Մշակույթ 09:30 06/12/2017 Հայաստան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և տիկին Ռիտա Սարգսյանը երեկ Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ներկա են գտնվել Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի 80-ամյակին նվիրված համերգին: Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հոբելյանի առթիվ Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է և արվեստի բնագավառում ներդրած ավանդի համար պետական բարձր պարգև է հանձնել, ինչպես նաև կոչումներ շնորհել վաստակավոր կոլեկտիվի մի շարք ներկայացուցիչների:
«Վեհափա՛ռ Տեր,
Ես մեկ անգամ ևս սրտանց շնորհավորում եմ Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբին հիմնադրման 80-ամյակի կապակցությամբ: Ցանկանում եմ նրանց և նաև նրանց նախորդներին շնորհակալություն հայտնել 80 տարի մեր ժողովրդին ծառայելու համար: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մաեստրո Չեքիջյանին և շնորհավորել նրա վաստակաշատ աշխատանքի համար, նրա համար, որ 56 տարի մաեստրոն այսպիսի եռանդով ու սիրով ղեկավարում է այս ներդաշնակ կոլեկտիվը:
Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ, այն հանդիսատեսին, որ այս 80 տարիների ընթացքում հաճույքով ըմբոշխնել է այս փառահեղ կոլեկտիվի կատարումները: Շնորհավորում եմ բոլորիս և ցանկանում եմ, որպեսզի երգչախումբը իր գործունեությունը շատ երկար շարունակի, մաեստրո՛, և Ձեր 56, 57 տարիներին գումարվեն ևս տասնամյակներ:

Культура 11:06 06/12/2017 Армения
Президент Серж Саргсян присутствовал на концерте, посвящённом 80-летию Национальной академической хоровой капеллы Армении
Президент Армении Серж Саргсян и госпожа Рита Саргсян 5 декабря в Национальном академическом театре оперы и балета имени Ал. Спендиаряна присутствовали на концерте, посвящённом 80-летию Национальной академической хоровой капеллы Армении. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
По случаю юбилея президент республики поздравил и за вклад в сферу искусства наградил высокими государственными наградами и почётными званиями ряд представителей заслуженного коллектива.
«Ваше Святейшество,
Уважаемые дамы и господа,
Я ещё раз сердечно поздравляю с 80-летием создания Национальной Академической хоровой капеллы Армении. Хочу выразить благодарность им, а также их предшественникам за 80-летнее служение нашему народу. Хочу выразить благодарность маэстро Чекиджяну за его труд и поздравить с заслугами, с тем, что 56 лет маэстро с такой энергией и любовью руководит этим гармоничным коллективом.
Хочу выразить благодарность всем вам, тому зрителю, который в течение 80 лет с удовольствием наслаждался исполнениями этого славного коллектива. Поздравляю всех нас и желаю, чтобы Капелла продолжала свою деятельность очень долго, маэстро, и чтобы к Вашим 56, 57 годам прибавились десятилетия.