Առողջություն 14:40 06/12/2017 Հայաստան
Հավի մսի շուկայի վերաբերյալ մտահոգիչ հրապարակումներից հետո «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանն ուսումնասիրությունն է անցկացրել: Փորձաքննության արդյունքում պարզվել է, որ 9 նմուշներից 5-ն ուտելու պիտանի չեն:
«Հայտնաբերվել են մանրէաբանական խախտումներ, սալմոնելա, ինչն արդեն արտադրական ցանցի հետևանք է: Գրեթե բոլոր հավերն ունեցել են մակնշման հետ կապված խնդիրներ, այսինքն իրացման ցանցում վերահսկողության չի եղել: Հավերում առկա էին նաև հակաբիոտիկների՝ լևոմիցիտինի, տետրացիլինի խմբի մնացորդներ»,-հայտնաբերած խախտումները թվարկեց ՀԿ նախագահը:
Ստեղծված իրավիճակում նա կարևորում է հանրային վերահսկողության ուժեղացումը, քանի որ, իր խոսքով, օրեցօր երկրում սննդի շուկայում պետական վերահսկողության վիճակը վատանում է:
«Ամենամեծ խնդիրներից մեկն էլ այն է, որ լիազոր մարմինը չի էլ արձագանքում խախտումների վերաբերյալ հայտարարություններին: Ինձ համար զարմանալի է նաև կառավարության դիրքորոշումն այս ոլորտում»,-ասաց բանախոսը:

Экономика 20:53 06/12/2017 Армения
Бабкен Пипоян: На рынке птичьего мяса Армении есть серьезные нарушения, но полномочный орган даже не реагирует
После скандальных публикаций в ряде СМИ о качестве птичьего мяса в Армении председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян провел исследование и экспертизу, в результате которых выяснилось, что 5 из 9 образцов не пригодны для потребления. Об этом эксперт сказал в ходе сегодняшней пресс-конференции.
По его словам, у проверенной курятины выявлены бактериальные нарушения, сальмонелла, антибиотики (остатки левомицетина и тетрациклина), нарушения с маркировкой, что выявляет проблемы как в системе производства, так и по части контроля за сбытом продукции.
Б. Пипоян заявил о важности общественного контроля в сложившейся ситуации, усиления государственного контроля на продовольственном рынке.
«Самая большая проблема – это то, что полномочный орган даже не реагирует на заявления о нарушениях. Удивление вызывает также позиция правительства по части данной сферы», – сказал Б. Пипоян.