Քաղաքական 12:07 15/12/2017 Հայաստան
Սահմանադրության փոփոխությունները Զինված ուժերի նկատմամբ խորհրդարանական վերահսկողության դերի բարձրացում են պահանջում: «Զինված ուժերի նկատմամբ խորհրդարանական վերահսկողություն» խորագրով ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի ունեած միջազգային սեմինարի ժամանակ այսօր հայտարարեց ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հետ հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը:
Պատգամավորն ընդգծեց, որ վերջերս ընդունված «Պաշտպանության մասին» նոր օրենքով ԱԺ-ն կարող է վերահսկողություն իրականացնել պաշտպանության ոլորտի նկատմամբ։ Սա, Նահապետյանի խոսքով, պահանջում է խորը և բազմակողմանի մասնագիտացում, մարդկային և նյութական ռեսուրսների ներգրավվում։
Խորհրդարանականն ընդգծեց, որ ԱԺ վերահսկողական դերը չի ենթադրում միաջմտություն ԶՈւ օպերատիվ վերահսկողության հարցերին, այլ ուղղված է պաշտպանության ոլորտի կայունացմանը, մարդկային և նյութական ռեսուրսների նպատակային օգտագործմանը։
Կորյուն Նահապետյանն անդրադարձավ նաև խորհրդարանի պաշտպանության և անվտանգության հանձանաժողովի դերի բարձրացման հարցին՝ ընդգծելով «որ այն կարող է կարևոր դեր խաղալ պաշտպանության ոլորտում ռազմավարական և օրենսդրական դերի բարձրացման համար։
«Հանձնաժողովին անհրաժեշտ է նաև բավարար բյուջե իր ծրագրերի իրականացման, կադրային քաղաքականություն, այդ թվում՝ հանձնաժողովի անդամների գործնական հմտությունները բարձրացելու համար», - նշեց պատգամավորը:

Политика 12:42 15/12/2017 Армения
Корюн Нагапетян: Конституционные реформы в Армении требуют повышения роли парламентского контроля над ВС
Произведенные в Армении конституционные реформы требуют повышения роли парламентского контроля над Вооруженными силами. Об этом заявил сегодня председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по вопросам обороны и безопасности Корюн Нагапетян на международном семинаре в парламенте РА.
По его словам, в соответствии с принятым недавно законом РА «Об обороне» Национальное Собрание Армении может осуществлять контроль над сферой обороны. Это, как указал Корюн Нагапетян, требует глубокой и всесторонней специализации, привлечения человеческих и материальных ресурсов.
Парламентарий отметил также, что контрольная функция НС не предполагает вмешательства в вопросы оперативного управления ВС, а направлена на стабилизацию сферы обороны, целевое использование человеческих и материальных ресурсов.
По словам Корюна Нагапетяна, Постоянная комиссия Национального Собрания Армении по вопросам обороны и безопасности может сыграть важную роль в данном контексте.
«Комиссии необходим соответствующий бюджет для реализации своих программ, осуществления кадровой политики, в том числе и повышения практических навыков ее членов», – сказал депутат.