Նախագահը ուղերձ է հղել Լեոնիդ Ազգալդյանի ծննդյան 75-ամյակի առթիվ
Նախագահ ՍԵրժ Սարգսյանը ուղերձ է հղել «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանակիր Լեոնիդ Ազգալդյանի ծննդյան 75-ամյակի առթիվ։ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության ներկայացրած ուղերձում ասված է.
«Շնորհավորում եմ Լեոնիդ Ազգալդյանի ծննդյան 75-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Նա Արցախյան ազատամարտի լեգենդար հրամանատարներից էր, որ իր գործունեությամբ, պայքարով ու նահատակությամբ գրել է մեր ժողովրդի պատմության հերոսական էջերից մեկը: Նրա ղեկավարած «Անկախության բանակ» և «Ազատագրական բանակ» կամավորական ռազմական կառույցները նշանակալի դեր են խաղացել Հայաստանի սահմանների և Արցախի պաշտպանության գործում:
Արցախի մասին նրա հնչեցրած արտահայտությունը վաղուց մեզ համար դարձել է թևավոր խոսք ու կարգախոս. «Սա Հայաստան է և վերջ»: Այս կարճ բանաձևի մեջ խտացված են Լեոնիդ Ազգալդյանի՝ ճշմարիտ հայրենասերի, լուրջ գիտնականի և տաղանդավոր կազմակերպչի ողջ գաղափարախոսությունն ու դիրքորոշումը, նրա իմաստալից կյանքի և իմաստավոր անմահության ողջ ուղին»,։

Politics 14:41 22/11/2017 Armenia
President Sargsyan: Leonid Azgaldyan was one of the legendary commanders of the Artsakh liberation war
President Serzh Sargsyan has extended congratulations on the 75th birth anniversary of Battle Cross 1st degree Holder Leonid Azgaldyan, the presidential press service reported.
“I hereby offer my congratulations on Leonid Azgaldyan’s 75th birth anniversary.
He was one of the legendary commanders of the Artsakh liberation war who wrote one of the heroic pages of our people’s history with his activity, struggle and martyrdom. His volunteer fighting units referred to as “Independence Army” and “Liberation Army” played a significant role in defending Armenia’s borders and Artsakh.
His statement about Artsakh has become an aphorism and a slogan for us ever since: “This is Armenia, and that is all.” This brief remark reflects his ideology and civic position, the entire way of meaningful life and immortality of Leonid Azgaldyan, the true patriot, serious scientist and talented organizer,” the president said in his address.