Քաղաքական 14:12 24/11/2017 Աշխարհում
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Բյուրոն նախօրեին Կոպենհագենում կայացած նիստի ժամանակ որոշում է կայացրել երկարացնել ԵԽԽՎ-ում կոռուպցիոն վերջին իրադարձությունները հետաքննող անկախ մարմնի գործունեությունը մինչև 2018 թվականի ապրիլի 15-ը։ Այս մասին հայտնել է ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը։
«Մինչ այդ ժամանակահատվածի ավարտը անկախ մարմինը Բյուրոյին, այնուհետ՝ Վեհաժողովին կներկայացնի իր զեկույցը»,-նշել է Արփինե Հովհաննիսյանը։
Հիշեցնենք, որ ԵԽԽՎ-ն որոշում կայացրեց ստեղծել արտաքին հետաքննության մարմին՝ ԵԽԽՎ-ում պատգամավորների շրջանում կոռուպցիոն պնդումներն ուսումնասիրելու համար։ Մարմինը գործում է գաղտնիության պայմաններում։ Ի սկզբանե նախատեսվում էր, որ այն իր գործունեությունը կավարտի 2017թ․-ի դեկտեմբերի 31-ին, որի զեկույցը նախատեսվում էր ներկայացնել Վեհաժողովին հունվարյան նստաշրջանում։

Право 15:15 24/11/2017 В мире
Глава делегации Армении А.Ованнисян: Продлен срок деятельности независимого органа по расследованию сообщений о коррупции в ПАСЕ
Уставной орган Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) – Бюро – на состоявшемся накануне, 23 ноября, в Копенгагене заседании принял решение о продлении до 15 апреля 2018 года деятельности независимого органа по расследованию сообщений о случаях коррупции в Ассамблее. Об этом сообщила глава делегации Армении в ПАСЕ Арпине Ованнисян.
«До этого срока независимый орган представит сначала Бюро, а затем и Ассамблее свой доклад», – отметила Арпине Ованнисян.
Отметим, ПАСЕ 28 апреля ратифицировала мандат органа, который проведет независимое расследование утверждений о коррупции против отдельных членов или бывших членов Ассамблеи. Изначально предполагалось, что независимый орган завершит свою деятельность 31 декабря 2017 года, планировалось, что доклад будет представлен на январской сессии ПАСЕ.