Քաղաքական 14:00 19/12/2017 Տարածաշրջան
Իսրայելի ընդդիմադիր «Yesh Atid» կուսակցությունը երկրի խորհրդարանին՝ Քնեսեթին կներկայացնի Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումը նախատեսող նոր օրինագիծ: Կուսակցության ղեկավար Յաիր Լապիդը նշել է, որ Իսրայելւ վաղուց պիտի ճանաչեր այդ պատմական ճշմարտությունը:
«Էրմենիհաբեր»-ը գրում է՝ նա տեղեկացրել է, որ օրինագիծն արդեն պատրաստ է, այժմ Քնեսեթում նախագծին աջակցելու նպատակով ստորագրահավաք է իրականացվում: Կուսակցությունը ցանկանում է, որ նախագիծը Իսրայելի խորհրդարանում հանարավորինս շատ աջակցություն ստանա:
«Հավատում ենք, որ շատ շուտով այս հարցում առաջխաղացում կունենանք: Իսրայելցի շատ առաջնորդներ անհատապես հայտարարել են, որ ճանաչում են Հայոց ցեղասպանոթյունը, որը պատմական փաստ է: Վերջերս Կնեսետի կրթության հարցերով հանձնաժողովը ևս հայտարարեց Ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին: Իսրայելի նախկին կառավարությունները սխալ ռազմավարական հաշվարկների պատճառով խուսափել են Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումից:
Մենք պետք է վաղուց ճանաչեինք Հայոց ցեղասպանությունը, քանի որ անկախ ամեն ինչից դա բարոյապես ճիշտ քայլ է: Նախագահ Էրդողանի ագրեսիվ պահվածքից հետո այլևս չի կարող ներում լինել որևէ մեկի համար, ով կխուսափի ճիշտ քայլ անելուց», - ասել է Լապիդը:
Իսրայելցի գործիչը նշել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը փորձում է հակաիսրայելական տրամադրություն ստեղծել և ցանկանում է տարածաշրջանում նոր խնդիրներ հրահրել: Լապիդի կարծիքով՝ Իսրայելը պետք է ցույց տա Էրդողանին, որ չի վախենում նրա հռետորաբանությունից ու սպառնալիքներից.
«Մենք կանենք այն, ինչը ճիշտ է մեզ համար, և դա նախատեսում է նաև Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստի ճանաչումը, անկախության համար քրդական արդարացի պայքարին մեր աջակցության ավելացումը և դեպի Թուրքիա գազատարի վերաբերյալ սխալ ուղղությամբ տանող գաղափարի կասեցումը»:

Политика 14:38 19/12/2017 В мире
Израильская оппозиционная партия «Yesh Atid» представит в парламент Израиля – Кнессет – новый законопроект, предусматривающий официальное признание Геноцида армян в Османской империи 1915 года.
Как передает «Ermenihaber.am», лидер израильской оппозиционный партии «Yesh Atid» Яир Лапид отметил, что Израиль давно должен был признать эту историческую правду.
По его словам, законопроект уже подготовлен, в настоящее время в Кнессете проводится сбор подписей в защиту документа. Партия добивается того, чтобы законопроект в Кнессете заручился поддержкой максимально большого числа депутатов.
«Верим, что очень скоро по данному вопросу будет зарегистрирован прогресс. Многие израильские ведущие деятели лично заявляли, что признают Геноцид армян, являющийся историческим фактом. Недавно Комиссия Кнессета по вопросам образования, культуры и спорта также официально признала факт Геноцида армян.
Предыдущие правительства Израиля из-за неверных стратегических расчетов избегали официального признания Геноцида армян. Мы должны были давно признать Геноцид армян, поскольку это, независимо от всего, является верным шагом. После агрессивного поведения президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана более не может быть прощения тому, кто будет избегать правильных шагов», – сказал Яир Лапид.
По словам израильского политика, президент Турции Эрдоган стремится создать антиизраильские настроения и спровоцировать новые проблемы в регионе. Как отметил Яир Лапид, Израиль должен показать Эрдогану, что не боится его риторики и угроз.
«Мы сделаем то, что правильно для нас, и это предусматривает также признание исторического факта Геноцида армян», – указал он.