Տնտեսություն 18:56 07/12/2017 Հայաստան
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն տվեց Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքում ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու, «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» փակ բաժնետիրական ընկերությունն ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպիչ ճանաչելու, ինչպես նաև ազատ տնտեսական գոտու գործունեության վերաբերյալ կազմակերպչի կողմից ներկայացվող հաշվետվության ձևերը հաստատելու մասին նախագծին:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը նշեց, որ արդեն իսկ ավարտվել են ԱՏԳ-ի անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ձևավորման աշխատանքները և այս որոշմամբ սկիզբ կդրվի ազատ տնտեսական գոտու գործունեությանը:
Նախարարի խոսքերով՝ Հայաստանը, լինելով ԵԱՏՄ անդամ երկիր, ունենալով առևտրի արտոնյալ ռեժիմներ ԵՄ, ԱՄՆ, Կանադայի, Ճապոնիայի, Շվեյցարիայի, այլ երկրների և ընդհանուր սահման ԻԻՀ հետ, ունենալով միջազգային վարկանիշներով հաստատված գրավիչ ներդրումային և գործարար միջավայր՝ ԻԻՀ հետ սահմանակից ազատ տնտեսական գոտի ունենալու դեպքում կարող է լուրջ հետաքրքրություն ներկայացնել Հայաստանում արտահանման կողմնորոշում ունեցող արտադրություն կազմակերպելու, Հայաստանի աշխարհագրական դիրքով պայմանավորված առևտրային և լոգիստիկ հնարավորություններն օգտագործելու համար:
Սուրեն Կարայանը նշեց, որ Ազատ տնտեսական գոտին կզարգանա երկու փուլով՝ ավարտական փուլում ունենալով 70 հեկտար տարածք: «Գոտու գործունեության արդյունքում առաջիկա տարիներին նախատեսվում է ներգրավել 50-70 շահագործող կազմակերպություններ, որոնք կիրականացնեն շուրջ 130-150 մլն դոլարի ներդրումներ, կստեղծվի շուրջ 1500 նոր աշխատատեղ: Արտահանման ծավալները կկազմեն 350 մլն դոլար»,- ասաց նախարարը:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հարցին ի պատասխան՝Սուրեն Կարայանը հայտնեց, որ դեկտեմբերի 15-ին տեղի կունենա ԱՏԳ-ի բացումը:

Экономика 19:25 07/12/2017 Армения
Глава Минэкономразвития Армении: СЭЗ на границе с Ираном в Мегри привлечет инвестиции на $150 млн. и резко увеличит экспорт
Правительство Армении на сегодняшнем заседании под председательством премьер-министра Карена Карапетяна одобрило проект о создании в общине Мегри Сюникской области РА свободной экономической зоны, признании ЗАО «Свободная экономическая зона Мегри» организатором данной СЭЗ и утверждении порядка представления данной компанией отчетности.
Министр экономического развития и инвестиций Сурен Караян отметил, что работы по организации деятельности необходимых инфраструктур СЭЗ уже завершены и данное решение даст старт действию свободной экономической зоны.
По его словам, с учетом того, что Армения является членом Евразийского экономического союза (ЕАЭС), имеет льготные режимы торговли с ЕС, США, Канадой, Японией, Швейцарией и другими странами, подтвержденную международными рейтингами привлекательную инвестиционную и бизнес-среду, данная СЭЗ на границе с Ираном позволит повысить интерес в плане учреждения в республике нацеленного на экспорт производства.
С. Караян отметил, что СЭЗ в Мегри будет развиваться в два этапа и на завершающей стадии ее территория составит 70 гектаров. В ближайшие годы благодаря деятельности СЭЗ в Мегри ожидается привлечение 50-70 компаний, которые осуществят инвестиции на сумму в 130-150 млн. долларов, будет создано порядка 1500 новых рабочих мест, а объемы экспорта составят 350 млн. долларов.