Քաղաքական 14:35 14/12/2017 Տարածաշրջան
Իսրայելի «Yesh Atid» ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդ Յաիր Լապիդը, անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից հնչող հակաիսրայելական հայտարարություններին, Քնեսեթից պահանջել է Թուրքիայի դեմ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել:
«Էրմենիհաբեր»-ը հղում անելով հրեական «The Times of Israil»-ին, գրում է, որ Լապիդը  հայտարարել է, թե իր կուսակցությունը առաջիկայում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրենքի նախագիծ է ներկայացնելու Քնեսեթ (Իսրայելի խորհրդարան):
Հրեա ընդդիմադիր գործիչը «դիվանագիտական սխալ» է անվանել նաև Անկարայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու նպատակով 2016 թվականին կնքված թուրք-իսրայելական համաձայնագիրը:
«Մենք չպետք է վախենանք ո՛չ Թուրքերի, ո՛չ պաղեստինցիների, ո՛չ էլ արաբական աշխարհի սպառնալիքներից: Եթե որևէ մեկին դուր չի գալիս նախագահ Թրամփի հայտարարությունը (Երուսաղեմը Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու վերաբերյալ-EH), ապա դա իր խնդիրն է»,- ասել է Լապիդը:
Հոդվածը հրապարակած «The Times of Israil»-ը հիշեցրել է, որ Իսրայելը նախկինում Թուրքիային բարկացնելու համար խուսափում էր Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից:

Politics 16:56 14/12/2017 Armenia
Israel should adopt a dramatically more aggressive policy toward Turkey, Yesh Atid party leader Yair Lapid said on Thursday in response to ongoing criticism from Ankara of the government’s recent actions on the Temple Mount, The Times of Israel reported.
While stopping short of calling for diplomatic ties to be cut, the opposition lawmaker said Jerusalem should recognize an independent Kurdistan and acknowledge the Armenian genocide, which Ottoman Turks committed a century ago.
“It’s time, generally speaking, to stop groveling before the Turks, who keep kicking us harder and harder,” Lapid told reporters during a briefing in Tel Aviv. “We will do the things we avoided doing as long as we had good relations with Turkey, because we don’t have any [now] and won’t have any [in the future],” he added.
The source reminds that many countries avoid acknowledging the events between 1915 and 1923, during which Ottoman forces massacred Armenian citizens in a systematically planned act of ethnic cleansing, as genocide out of concern for their ties to Turkey, which is a NATO member and an important Muslim ally of many Western countries.
To note, Lapid’s comments come amid increasing bilateral tensions over Turkey’s comments on Israel’s imposition of new security measures in the wake of a terror attack on Jerusalem’s Temple Mount.