Սերժ Սարգսյանը ելույթ կունենա ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանում
Հունվարի 22-ից 26-ը Ստրասբուրգում կանցկացվի Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանը, որում ԵԽԽՎ-ն պետք է ընտրի նոր նախագահ, մարդու իրավունքների նոր հանձնակատար, ինչպես նաև ՄԻԵԴ դատավոր: Այս մասին տեղեկանում ենք ԵԽ կայքից:
Վեհաժողովում ելույթով հանդես կգան Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Դանիայի արքայադուստր Մերին, Դանիայի ԱԳ նախարարը՝ որպես ԵԽ նախարարների կոմիտեում նախագահող, ինչպես նաև Դանիայի վարչապետն ու Ավստրիայի նախագահը:
Ձմեռային նստաշրջանում ելույթ կունենա ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը, մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մյուժնիեկսն էլ վերջին անգամ կներկայացնի 2017թ.-ի իր գործունեության զեկույցը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ստրասբուրգ էր այցելել ու ԵԽԽՎ-ում ելույթ ունեցել 2013թ.-ի հոկտեմբերին, երբ Հայաստանը նախագահում էր ԵԽ նախարարների կոմիտեում:

Политика 11:39 20/12/2017 Армения
В Страсбурге 22-26 января пройдет зимняя сессия Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), сообщается на сайте СЕ.
Отметим, ПАСЕ в ходе осенней сессии в третьем туре избрала нового главу Ассамблеи сроком на 3 месяца. Главой ПАСЕ была избрана представитель Кипра Стелла Кириакидес. Она будет занимать свой пост до открытия зимней сессии в Страсбурге, в ходе которой пройдут выборы нового председателя ПАСЕ.
На зимней сессии ПАСЕ с речами выступят президент Армении Серж Саргсян, кронпринцесса Дании Мэри, министр иностранных дел Дании в качестве председателя в Комитете министров Совета Европы, премьер-министр Дании и президент Австрии.
Кроме того, ожидается выступление Генерального секретаря Совета Европы Турбьёрна Ягланда, а Комиссар Совета Европы (СЕ) по правам человека Нильс Муйжниекс в последний раз на этом посту представит отчет о деятельности за 2017 год.
Напомним, президент Серж Саргсян в последний раз выступал с речью на пленарном заседании ПАСЕ в октябре 2013 года – в период председательства Армении в Комитете министров СЕ.