Քաղաքական 11:33 01/12/2017
Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին:
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության փոխանցմամբ, նախարար Նալբանդյանը շնորհավորել է  Տոյվո Կլաարին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությանբ և հաջողություն մաղթել նրան` հույս հայտնելով, որ ԵՄ նորանշանակ հատուկ ներկայացուցիչը՝ իր մանդատի շրշանակներում, կնպաստի առկա հիմնահարցերի կարգավորմանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին առնչվող հարցեր, երկուստեք կարևորվել է  Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը՝ նշելով, որ այն ամուր իրավական հիմք է ՀՀ և ԵՄ միջև համագործակցության առավել ամրապնդման և խորացման համար:
Էդվարդ Նալբանդյանը զրուցակցին ներկայացրել է  ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցնումները, ինչպես նաև այդ ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների համատեղ ջանքերը:
Շնորհակալություն հայտնելով բարեմաղթանքների համար Տոյվո Կլաարը նշել է, որ ամենայն պատասխանատվությամբ է մոտենում իր առաքելությանը և վերահաստատեց Եվրոպական միության աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին և մոտեցումներին՝ ուղղված ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:

Политика 11:42 01/12/2017 Армения
Спецпредставитель Т.Клар на встрече с главой МИД Армении подтвердил содействие ЕС усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня, 1 декабря, принял нового Специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клара (Toivo Klaar). Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Министр Налбандян поздравил Тойво Клара с вступлением в должность и пожелал ему успехов, выразив надежду, что новоназначенный спецпредставитель ЕС в рамках своего мандата будет способствовать урегулированию существующих проблем.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы, касающиеся отношений Армения-ЕС, была отмечена важность подписанного Соглашения о расширенном и всеобъемлющем партнерстве. Было указано, что подписанный документ служит крепкой правовой базой для дальнейшего укрепления и углубления сотрудничества между Арменией и ЕС.
Э.Налбандян представил собеседнику подходы Армении по исключительно мирному урегулированию карабахской проблемы, а также совместные усилия Еревана и сопредседателей МГ ОБСЕ в этом направлении.
Поблагодарив за добрые пожелания, Т.Клар в свою очередь отметил, что подходит к своей миссии со всей ответственностью, и подтвердил содействие ЕС усилиям и подходам сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленным на исключительно мирное урегулирование карабахской проблемы.