Բյուրականի աստղադիտարանի հետ գործակցող երկրների աշխարհագրությունն ընդլայնվում է
Տասնամյակներ առաջ Վիկտոր Համբարձումյանին հաջողվեց համաշխարհային աստղաֆիզիկայում ստեղծել նոր ուղղություններ, ապացուցելով, որ շարունակում են նոր աստղեր ծնվել, որ գոյություն ունի գալակտիկաների միջուկների ակտիվություն, որ կարևոր է անկայուն երևույթների ուսումնասիրությունը և այլն: Այդ ուղղությունները ոչ միայն այցեքարտ դարձան՝ միջազգային ճանաչում բերելով Բյուրականի աստղադիտարանին, այլև սկսեցին մշակվել ամբողջ աշխարհում:
Արդեն 71 տարի գործող Բյուրականի աստղադիտարանին գիտության նվիրյալների շնորհիվ հաջողվում է պահպանել ճանաչված գիտական կենտրոնի հեղինակությունն ու արձանագրել նոր հաջողություններ: Այսօր Միջազգային աստղագիտական միության որոշմամբ, աշխարհում գործում է աստղագիտության զարգացման տարածաշրջանային 8 կենտրոն: Դրանիցի մեկը Բյուրականի աստղադիտարանն է, որին 2015թ.-ից անդամակցող երկրների աշխարհագրությունը շարունակաբար ընդլայնվում է. Իրան, Վրաստան, Տաջիկստան, Ղազախստան, իսկ վերջերս՝ Երևանում կայացած ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գիտաժողովի ժամանակ, հայտարարվեց նաև Թուրքիայի միանալու մասին:
Բյուրականի աստղադիտարանում հիմնարար հետազոտությունների հիմնական ուղղությունը շարունակում է մնալ համբարձումյանականը՝ տիեզերքում անկայուն երևույթների հետազոտումը և տիեզերական օբյեկտների առաջացման մեջ դրանց նշանակության բացահայտումը: Դրան զուգահեռ սկսվել են նաև կիրառական հետազոտություններ։ Դրանց հնարավորությունն առաջացել է Բյուրականի գործունեության պատմության ընթացքում արձանագրված ձեռքբերումների շնորհիվ։ Մյուս կողմից, կիրառական հետազոտությունները թույլ են տալիս բյուջեից բացի այլ գումարներ վաստակել տարիների անգործությունից հետո վերագործարկված դիտակներն ու եղածը պահպանելու համար:
«Երկրաշարժից, ապա նաև ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո՝ 90-ականներին գիտությունը հայտնվեց բավականին ծանր վիճակում. շատերը հեռացան աստղադիտարանից: Համբարձումյանը մինչև իր մահը շարունակում էր գալ աշխատանքի։ Նրա վարակիչ օրինակը պահեց այն գիտաշխատողներին, որոնց համար մասնագիտությունը նաև կենսակերպ էր: Գիտությանը նվիրվածությունն ու ուսուցչի, ավագ գործընկերոջ օրինակը պահպանեցին աստղադիտարանի հետագա գոյությունը: Սակայն գիտությունը չէր կարող զարգանալ առանց Ֆինանսական ներդրումների: Բյուրականի աստղադիտարանին առաջինն օգնության հասան ֆրանսիացի գործընկերները՝ օգնելով վերականգնել 2.6 մ-անոց դիտակի աշխատանքը: Նույն 90-ականներին այդ մեծ դիտակի համար ընդունիչ սարքավորում հատկացրեցին ռուս գործընկերները։ 2000-ականների կեսերին արդեն, առաջին անգամ, պետբյուջեից բացի, աստղադիտարանին աջակցեց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը՝ զգալի ներդրում կատարելով երեք տարբեր նպատակներով: Աստղադիտարանի կյանքում դա եզակի դեպք է դիտարկվում մինչև օրս, քանի որ մասնավոր որևէ այլ ընկերություն այդպիսի լուրջ ներդրում այստեղ չի կատարել: Կարծես այն զարթոնք ապրեց: Նախորդ տասնամյակների ընթացքում հսկայական աշխատանք իրականացրած, սակայն գրեթե չաշխատող (իսկ շատ հայտնի մեկ մետրանոց դիտակն առհասարակ չէր աշխատում) դիտակներն սկսեցին աշխատել: 2007թ.-ից սկսվեց մետրանոց դիտակի վերականգնումը: Նվեր ստացած գումարներով վերականգնվեցին 2.6 մ-անոց դիտակի կառավարման սենյակը, հեղուկ ազոտի ստացման համակարգը, առանց որի հնարավոր չէ դիտումներ իրականացնել: Ներգրավվեցին նոր երիտասարդ գիտաշխատողներ», - հիշում է աստղադիտարանը երկար տարիներ գլխավորած, ներկայում՝ փոխտնօրենի պարտականությունները ստանձնած Հայկ Հարությունյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունից մանրամասնում են, որ ավելի ուշ՝ 2010-ականների սկզբից, Բյուրականում ռուսական «ՌոսԿոսմոս» գործակալության համար սկսվեցին կիրառական հետազոտություններ։ Այդ նախագիծի շրջանակում երկրաշուրջ տարածության մոնիտորինգ է իրականացվում մարդածին և բնական աղետների կանխազգուշացման նպատակով։ Երկիր մոլորակի շուրջը մեծ արագությամբ պտտվող արբանյակների, դրանց և հրթիռների մասերի կուտակման հետևանքով շուրջ 5000-6000 տոննա մետաղ է հավաքվել, ինչը լուրջ վտանգ է ներկայացնում բոլոր գործող արբանյակների համար։
Արևելյան Եվրոպայի և Միջին Արևելքի կարևորագույն աստղադիտարաններից մեկը համարվող՝ Բյուրականի աստղադիտարանը, հավակնում է դառնալ նաև գիտական տուրիզմի խոշոր կենտրոն: Առաջիկա ծրագրերում նաև այցելությունների կազմակերպման համար մասնագիտացված կենտրոնի կառուցումն է:

Economy 20:06 12/12/2017 Armenia
Decades ago, Viktor Ambartsumian managed to create new directions in the world astrophysics, proving that new stars are born continuously, that there exists a galactic nucleus activity, that the study of non-stable phenomena is important and much more. Those directions became a business card for international recognition of Byurakan Observatory, and started developing worldwide.
According to VivaCell-MTS release, Byurakan Observatory, which has been operating for already 71 years owing to the devotees of science, has managed to maintain reputation of the well-known scientific center and to record new successes. According to the International Astronomical Union, today there are eight regional centers for astronomy development in the world. One of them is Byurakan Observatory, which has been expanding the geography of its cooperation with other countries since 2015. The joint cooperation today includes Iran, Georgia, Tajikistan and Kazakhstan; recently, during the UNESCO conference in Yerevan, it was announced that Turkey joined the cooperating countries.
In Byurakan Observatory, the main direction of fundamental research remains the direction established by Viktor Ambartsumian, defined as the research of non-stable phenomena in the universe and the revealing of their role in the evolution of cosmic objects. Applied researches were implemented simultaneously. Last ones have become possible owing to the previous achievements of the Byurakan Observatory. Applied research allows earning extra-budgetary funds for maintenance of existing telescopes and those that were reactivated after year of inactivity.
"After the earthquake and then the collapse of the Soviet Union, in the 90s, science was put in a very difficult situation. Many left the observatory. Ambartsumian continued to work until his death. His infectious example kept working those researchers for whom their profession was also a lifestyle. The devotion to science and his example of a teacher and senior colleague preserved the existence of the observatory. However, science could not develop without financial investments. French colleagues were the first to help Byurakan Observatory by restoring the 2.6m telescope. In the same 90s, Russian colleagues provided with a receiver for the same big telescope. In the mid-2000s, besides the state budget, for the first time, VivaCell-MTS supported the observatory, making considerable contributions for three different purposes. This is a unique phenomenon in the history of the observatory as no other private company has ever made such a serious investment here. The observatory seemed to begin awakening. The telescopes, which were known for being intensely used for decades and had been out of work throughout the preceding years (the well-known 1m telescope was not working at all), were re-operated. The restoration of 1m telescope was initiated in 2007. The money granted by VivaCell-MTS was used for restoration of the 2.6m telescope’s control room, as well as the equipment for producing liquid nitrogen without which observations would be impossible. New young researchers have been involved," recalls Haik Harutyunian, the Deputy Director of the observatory, who was managing it for many years.
Later, in the beginning of 2010, the Russian ROSCOSMOS Agency launched applied research project in Byurakan. Within the framework of this project, a monitoring of the circumterrestrial space is carried out for the prevention of anthropogenic and natural disasters. Around 5000-6000 tons of metal have accumulated around the Earth as a result of the accumulation of parts of high-speed satellites and rockets, which is a serious threat to all existing satellites.
Byurakan Astrophysical Observatory, one of the most important observatories in Eastern Europe and the Middle East, also claims to become a large center of scientific tourism. The upcoming programs also include construction of a specialized center for visits.