Կոնվերս Բանկ. Ֆինանսավորման համար տնտեսվարողներից գրավ չի պահանջվի
«Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալություն»-ը (ՀԱԱԳ) և «Կոնվերս Բանկ» ՓԲԸ-ն ստորագրել են համագործակցության հուշագիր: Դրա շրջանակներում ՀԱԱԳ և Կոնվերս Բանկը կիրականացնեն ՀՀ ռեզիդենտ տնտեսվարող սուբյեկտների արտադրության ավելացմանը, արտահանման խթանմանը և իրացման շուկաների ընդլայնմանը աջակցելուն ուղղված ծրագիր:
«Հայաստանում տնտեսության զարգացումը, միջազգային շուկաներում մրցունակ արտադրության զարգացումը, արտահանմանն աջակցությունը Կոնվերս Բանկի գործունեության կարևորագույն ուղղություններից են: Հուշագրի ստորագրմամբ, Կոնվերս Բանկը՝ պարզեցված ընթացակարգով և մատչելի տոկոսադրույքներով ՀՀ ռեզիդենտ արտահանող կազմակերպություններին կտրամադրի շրջանառու կապիտալի համալրմանն ուղղված ֆինանսական միջոցներ, որոնք կարող են օգտագործվել ինչպես ապրանքի արտադրության, այնպես էլ հետարտահանումային փուլերում: Ֆինանսավորման համար տնտեսվարողներից գրավ չի պահանջվի. որպես ապահովվածության միջոց կընդունվեն ՀԱԱԳ-ի թողարկած ապահովագրական վկայագրերը »,-ասել է Կոնվերս Բանկի Գործադիր տնօրեն Արթուր Հակոբյանը:
«Վստահ եմ, որ «Կոնվերս Բանկ» ՓԲԸ-ի հետ համագործակցության արդյունքում էլ ավելի կմեծանա ՀԱԱԳ ծառայությունների պահանջարկը, ինչը կնպաստի արտահանողների մրցունակության բարձրացմանը և արտահանման հնարավորությունների ընդլայնմանը»,- իր հեևթին ասել է ՀԱԱԳ-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Շահնազարյանը:
Բանկից հայտնում են, որ Կոնվերս Բանկ մատուցում է բանկային ծառայությունների ողջ տեսականին`վարկավորում, ավանդներ, վճարային քարտեր, ներդրումային և պահառուական ծառայություններ, հեռահար ծառայություններ, առցանց վճարումներ և այլն:
30. 09. 2017թ դրությամբ, Բանկի ակտիվները 233,5 մլրդ դրամ են, պարտավորությունները՝ 198,6 մլրդ դրամ և ընդհանուր կապիտալը 34,9 մլրդ դրամ է:
«Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալություն» ԱՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 2013թ.-ին ՀՀ կառավարության որոշմամբ՝ փոքր և միջին ձեռնարկությունների կողմից արտահանումը խթանելու և վերջիններիս համար մատչելի ֆինանսավորման ռեսուրսներ հասանելի դարձնելու նպատակով։

Экономика 18:32 20/12/2017 Армения
Экспортным компаниям-резидентам Армении средства для пополнения оборотного капитала будут предоставляться по упрощенной процедуре
«Экспортное страховое агентство Армении» (ЭСАА) и ЗАО «Конверс Банк» подписали меморандум о сотрудничестве.
Согласно релизу, в рамках меморандума, ЭСАА и Конверс Банк реализуют программу, направленную на увеличение объемов производства экономических субъектов, являющихся резидентами РА, развитие экспорта и расширение рынков сбыта.
«Развитие экономики в Армении, развитие конкурентоспособной продукции на международных рынках, поддержка экспорта - одни из важнейших направлений деятельности Конверс Банка.
В рамках Меморандума, Конверс Банк будет предоставлять экспортным компаниям -резидентам РА финансовые средства для пополнения оборотного капитала по упрощенной процедуре и с доступными процентными ставками. Эти средства могут использоваться как для производства товаров, так и на пост-экспортных этапах. Залог для финансирования не требуется - в качестве средства обеспечения кредита будут приниматься страховые сертификаты, выданные ЭСАА», – отметил Генеральный исполнительный директор Конверс Банка Артур Акопян.
«Убежден, что в результате сотрудничества с ЗАО “Конверс Банк” спрос на услуги ЭСАА вырастет еще больше, что будет способствовать повышению конкурентоспособности экспортеров и расширению экспортных возможностей», – заявил в свою очередь Исполнительный директор ЭСАА Армен Шахназарян.
Конверс Банк предоставляет полный спектр банковских услуг: кредиты, депозиты, платежные карты, инвестиционные и кастодиальные услуги, дистанционные услуги, онлайн-платежи и др.
По состоянию на 30.09.2017г., активы Банка составляют 233,5 млрд драмов РА, обязательства 198,6 млрд драмов РА, а общий капитал 34,9 млрд драмов РА.
«Экспортное страховое агентство Армении» СЗАО было основано в 2013г. по решению Правительства РА с целью стимулирования экспорта малыми и средними предприятиями и повышения доступности финансовых ресурсов для них.