Քաղաքական 14:00 19/12/2017 Տարածաշրջան
Իսրայելի ընդդիմադիր «Yesh Atid» կուսակցությունը երկրի խորհրդարանին՝ Քնեսեթին կներկայացնի Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումը նախատեսող նոր օրինագիծ: Կուսակցության ղեկավար Յաիր Լապիդը նշել է, որ Իսրայելւ վաղուց պիտի ճանաչեր այդ պատմական ճշմարտությունը:
«Էրմենիհաբեր»-ը գրում է՝ նա տեղեկացրել է, որ օրինագիծն արդեն պատրաստ է, այժմ Քնեսեթում նախագծին աջակցելու նպատակով ստորագրահավաք է իրականացվում: Կուսակցությունը ցանկանում է, որ նախագիծը Իսրայելի խորհրդարանում հանարավորինս շատ աջակցություն ստանա:
«Հավատում ենք, որ շատ շուտով այս հարցում առաջխաղացում կունենանք: Իսրայելցի շատ առաջնորդներ անհատապես հայտարարել են, որ ճանաչում են Հայոց ցեղասպանոթյունը, որը պատմական փաստ է: Վերջերս Կնեսետի կրթության հարցերով հանձնաժողովը ևս հայտարարեց Ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին: Իսրայելի նախկին կառավարությունները սխալ ռազմավարական հաշվարկների պատճառով խուսափել են Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումից:
Մենք պետք է վաղուց ճանաչեինք Հայոց ցեղասպանությունը, քանի որ անկախ ամեն ինչից դա բարոյապես ճիշտ քայլ է: Նախագահ Էրդողանի ագրեսիվ պահվածքից հետո այլևս չի կարող ներում լինել որևէ մեկի համար, ով կխուսափի ճիշտ քայլ անելուց», - ասել է Լապիդը:
Իսրայելցի գործիչը նշել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը փորձում է հակաիսրայելական տրամադրություն ստեղծել և ցանկանում է տարածաշրջանում նոր խնդիրներ հրահրել: Լապիդի կարծիքով՝ Իսրայելը պետք է ցույց տա Էրդողանին, որ չի վախենում նրա հռետորաբանությունից ու սպառնալիքներից.
«Մենք կանենք այն, ինչը ճիշտ է մեզ համար, և դա նախատեսում է նաև Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստի ճանաչումը, անկախության համար քրդական արդարացի պայքարին մեր աջակցության ավելացումը և դեպի Թուրքիա գազատարի վերաբերյալ սխալ ուղղությամբ տանող գաղափարի կասեցումը»:

The Israeli opposition party Yesh Atid plans to submit a bill proposing the official recognition of the Armenian Genocide to the Israeli parliament – Knesset. The party’s leader, Yair Lapid, said Israeli should have recognized that historical fact long ago, Ermenihaber reported.
According to the source, Yair Lapid said the draft law is already ready with signature gathering process currently underway in the Israeli parliament to support the legislative initiative.
“We believe that soon we will register a breakthrough in this matter. Many Israeli leaders have personally announced their recognition of the Armenian Genocide, which is a historical fact. The Knesset Education Committee recently announced it also recognizes the Genocide. Former Israeli governments have avoided officially recognizing the Armenian Genocide due to the incorrect strategic calculations,” he said. “We should have recognized the Armenian Genocide long ago, since above all it is a morally right thing to do. With the aggressive behavior of President Erdogan, now there are no more forgiveness for anyone, who avoids doing the right thing.”
The Israeli political figure highlighted Turkish President Recep Tayyip Erdogan is trying to create anti-Israeli moods and incite new troubles in the region. According to Lapid, Israeli must show that it is not afraid of Erdogan’s rhetoric and threats.
“We will do what is right for us and that also entails acknowledging the historical fact of the Armenian Genocide, increasing our support for the rightful Kurdish independence struggle and cancelling the misguiding idea of a gas pipeline to Turkey,” he added.