Հասարակություն 14:23 04/12/2017 Հայաստան
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության և «DEAFSKILLS» միջազգային ասոցիացիայի միջև դեկտեմբերի 4-ին ստորագրվեց փոխըմբռնման հուշագիր: ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը լրագրողների հետ զրույցում կարևորեց այս համագործակցությունը, որի արդյունքում իրականացվելու են տարբեր ձևաչափերով միջոցառումներ՝ ընդգրկելով առաջին հերթին գործատուներին և ոլորտում կրթություն-աշխատաշուկա կապն ապահովելու հետ կապված շահագրգիռ կազմակերպություններին:
«Այդպիսի մրցույթների շրջանակներում շատ դեպքերում լսողության հետ խնդիրներ ունեցող անձինք կարողանում են լրացնել այնպիսի աշխատատեղեր, որոնց համար պակաս պատրաստված չեն, քան այլ անձինք և պատրաստ են աշխատանքը լիարժեք իրականացնել: Սա լրացուցիչ հարթակ ու հնարավորություն է հաշմանդամություն ունեցող, տվյալ դեպքում՝ լսողության խնդիրներ ունեցող անձանց համար, որ ստեղծենք պայմաններ և նրանց ներգրավենք հասարակության լիարժեք կյանքին, առաջին հերթին, բնականաբար, զբաղվածության միջոցով»,- ասաց նա:
Ասատրյանի խոսքով՝ այս փոփոխությունների տրամաբանությունը պետք է փնտրել այնտեղ, որ որքան էլ լավ կազմակերպվեր գնումների գործընթացով այդ մրցույթները, որքան էլ տարիների ընթացքում ավելացնում էին տեսականին, թվաքանակը, կատարելագործում էին նկարագրությունները, հնարավորություն չունեին տարվա ընթացքում նման կարիք ունեցող բոլորին ապահովել անհրաժեշտ սարքերով:
Հավաստագրերի տրամադրումից հետո, ըստ նախարարի, շուկայում բավական մրցակցային միջավայր է ձևավորվել, 4-5 կազմակերպություն արդեն դիմել են, հավաստագրվել ու ծառայություններ են մատուցում, սա նշանակում է՝ քաղաքացին իր հավաստագրով կարող է այցելել ցանկացած ծառայություն մատուցող կազմակերպություն, ձեռք բերել իրեն, իր կարիքներին լիարժեք համապատասխանող պարագաներ:
Ասատրյանի խոսքով՝ այս տարվա համար նախատեսված է 1100 լսողական սարքերի հավաստագրերի և սարքերի ու շուրջ 600 սայլակների տրամադրում: Սայլակների տրամադրման համար 95 հազար դրամ է սահմանված, իսկ լսողական սարքերի համար՝ 30 000 դրամ։
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Հաշմանդամների հիմնահարցերի բաժնի պետ Աննա Հակոբյանի խոսքով՝ գործընթացն արդեն սկսվել է, պարագաները տրամադրվում են, ստացողներ կան, արձագանքներն էլ դրական են:
Հակոբյանը նշեց, որ ֆինանսական մանրամասն վերլուծության մասին դեռ վաղ է խոսել, հաջորդ տարի արդյունքները կամփոփվեն, ըստ այդմ էլ՝ համապատասխան շտկումներ կարելի է անել:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Սմբատ Սաիյանը նշեց, որ կատարվում են որոշ փոփոխություններ՝ բժշկասոցիալական փորձաքննություն անցկացնելու համար անհրաժեշտ տեղեկատվության տրամադրման և մի շարք այլ կետերով:
Փոփոխությունների արդյունքում անձի առողջության վերաբերյալ անհրաժեշտ տեղեկատվությունը հնարավոր կլինի ստանալ էլեկտրոնային առողջապահության համակարգից, քանի որ էստ էության վերացվում է թղթային տեղեկատվության փոխանակությունը:
Հաջորդ նորամուծությունն այն է, որ ներդրվում է անձի առողջական վիճակի օգտաքարտի ինստիտուտը, որում առկա է համապարփակ տեղեկատվություն այդ անձի առողջական վիճակի վերաբերյալ, անձն այլևս ստիպված չի լինի փաստաթղթերի մեծ տրցակ հավաքել:
Սաիյանը նաև տեղեկացրեց, որ հաշմանդամության երրորդ կարգի վերացման մասին լուրերը տեղին չեն, նման փոփոխություններ նախատեսված չէ: Փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն 2018 թվականին:

Общество 20:28 04/12/2017 Армения
В Армении не отменят третью группу инвалидности, а сертификаты на коляски и слуховые аппараты уже предоставляются
Министр труда и социальных вопросов Армении Артем Асатрян сегодня в беседе с журналистами подчеркнул важность сотрудничества ведомства с международной ассоциацией DEAFSKILLS, в результате которого будут проведены мероприятия в различных форматах. Он отметил в первую очередь работодателей и организации, заинтересованные в обеспечении связи «образование-рынок труда».
Отметим, что 4 декабря состоялось подписание меморандума о взаимопонимании между министерством труда и социальных вопросов Армении и международной ассоциацией DEAFSKILLS.
А. Асатрян подчеркнул, что ассортимент колясок и слуховых аппаратов все время расширялся, однако по-прежнему был ограничен, что не давало возможности обеспечить всех людей с инвалидностью удобным и соответствующим их требованиям оборудованием.
По словам министра, после предоставления сертификатов на рынке сформировалась довольно конкурентоспособная среда, порядка 4-5 организаций уже предоставляют услуги и сертификаты, что означает следующее: лица по сертификату могут приобретать удобное для них оборудование и услуги.
Напомним, как ранее писала газета «Жоховурд», что граждане Армении, имеющие проблемы со слухом или нуждающиеся в инвалидных колясках, уже длительное время не получают необходимые им технические средства. Причина – в новом порядке, проект решения которого был принят правительством на заседании 7 сентября. Согласно новому порядку, бенефициариям слуховые аппараты и инвалидные коляски предоставляются по государственному сертификату. И сейчас, спустя два месяца после принятия этого решения, бенефициарии не имеют ни сертификатов, ни слуховых аппаратов и инвалидных колясок. В беседе с корреспондентом издания главный специалист управления по вопросам инвалидов и престарелых министерства труда и социальных вопросов Армении Айк Мкртчян уточнил, что в настоящее время ведомство заключает договора с соответствующими организациями. «Сейчас дело за организациями, которые должны хотя бы к концу этой недели прийти и заключить договора», – сказал он.
По словам министра, на 2017 год предоставляются сертификаты на приобретение 1100 слуховых аппаратов и около 600 инвалидных колясок. На покупку инвалидной коляски выделяется 95 000 драмов, а слухового аппарата – 30 000 драмов.
В свою очередь начальник управления по проблемам инвалидов Министерства труда и социальных вопросов РА Анна Акопян сказала, что данный процесс уже стартовал, оборудование предоставляется, подчеркнув, что поступают положительные отзывы по данной программе.
А. Акопян также отметила, что уже представляла подробный финансовый анализ, итоги будут подведены в 2018 году, а пока стоит внести некоторые поправки и корректировки.
Первый заместитель начальника государственной службы социального обеспечения Смбат Саинян отметил, что на данный момент вводятся некоторые поправки по части предоставления информации, необходимой для проведения медицинской и социальной экспертизы и другим вопросам.
В результате внесения изменений, всю необходимую информацию о здоровье пациента возможно будет получить из системы электронного здравоохранения.
С. Саинян сообщил также, что сведения о ликвидации третьей группы инвалидности недостоверны, подобных изменений не запланировано.