Քաղաքական 18:36 08/12/2017 Հայաստան
Թուրքիայում բողոքի ցույցեր են անցկացվել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի` Երուսաղեմը Իսրայելի  մայրաքաղաք ճանաչելու որոշման դեմ:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, Ստամբուլի Ֆաթիհ Սուլթան մզկիթում ուրբաթօրյա նամազից հետո բողոքի ակցիա է կազմակերպվել, որին հազարավոր մարդիկ են մասնակցել: Ստամբուլի «Հուլիսի 15-ի նահատակների» կամուրջի մոտ ցույց են կազմակերպել «Հուլիսի 15» միության ներկայացուցիչները:  Ցուցարարները պարզել են Թուրքիայի և Պաղեստինի դրոշները՝ բացականչելով. «Ինչպես հայրենիքին ենք տեր կանգնում, այնպես էլ Երուսաղեմին տեր կկանգնենք», «Ողջույն, Երուսաղեմի դիմադրությանը»:
Ուրբաթօրյա նամազից հետո ցույցեր են տեղի ունեցել նաև Ադանայում, Սիվասում, Բոլուում, Քիլիսում: Բողոքի ակցիաներին մասնակցում են նաև Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում կուսակցության» տեղական կառույցների ներկայացուցիչները:
«Իսլամական դիմակայության շարժումը» (ՀԱՄԱՍ) Թրամփի որոշումից հետո ուրբաթը «Ցասման օր» էր հայտարարել: «Համասի» կոչն արձագանք է գտել ամբողջ աշխարհում, այդ թվում նաև Թուրքիայում:

Общество 19:17 08/12/2017 Регион
В различных регионах Турции проходят акции протеста в связи с решением президента США признать столицей Израиля Иерусалим, сообщает местный телеканал «Хабер тюрк».
Как передает mir24.tv, тысячные митинги начались в столице страны Анкаре, а также Бурсе, Конье, Манисе, Шанлыурфе, Эскишехире и других городах.
Ранее глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу осудил заявление администрации США и назвал его «безответственным». С критикой выступили Иран и Катар, а также Евросоюз. ЕС считает, что Израиль и Палестина должны сами согласовать позицию по данному вопросу в ходе переговоров.
Напомним, в Иерусалиме 8 декабря после пятничной молитвы начались столкновения между протестующими палестинцами и израильской полицией. На Западном берегу реки Иордан в ходе беспорядков пострадали несколько десятков человек.