Երկրաշարժ Ադրբեջանի հանրապետության Աղջաբերդ քաղաքից 20 կմ հյուսիս-արևմուտք
Այսօր տեղական ժամանակով ժամը 17:27-ին (Գրինվիչի ժամանակով` 13:27-ին) ՀՀ ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից գրանցվել է հյուսիսային լայնության 40.100 և արևելյան երկայնության 47.250 աշխարհագրական կոորդինատներով (Ադրբեջան, Աղջաբերդ քաղաքից 20 կմ հյուսիս-արևմուտք), օջախի 10 կմ խորությամբ, 4.5 մագնիտուդով երկրաշարժ:
ԱԻՆ պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունը էպիկենտրոնում կազմել է 5-6 բալ:
Երկրաշարժը զգացվել է Արցախի Հանրապետությունում՝ 3-4 և ՀՀ հարավ-արևելյան շրջաններում 3 բալ ուժգնությամբ:

Society 18:42 17/11/2017
A 4.5 magnitude earthquake has hit Azerbaijan, some 26 kilometers northwest of the town of Aghjaberd at a depth of 10 kilometers, Armenia’s National Service for Seismic Protection at Ministry of Emergency Situations reported, adding the geographical coordinates of the tremor were northern latitude 40. 100 and eastern longitude 47.250.
In the epicenter of the quake, which struck at about 17:27 local time (GMT 13:27) on November 17, the tremor measured magnitude 5-6 points.
According to the source, the quake was also felt in the territory of Artsakh with magnitude 2-3 points and in southeastern regions of Armenia with magnitude 3 point.
To remind, a 3.4- magnitude earthquake hit central Azerbaijan, 26 kilometers west of Aghjaberd at a depth of 10 kilometers on November 16.