Մշակույթ 09:30 06/12/2017 Հայաստան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և տիկին Ռիտա Սարգսյանը երեկ Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ներկա են գտնվել Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի 80-ամյակին նվիրված համերգին: Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հոբելյանի առթիվ Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է և արվեստի բնագավառում ներդրած ավանդի համար պետական բարձր պարգև է հանձնել, ինչպես նաև կոչումներ շնորհել վաստակավոր կոլեկտիվի մի շարք ներկայացուցիչների:
«Վեհափա՛ռ Տեր,
Ես մեկ անգամ ևս սրտանց շնորհավորում եմ Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբին հիմնադրման 80-ամյակի կապակցությամբ: Ցանկանում եմ նրանց և նաև նրանց նախորդներին շնորհակալություն հայտնել 80 տարի մեր ժողովրդին ծառայելու համար: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մաեստրո Չեքիջյանին և շնորհավորել նրա վաստակաշատ աշխատանքի համար, նրա համար, որ 56 տարի մաեստրոն այսպիսի եռանդով ու սիրով ղեկավարում է այս ներդաշնակ կոլեկտիվը:
Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ, այն հանդիսատեսին, որ այս 80 տարիների ընթացքում հաճույքով ըմբոշխնել է այս փառահեղ կոլեկտիվի կատարումները: Շնորհավորում եմ բոլորիս և ցանկանում եմ, որպեսզի երգչախումբը իր գործունեությունը շատ երկար շարունակի, մաեստրո՛, և Ձեր 56, 57 տարիներին գումարվեն ևս տասնամյակներ:

Culture 11:53 06/12/2017 Armenia
Armenian President Serzh Sargsyan and Mrs. Rita Sargsyan attended on Tuesday a concert dedicated to Armenia National Academic Choir’s 80th anniversary, which was held at the National Academic Opera and Ballet Theater after A. Spendiaryan.
As the press department at the President’s Office reported, on the occasion of the jubilee, President of Armenia extended congratulations and awarded a high State award and titles to Choir members for valuable contribution to art.
“I wish to thank them and their predecessors for 80-years-long dedicated service to our people. I would like to thank Maestro Chekidjian and compliment him because he has been managing this harmonious team with such enthusiasm and love for 56 years now,” President said in his con gratulatory message.
To remind, the State National Academic Choir of Armenia was established in 1937.
Accomplishments of the Choir are particularly impressive in the performance and dissemination of the Armenian spiritual music, pieces for choir by Komitas, Makar Ekmalian, Christorpher Kara-Murza, Armen Tigranian, Aram Khatchaturian, Arno Babajanian, and Alexander Haroutunian.
In 2012, on the eve of its 75th anniversary and in recognition of its glorious path, the Choir was awarded the honorary title of the National Choir.
Country of Living party co-founder Mesrop Arakelyan has reacted to the false Azerbaijani media reports that Ruben Vardanyan, a philanthropist...