Քաղաքական 17:34 23/11/2017 Հայաստան
Այսօր «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» («EuFoA») միջազգային հասարակական կազմակերպությունը Բրյուսելում հյուրընկալել է նորընտիր «Պատվո խորհրդի» անդրանիկ նիստը: Նիստն անցկացվել է Արևելյան Գործընկերության գագաթնաժողովի և ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության նոր համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) պատմական ստորագրման իրադրության ֆոնին:
«2016 թ. ապրիլին Լեռային Ղարաբաղում քառօրյա պատերազմից հետո կազմակերպության վերաակտիվացումից և 2016թ. սեպտեմբերին Դիոգո Պինտոյի` «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության ղեկը ստանձնելուց ի վեր «EuFoA»-ի գործունեությունը կայուն զարգացում է ապրում:
Արդյունքում նախկին` «Հայաստան-Եվրոպա խորհրդատվական խորհուրդը» (EAAC) վերակազմավորվել և վերանվանվել է «Պատվո խորհուրդ»: Վերջինս բաղկացած է ողջ Եվրոպայում մեծ հեղինակություն վայելող և ազդեցիկ 25 անհատներից, որոնց թվում են եվրոպական և ազգային խորհրդարանների ճանաչված անդամներ, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի գծով գիտնական փորձագետներ:
Նորընտիր «Պատվո խորհրդի» անդամները, կիսելով «EuFoA»-ի արժեքներն ու գաղափարները, մեծապես հետաքրքրված են և կարող են ակտիվ դերակատարում ունենալ կազմակերպության կողմից առաջ քաշվող երկարաժամկետ ռազմավարական նպատակների իրականացման գործում»,- ասված է ՀԵԲ հայտարարության մեջ:

Politics 20:07 23/11/2017 Armenia
European Friends of Armenia (EuFoA) international non-governmental organization hosts today the Inaugural Meeting of its newly established Honorary Council in Brussels.
The inaugural meeting is set against the background of the Eastern Partnership Summit, and the historical signature of the new EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), the EuFoA informed in a statement.
Since the organization’s re-activation after the 2016 April Four Days war in Nagorno-Karabakh, and after Diogo Pinto took the helm as Director of European Friends of Armenia in September 2016, EuFoA’s activities have experienced a constant improvement.
Consequently, the previous Europe-Armenia Advisory Council has been re-branded and re-named into Honorary Council, consisting of 25 highly influential personalities from all over Europe, including distinguished members of national and European Parliament and accomplished academic experts on the South Caucasus.
The new configuration of the Council sees its members, who share EuFoA’s values and ideas, take a more active approach to their role, contributing to the achievement of the organization’s long-term policy goals.