Իրավունք 17:26 14/11/2017 Հայաստան
«Այսօր 20 փաստաբան գործընկերներով հայցադիմում ենք ներկայացրել դատարան, որով պահանջում ենք անվավեր ճանաչել ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Ա. Զոհրաբյանի իրավաբանի դիպլոմը»,-ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը:
Նա մանրամասնում է. «Զոհրաբյանը 1994-1999թ. ընթացքում առկա ուսուցմամբ սովորելով Երևանի «Գլաձոր» համալսարան ուսումնաարտադրական կոոպերատիվում, հասցրել է միաժամանակ 1996-1998թթ. ընթացքում անցնել ժամկետային զինվորական ծառայություն ՀՀ ՊՆ զորամասերից մեկում: Մեզ բոլորիս միևնույն է և որևէ հետաքրքրություն չի ներկայացնում Ա.Զոհրաբյանի մասնավոր փաստաբանական գործունեությունը, սակայն մենք անթույլատրելի ենք համարում, որ մեր պետության միակ փաստաբանական կառույցի ղեկավարը ունենա մի դիպլոմ, որի վավերությունը առաջացնում է տարակուսանք և կասկածներ:
Բազմիցս նշել ենք, որ նրա գործունեությունը այդ պաշտոնում կործանարար է փաստաբանության համար և դա օրըստօրե դառնում է դառը իրականություն: Եթե դատարանը հիմնավոր համարի մեր փաստարկները, ապա որպես դրա իրավաբանական հետևանք պետք է դադարեցվի նաև փաստաբանական գործունեության արտոնագիրը և նա պետք է պաշտոնանկ արվի:
Թյուր կարծիքներից և պատկերացումներից խուսափելու համար նշենք, որ մենք չենք գտնում, որ փաստաբանության համար կործանարար վիճակի ստեղծումը պայմանավորված է զուտ մեկ անձի գործունեությամբ, դրան են մեծապես նպաստում ՀՀ փաստաբանների պալատի մենաշնորհային դիրքը, որը թույլ չի տալի փաստաբանին ընտրել , թե իր գործընկերներից ում հետ նա կարող է միավորվել մասնագիտական միավորման մեջ, ինչպես նաև պալատի ներքին կառուցվածքը, որը բացառում է հակակշիռների գոյությունը:
Վերջինիս բացակայությունը հանգեցնում է այլախոհության և տարակարծության բացառմանը և այդ ինստիտուտի լճացմանը, ինչու ոչ, նաև կատարյալ ձախողմանը, որի ականատեսն ենք վերջին տարվա ընթացքում դարձել բոլորս: Ուստի մեր հայցադիմումը ուղղված չէ կոնկրետ անձի դեմ, այլ նպատակ ունի փրկել մեր մասնագիտությունը Հայաստանում և փորձել հիմքեր ստեղծել դրա հետագա վերականգման համար:
Հ.Գ. Իսկ շարքային, հրետանավոր Ա.Զոհրաբյանից դատավարության ընթացքում ակնկալում ենք մի շարք պարզաբանումներ՝ մեզ , որպես իրավաբանական ԲՈՒՀ-երի նախկին ուսանողների, ինչպես նաև մեզանից հատկապես նրանց, ովքեր անցել են ժամկետային զինվորական ծառայություն, շատ է հետաքրքիր, մասնավորապես, թե զորանոցային կամ մարտական դիրքերի պայմաններում ինչպես է հաջողվել նախապատրաստվել և հաջողությամբ հանձնել շուրջ 25-30 քննություն ու 30-40 ստուգարք»:

Право 20:18 14/11/2017 Армения
В суд подан коллективный иск о признании недействительным вузовского диплома главы Палаты адвокатов Армении Ара Зограбяна
В Армении 20 адвокатов подали судебный иск, в котором требуют признать недействительным диплом о высшем юридическом образовании действующего председателя Палаты адвокатов РА Ара Зограбяна. Об этом на своей странице в соцсети Facebook сообщил адвокат Тигран Атанесян.
В частности, в сообщении адвоката говорится: «Ара Зограбян, в период с 1994 по 1999 годы проходя обучение в учебно-производственном кооперативе “Гладзор” Еревана, успел также в 1996-1998гг. пройти службу в одной из воинских частей Минобороны Армении».
По словам Т. Атанесяна, подавших судебный иск адвокатов не интересует частная адвокатская практика А. Зограбяна, однако они считают неприемлемым, что у главы единственной в Армении адвокатской структуры есть диплом, подлинность которого вызывает некоторые сомнения.
В заявлении адвокатов также отмечается: «Данный иск направлен не против конкретного лица, а нацелен на спасение профессии адвоката в Армении и создание основ по её дальнейшей реабилитации».
«P.S. А в ходе судебного процесса от рядового-артиллериста А. Зограбяна ожидаем услышать ряд разъяснений, которые он даст нам, бывшим студентам юридического факультета, и особенно тем из нас, кто прошел срочную службу в армии, относительно того, каким образом действующему председателю Палаты адвокатов РА удалось подготовить и успешно сдать порядка 25-30 экзаменов и 30-40 зачетов, одновременно находясь на срочной воинской службе», – говорится в заявлении.