Կոնվերս Բանկ. Ֆինանսավորման համար տնտեսվարողներից գրավ չի պահանջվի
«Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալություն»-ը (ՀԱԱԳ) և «Կոնվերս Բանկ» ՓԲԸ-ն ստորագրել են համագործակցության հուշագիր: Դրա շրջանակներում ՀԱԱԳ և Կոնվերս Բանկը կիրականացնեն ՀՀ ռեզիդենտ տնտեսվարող սուբյեկտների արտադրության ավելացմանը, արտահանման խթանմանը և իրացման շուկաների ընդլայնմանը աջակցելուն ուղղված ծրագիր:
«Հայաստանում տնտեսության զարգացումը, միջազգային շուկաներում մրցունակ արտադրության զարգացումը, արտահանմանն աջակցությունը Կոնվերս Բանկի գործունեության կարևորագույն ուղղություններից են: Հուշագրի ստորագրմամբ, Կոնվերս Բանկը՝ պարզեցված ընթացակարգով և մատչելի տոկոսադրույքներով ՀՀ ռեզիդենտ արտահանող կազմակերպություններին կտրամադրի շրջանառու կապիտալի համալրմանն ուղղված ֆինանսական միջոցներ, որոնք կարող են օգտագործվել ինչպես ապրանքի արտադրության, այնպես էլ հետարտահանումային փուլերում: Ֆինանսավորման համար տնտեսվարողներից գրավ չի պահանջվի. որպես ապահովվածության միջոց կընդունվեն ՀԱԱԳ-ի թողարկած ապահովագրական վկայագրերը »,-ասել է Կոնվերս Բանկի Գործադիր տնօրեն Արթուր Հակոբյանը:
«Վստահ եմ, որ «Կոնվերս Բանկ» ՓԲԸ-ի հետ համագործակցության արդյունքում էլ ավելի կմեծանա ՀԱԱԳ ծառայությունների պահանջարկը, ինչը կնպաստի արտահանողների մրցունակության բարձրացմանը և արտահանման հնարավորությունների ընդլայնմանը»,- իր հեևթին ասել է ՀԱԱԳ-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Շահնազարյանը:
Բանկից հայտնում են, որ Կոնվերս Բանկ մատուցում է բանկային ծառայությունների ողջ տեսականին`վարկավորում, ավանդներ, վճարային քարտեր, ներդրումային և պահառուական ծառայություններ, հեռահար ծառայություններ, առցանց վճարումներ և այլն:
30. 09. 2017թ դրությամբ, Բանկի ակտիվները 233,5 մլրդ դրամ են, պարտավորությունները՝ 198,6 մլրդ դրամ և ընդհանուր կապիտալը 34,9 մլրդ դրամ է:
«Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալություն» ԱՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 2013թ.-ին ՀՀ կառավարության որոշմամբ՝ փոքր և միջին ձեռնարկությունների կողմից արտահանումը խթանելու և վերջիններիս համար մատչելի ֆինանսավորման ռեսուրսներ հասանելի դարձնելու նպատակով։

Economy 20:11 20/12/2017 Armenia
Export Insurance Agency of Armenia (EIAA) and Converse Bank CJSC have signed a memorandum of cooperation. within its framework EIAA and Converse Bank will implement a program aimed at increasing the output of RA resident economic entities, promotion of export, and expansion of sales markets, the Bank reported in a release.
“Development of economy in Armenia, promotion of competitive products at international markets, and supporting export are among the most important directions of Converse Bank’s activity. according to the source.
Having signed the Memorandum, Converse Bank will provide funds to RA resident exporting companies via simplified procedure and at affordable interest rates, to replenish their working capital. The funds can be used both for manufacturing of products and at post-export stages. The companies will not be required to provide collateral for funding; certificates of insurance issued by EIAA will be accepted as means of security,” stated Converse Bank’s Chief Executive Officer Artur Hakobyan.
“I am certain that cooperation with Converse Bank CJSC will result in further increase of demand for EIAA’s services, which will contribute to the growth of the exporters’ competitiveness and expansion of export opportunities,” said EIAA’s Executive Director Armen Shahnazaryan.
Converse Bank provides the full range of banking services: lending, deposits, payment cards, investment and custodian services, remote services, online payments, etc.
It is noted that as of 30.09.2017, the Bank’s assets amount to AMD 233,5 billion, the liabilities - AMD 198,6 billion, and the total capital - AMD 34,9 billion.
Export Insurance Agency of Armenia CJSC was established in 2013 by the decision of the Government of the RA to promote export by small and medium enterprises and make funding resources affordable for them.