Հայաստանը մասնակցել է Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեի ընտրություններին
Նոյեմբերի 24-ին և 25-ին Զագրեբում կայացել է Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեի 46-րդ գլխավոր համաժողովը: Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն ներկայացրել են ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը և մասնագետ Աննա Մելքոնյանը:
ՀԱՕԿ լրատվականի փոխանցմամբ՝ օրակարգի գլխավոր թեման ընտրություններն է եղել: ԵՕԿ նախագահ է ընտրվել ժամանակավոր պաշտոնակատար սլովենացի Յանես Կոսիյանչիչը, որը նախագահի միակ թեկնածուն է եղել և բաց քվեարկությամբ անցել է միաձայն: Երկու թեկնածուներից փոխնախագահ է ընտրվել դանիացի Նիլս Նիգաարդը, իսկ գլխավոր քարտուղար, իտալացի Ռաֆայելե Պագնոցին պահպանել է պաշտոնը:
Փոփոխություններ են կատարվել ԵՕԿ գործադիր մարմնում: Քվեարկության առաջին օրը Յուրի Յուրևը (Ռուսաստան) և Պետեր Մեննելը (Ավստրիա) հավասար ձայներ են հավաքել: Հաջորդ օրը քվեարկության երկրորդ փուլում մեկ ձայնով հաղթել է Պետեր Մեննելը: Համաժողովում հաշվետվություններ են ներկայացվել ԵՕԿ-ի կատարած աշխատանքների վերաբերյալ:
Համաժողովը հաստատել է ԵՕԿ 2018 թվականի բյուջեն, լսել Փհենչհան-2018-ի, Տոկիո 2020-ի, Պեկին-2022-ի ընթացիկ աշխատանքների վերաբերյալ զեկուցումներ: Հատկանշական 24 բնութագրող բառով ներկայացվել է 2024 թ. ամառային օլիմպիական խաղերի մայրաքաղաք Փարիզը: Ելույթ է ունեցել2019 թ. Մինսկում կայանալիք Եվրոպական ամառային երկրորդ խաղերի ներկայացուցիչը: Զեկույցներ են ներկայացվել նաև 2019 թ. Եվրոպական ձմեռային (Բոսնիա և Հերցեգովինա, Սարաևո և Արլ. Սարաևո) և ամառային (Ադրբեջան, Բաքու) օլիմպիական փառատոնների մասին:
Ազգային օլիմպիական կոմիտեների ասոցիացիայի առաջարկով, 2019 թվականին ԱՄՆ-ի Սան Դիեգո քաղաքում անցկացվելու են առաջին համաշխարհային լողափնյա խաղերը: Զեկուցում ներկայացվել է նաև այդ մասին:

Спорт 17:47 28/11/2017 Армения
В Загребе 24-25 ноября состоялся 46-й главный конгресс Европейского олимпийского комитета. Национальный олимпийский комитет Армении представили генеральный секретарь НОКА Грачья Ростомян и специалист Анна Мелконян.
Главной темой повестки дня были выборы. Президентом ЕОК избран временно исполняющий обязанности словенец Янес Косиянчич, который был единственным кандидатом и единогласно прошел открытым голосованием. Из двух кандидатов вице-президентом избран датчанин Нильс Нигаард, а генеральный секретарь, итальянец Рафаеле Пагноци сохранил свой пост.
Изменения произошли в исполнительном органе ЕОК. В первый день голосования Юрий Юрьев (Россия) и Петер Меннел (Австрия) набрали одинаковое количество голосов. На следующий день во втором туре голосования с преимуществом в один голос победил Петер Меннел. На конгрессе были представлены отчеты о проделанной ЕОК работе.
Как передает пресс-служба НОК Армении, конгресс утвердил бюджет ЕОК на 2018 год, заслушал доклады о текущей работе в связи Пхенчханом-2018, Токио-2020 и Пекин-2022.
Примечательными 24 словами, характеризующими город, была представлена столица летних Олимпийских игр 2024 года – Париж. Выступил представитель предстоящих в 2019 году в Минске вторых летних Европейских игр. Также были представлены доклады об олимпийских фестивалях 2019 года в Боснии и Герцеговине (Сараево и Вост. Сараево - зимний) и Азербайджане (Баку - летний).
По предложению Ассоциации национальных олимпийских комитетов,  в 2019 году в американском городе Сан-Диего пройдут первые Всемирные пляжные игры. Был представлен также доклад на эту тему.
В ходе конгресса пять молодых спортсменов были награждены седьмым призом имени Петра Норовского (денежная премия).
На конгрессе присутствовали президент Международного олимпийского комитета Томас Бах и президент Ассоциации национальных олимпийских комитетов шейх Ахмад Аль-Фахад Аль-Сабах.