Ռայան Բոաթրայթին հեռացրել են Հայաստանի ազգային հավաքականից
Բասկետբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականն Օլիմպավանում պատրաստվում է նոյեմբերի 23-ին և 26-ին կայանալիք Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլի Ալբանիայի և Դանիայի հետ խաղերին:
ՀԱՕԿ լրատվականի հաղորդմամբ՝ քիչ առաջ Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Արա Պողոսյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է, որ հավաքականից հեռացվել է Ռայան Բոաթրայթը: Նա գիշերը ժամանել է Երևան, սակայն կմեկնի իր ակումբի մարզաբազա.
«Ֆեդերացիայի և մարզչի համատեղ որոշմամբ Ռայան Բոաթրայթն այլևս հանդես չի գա Հայաստանի հավաքականում, նրան հեռացրել ենք: Պատճառը՝ ոչ պատշաճ վերաբերմունքն է Հայաստանի ազգային թիմի, ֆեդերացիայի ու մարզչի նկատմամբ: Դա ծանր որոշում էր, բայց ճիշտ: Ազգային հավաքականում ոչ մեկն իրավունք չունի իրեն բարձր դասել մյուսներից, բոլորը հավասար են»,- ասել Արա Պողոսյանը:
Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Նիկշա Բավցեւիչի կարծիքով Հայաստանի թիմում պետք է լինեն այն բասկետբոլիստները, որոնք իսկապես ցանկանում են խաղալ իրենց երկրի համար.
«Մեր թիմում Ռայան Բոաթրայթը միակ լեգիոներն էր և ամռանը նա ցույց տվեց իր խաղամակարդակը: Ես չեմ ցանկանում մանրամասներին անդրադառնալ: Պարզապես կասեմ, որ նա կարեւոր խաղացող է, բայց ոչ ամենակարևորը: Բասկետբոլը թիմային մարզաձև է: Մենք փոքր բասկետբոլային երկիր ենք, բայց պետք է պաշտպանենք ազգային հավաքականի շահերը: Չենք կարող թույլ տալ՝ որևէ մեկը մեր շահերին հակառակ լինի»,- ասել Նիկշա Բավցեւիչը:

Спорт 19:22 21/11/2017 Армения
Национальная сборная Армении по баскетболу в Олимпаване готовится к матчам отборочного этапа чемпионата Европы с Албанией и Данией, которые состоятся 23 и 26 ноября. Об этом сообщает пресс-служба НОК Армении.
Немногим ранее вице-президент Федерации баскетбола Армении Ара Погосян в беседе с журналистами заявил, что Райан Боатрайт отчислен из сборной. Он ночью приехал в Ереван, однако вернется на базу своего клуба.
«Совместным решением федерации и тренера Райан Боатрайт больше не будет выступать в сборной Армении, его отчислили. Причина состоит в неподобающем поведении по отношению к национальной команде Армении, федерации и наставнику. Это тяжелое, но правильное решение.  В национальной сборной никто не имеет права ставить себя выше других, здесь все равны», – сказал Ара Погосян.
«В нашей команде Райан Боатрайт был единственным легионером и летом он показал свой уровень игры. Я не желаю обращаться к подробностям. Просто скажу, что он очень важный игрок, но не самый важный. Баскетбол – командная игра», – сказал главный тренер сборной Никша Бавцевич.