Հասարակություն 09:15 02/12/2017 Հայաստան
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում է պահվում համաքրիստոնեական սրբություններից մեկը՝ Աստվածամուխ Ս. Գեղարդը, որով նաև օրհնվում է Հայոց Եկեղեցու Սրբալույս Մյուռոնը:
Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգի ղեկավար Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում մանրամասնում է, որ Սուրբ Գեղարդն այն նիզակի ծայրն է, որով հռոմեացի զորականը՝ Ղունկիանոս հարյուրապետը, խոցեց մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսին` խաչի վրա: Ս. Ավետարանը վկայում է. «Երբ եկան Հիսուսի մոտ և տեսան, որ նա արդեն մեռած էր, նրա սրունքները չկոտրեցին, այլ զինվորներից մեկը տեգով խոցեց նրա կողերը, և իսկույն արյուն և ջուր ելավ» (Հռոմ. 19:33-34):
Հայոց Եկեղեցու սրբազան ավանդության համաձայն, Տերունի այս սրբությունն Ա դարում Հայոց աշխարհ է բերել Քրիստոսի 12 աշակերտներից Ս. Թադեոս առաքյալը: Համաքրիստոնեական այդ սրբությունը դարեր շարունակ պահվել է պատմական Հայաստանի տարբեր վանքերում, իսկ ԺԳ դարից՝ Այրիվանքում, որը հետագայում ի պատիվ Ս. Գեղարդի կոչվել է Գեղարդավանք: ԺԸ դարի երկրորդ կեսին Ս. Գեղարդը բերվել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին և մինչ օրս պահվում է հանուր հայության հոգևոր կենտրոնում:
Համաձայն պատմական տեղեկությունների, Աստվածամուխ Ս. Գեղարդն իր հրաշագործ զորությամբ փարատել է հոգեկան ու մարմնական հիվանդություններ: Եվ այդ նպատակով՝ ԺԸ-ԺԹ դդ. ընթացքում Ս. Գեղարդը մի քանի անգամ տարվել է Հայաստանի որոշ գավառներ, նաև՝ Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսի:

Society 13:04 02/12/2017 Armenia
One of the numerous Holy relics of the Armenian Church is the Holy Lance (Geghard), which is also used to bless and consecrate the Holy Chrism (Muron) of the Armenian Church.
Director of Mother See of Holy Etchmiadzin's information department Fr. Vahram Melikyan detailed on Facebook that the Holy Lance is the tip of the metal spear, which was used by the Roman soldier to pierce the side of our Lord Jesus Christ while he hung on the cross. The Holy Gospel speaks about it: “When they came to Jesus and saw that he was already dead, they didn’t break His shins but one of the soldiers pierced his sides by a javelin and there was immediately blood and water” (Rom. 19: 33-34).
According to the ecclesiastical tradition, the Apostle St. Thaddeus, one of the 12 disciples of Christ, brought this sacred relic of the Lord to the Armenian world in the first century. For centuries the Holy Christian relic has been kept at different monasteries in Western (historical) Armenia, and since the 13th century in Ayrivank, which afterwards was renamed Geghardavanq in honor of the Holy Geghard.
In the second half of the 18th century, the Holy Geghard was brought to the Mother See of Holy Etchmiadzin and is still kept in the spiritual center of All Armenians.
According to historical information, the Holy Geghard with is miraculous power has dispelled mental and physical illnesses. For that purpose, during the 18-19th centuries, it was taken to different provinces of Armenia, as well as to Tbilisi, Georgia several times.
As Fr. Vahram Melikyan informed, the Holy Lance will be taken to Mother See of Holy Etchmiadzin for the Feast of the Apostles St. Thaddeus and St. Bartholomew today and remain on display until evening.