Քաղաքական 16:22 20/11/2017 Արցախ
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի՝ Ժնևում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո, որն ի դեպ, միջնորդները կառուցողական են բնութագրել, հայ-ադրբեջանական շփման գծում համեմատաբար խաղաղություն է տիրում: Ողջ ամսվա կտրվածքով երկկողմանի բանակցություններ են ընթանում։  Այս մասին գրում  է «Եվրասիանեթ» պարբերականը։
Նախագահները հանդիպման ընթացքում հստակեցրին, որ նրանք համաձայն չեն Ղարաբաղի կարգավիճակի վերաբերյալ կարևոր հարցերի շուրջ, սակայն երկուսն էլ համաձայնեցին, որ անհրաժեշտ է  նոր բանակցություններ սկսելու համար նվազեցնել շփման գծում լարվածությունը։
«2008թ Ռուսաստան- Վրաստան պատերազմից հետո, Ադրբեջանը իր ուշադրությունը ուղղեց դեպի Ռուսաստանը՝ փորձելով  Պուտինի ուշադրությանն արժանանալ։  Մինչ Ռուսաստանի ղեկավարը հաստատում է  միլիարդավոր դոլարների ռազմական զենքի վաճառք Ադրբեջանին, այս ընթացքում  նա նաև հրթիռային համակարգեր  է վաճառում  Հայաստանին և զգուշացնում  Ադրբեջանին, որ դեմ է լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ վերսկսելուն։
Պուտինը կարծես թե ինքն էլ է հավատում,  որ Ղարաբաղի հարցում ստատուս  քվոյի փոփոխության դեպքում՝ կամ Հայաստանի, կամ Ադրբեջանի օգտին անցնելը,  կվնասի Ռուսաստանի շահերին, ուստի և չի ցանկանում  նման քայլի դիմել։
Վաշինգտոնի և Բրյուսելի՝ նախկին խորհրդային միություններին աջակցություն ցուցաբերելու «ախորժակը» հիմնականում կորել է,  Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ը երկար ժամանակ լուռ համաձայնության  են եկել ղարաբաղյան բանակցությունների հարցում Ռուսաստանի դերի և Մինսկի խումբը տարածաշրջանային «Եվրոպական համերգի համակարգով փոխարինելու վերաբերյալ, ինչպես դա արվել է Թուրքիայի և Իրանի հետ Սիրիայի հարցում՝ սահմանափակելով Արևմուտքի ազդեցությունը»,-նշված է հոդվածում։
Ավելին, պարբերականը հիշեցնում է, որ Հայաստանը 2018թ.-ին անցնում է  խորհրդարանական կառավարման համակարգի, իսկ Ադրբեջանում  2018թ-ին նախագահական ընտրություններ են տեղի ունենալու, և տեղեկություներ կան, որ Ալիևը գահը փոխանցել է իր տիկնոջը՝ Մեհրիբան Ալիևային։
«Եվրոպական համերգի» համակարգը ձևավորվել է Նապոլեոնյան պատերազմներից հետո, այն նաև կոչվել է հնգապետություն՝ Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա, Ավստրիա, Պրոսիա և այստեղ շեշտվել է Ռուսաստանի կարևորագույն դերը։ Եվրոպական համերգը գրված կանոններ կամ մշտական մարմիններ չուներ, սակայն ճգնաժամերի ժամանակ մասնակից պետություններից յուրաքանչյուրը կարող էր առաջարկել անցկացնելու համաժողով տվյալ հիմնախնդրի լուծման համար: Եվրոպական համերգը հիմնված էր մեծ պետությունների ընդհանուր համաձայնության, մի տեսակ կոնսենսուսի վրա: Եվրոպական համերգի հիմքերից մեկը դարձավ ուժերի հավասարակշռության պահպանման սկզբունքը: Դրա համար պատասխանատվությունը ստանձնել էին մեծ տերությունները: Այդ պատասխանատվությունը կենսագործվում էր մեծ քանակությամբ միջազգային համաժողովների՝ կոնֆերանսների անցկացմամբ՝ նպատակ ունենալով կարգավորելու ծագած այն հիմնախնդիրները, որոնք սպառնալիք էին խաղաղությանը:

Politics 17:25 20/11/2017 NKR
EurasiaNet: Minsk Group being supplanted with a regional “concert of powers”-type arrangement in Karabakh talks
With relative quiet continuing on the Armenian-Azerbaijani Line of Contact, bilateral negotiations were set to resume a full month after Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev held talks in Geneva, Switzerland, described as “constructive” by the mediators, according to an article published by EurasiaNet on 17 November.
The source stated while both presidents have made clear that they disagree on the key matter of Karabakh’s status, both agreed that it was necessary to reduce frontline tensions for a new round of talks.
“Since Russia-Georgia war of 2008, Azerbaijan re-focused its attention on Russia, seeking to sway President Putin’s position in its favor. While the Russian leadership approved the sale of billions of dollars of military equipment to Azerbaijan and Aliyev’s official rhetoric became aligned with Russia on the matter of Western “meddling,” Russia also sold advanced missile systems to Armenia and warned Azerbaijan against resuming large-scale hostilities.
Putin himself appears to believe that an attempt to shift the Karabakh status quo – either in Azerbaijan’s or Armenia’s favor – would hurt broader Russian interests and is not eager to do that. However, Russia might be interested in building up an alternative, regional states only format for conflict resolution, as it has been doing with Turkey and Iran on Syria, to illustrate the limits of Western influences.
With Washington’s and Brussels’ appetite for supporting former Soviet republics mostly lost, France and the United States have long acquiesced to Russia’s leadership role in Karabakh talks, and supplanting the Minsk Group with a regional “concert of powers”-type arrangement would help formalize that,” reads the article.
EurasiaNet reminded that in 2018 executive power transfers to a prime minister picked by parliamentary majority in Armenia, adding Azerbaijan is also expected to hold a presidential election in 2018 and a speculation is building that Aliyev could transfer the presidency to his spouse, Mehriban Aliyeva, who was made first vice president earlier this year.