Տնտեսություն 14:59 21/12/2017 Հայաստան
2017 թվականի 11 ամիսներին հանրապետությունում արձանագրվել է 7,3% աննախադեպ բարձր տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ: Այս մասին այսօր գործադիրի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների փոխնախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
Նրա խոսքերով՝ առաջատար ուղղություններն են արդյունաբերությունը, ծառայություններն ու առևտուրը։ Մասնավորապես, արդյունաբերությունն աճել է 12 տոկոսով, ծառայություններն ու առևտուրը՝ ավելի քան 14 տոկոս: «Ուրախացնող է, որ դա տեղի է ունենում արտահանման բարձր ցուցանիշների ազդեցությամբ»,- ասաց փոխնախարարը՝ հավելելով, որ արտահանումն աճել է ավելի քան 23 տոկոսով:
Հաջորդ լավ լուրն, ըստ Տիգրան Խաչատրյանի, այն է, որ շինարարության ոլորտում 10 ամիսներին արձանագրված բացասական թվերից հետո արձանագրվել է թեկուզ փոքր, բայց աճ։

Экономика 16:57 21/12/2017 Армения
За 11 месяцев 2017 года в Армении зарегистрирован беспрецедентно высокий индекс экономической активности на уровне 7.3%. Об этом сообщил в беседе с журналистами после сегодняшнего заседания правительства РА заместитель министра экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян.
По словам замминистра, ведущими отраслями являются промышленность, сфера услуг и торговля. В частности, объем промышленного производства увеличился на 12%, услуг и торговли – более чем на 14%.
«Радует, что это происходит под воздействием высоких показателей экспорта», – отметил он.
По словам Т. Хачатряна, следующей отрадной новостью является то, что после зафиксированных за 10 месяцев отрицательных показателей в сфере строительства регистрируется хоть и небольшой, но рост.
Замминистра отметил также, что Армения закроет 2017 год индексом экономической активности, превышающим 7%.