Գերմանիան կվճարի միգրանտներին՝ հայրենիք վերադառնալու դիմաց
Գերմանիայի կառավարությունը ցանկանում է վճարել իր երկրում գտնվող այն ներգաղթյալներին, որոնք կհամաձայնվեն կամավոր վերադառնալ հայրենիք: Korrespondent.net-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի ներքին գործերի նախարարությունը:
Ներկա դրությամբ իշխանություններն արդեն վճարում են շուրջ 1200 եվրո 12 տարեկանից բարձր բոլոր փախստականներին, որոնք կամովին հրաժարվում են հետագայում Գերմանիայից ապաստան խնդրելու դիմումից: 600 եվրո էլ վճարվում է 12 տարեկանից ցածր երեխաների համար:
«Եթե մինչև փետրվարի ավարտը կամավոր վերադառնաք հայրենիք, ապա բացի հիմնական օգնությունից կարող եք նաև ֆինանսական օգնություն ստանալ ձեր երկրում առաջին 12 ամիսների ընթացքում՝ բնակարանային ապահովման համար»,-հայտնել է ՆԳՆ ղեկավար Տոմաս դե Մեզյերը:
Ներկայում Գերմանիայում 115 հազար միգրանտ կա: Այս տարվա ընթացքում մինչև հոկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում կամավոր հայրենիք վերադառնալու ցանկություն է հայտնել 8639 միգրանտ։

Germany wants to support rejected asylum-seekers who voluntarily move back to their home countries with a one-time payment of 3,000 euros ($3,570), Fox News reports citing Associated Press.
The Interior Ministry says those who qualify can apply by a Feb. 28 deadline and they would get the money once they return home.
Migrants who agree to go back even before their asylum request is rejected have already been offered 1,200 euros per adult and 600 euros per child under a different program for almost a year. They are now eligible to apply for both programs.
But the Bild am Sonntag newspaper reported Sunday that 8,639 migrants participated in the returnee program between February and October, even though there are about 115,000 rejected asylum-seekers in Germany – many of whom can't be deported for humanitarian reasons.