Քաղաքական 11:09 13/12/2017 Հայաստան
Հունաստանում գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մանրամասներ է հրապարակել Վիեննայում դեկտեմբերի 6-ին Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման վերաբերյալ:
«Միջնորդների` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների` Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի, պատվիրակությունների ղեկավարները հայտարարություն  ընդունեցին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ: Հայաստան  պատրաստ էր միանալ այդ հայտարարությանը, սակայն Ադրբեջանը հրաժարվեց և արդյունքում մեզ չհաջողվեց ընդունել Հայաստանի, Ադրբեջանի և համանախագահների համատեղ հայտարարություն: Սա բազմիցս է կրկնվել ԵԱՀԿ նախարարական հանդիպումների շրջանակներում»,-ասել է ԱԳ նախարարը:
Նալբանդյանը վերահաստատել է Հայաստանի հաստատակամ հանձնառությունը հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝ հիմնված համանախագահների առաջարկների վրա: Բանակցային գործընթացն այլընտրանք չունի:
«Ակնհայտ է, որ այն, ինչ առաջարկվել է համանախագահների կողմից և ինչին սատարվում է Հայաստանը, մերժվում է Ադրբեջանի կողմից, և սա է խաղաղ գործընթացի առաջխաղացումը խոչընդոտող հիմնական պատճառը»,-նշել է նախարարը:
Անդրադառնալով առաջիկա հանդիպմանը , Նալբանդյանն ասել է, որ համանախագահների նախաձեռնությամբ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հունվարի երկրորդ կեսին կազմակերպելու արտաքին գործերի նախարարների հանդիպում:
«Ինչպես միշտ մենք նման հանդիպումներին գնում ենք կառուցողական տրամադրվածությամբ։ Եթե Բաքուն հետևի համանախագահների՝ հրադադարը խստորեն հարգելու կոչերին, կատարի նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, վերահաստատի իր հանձնառությունը համանախագահների կողմից առաջարկված հիմնախնդրի կարգավորման սկզբունքերին և կառուցողաբար ներգրավվի բանակցային գործընթացում, ապա դա ճանապարհ կհարթի խաղաղության գործընթացն առաջ մղելու և ստատուս քվոն փոխելու համար»,-հավելել է նա:

Politics 12:45 13/12/2017 Armenia
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian, who is in Greece on an official visit, has released details on the December 6 meeting with Azerbaijani foreign minister Elmar Mammadyarov in Vienna.
“The heads of the delegations of the mediator countries Russia, France and the U.S., the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group, issued a statement on the Nagorno-Karabakh conflict resolution. Armenia was ready to join them, however, Azerbaijan rejected and, as a result, we did not manage to have a joint statement of Armenia, Azerbaijan and the Co-Chair countries. This situation has continuously repeated during the OSCE Ministerial Councils,” Nalbandian said.
The top Armenian official reiterated Armenia’s commitment to the exclusively peaceful settlement of the conflict based on the Co-Chars’ proposals, stating there is no alternative to the peace talks.
“It is evident that what has been proposed by the Co-Chairs and supported by Armenia has been rejected by Azerbaijan and this is the main reason that hinders the advancement of the peace process,” the minister highlighted.
Reflecting on the upcoming meeting, Minister Nalbandian confirmed an agreement has been reached upon the initiative of the Co-Chairs to organize a meeting between the foreign minister of the two countries in the second half of January.
“As always we are going to such kind of meeting with the constructive approach. If Baku abides to the calls of the Co-Chairs to strictly respect the ceasefire, implements previously reached agreements, reiterates its adherence to the principles of the conflict settlement proposed by the Co-Chairs and constructively engages in the negotiations that will pave the way to move the peace process forward and change the status-quo,” he added.