Տնտեսություն 14:59 21/12/2017 Հայաստան
2017 թվականի 11 ամիսներին հանրապետությունում արձանագրվել է 7,3% աննախադեպ բարձր տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ: Այս մասին այսօր գործադիրի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների փոխնախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
Նրա խոսքերով՝ առաջատար ուղղություններն են արդյունաբերությունը, ծառայություններն ու առևտուրը։ Մասնավորապես, արդյունաբերությունն աճել է 12 տոկոսով, ծառայություններն ու առևտուրը՝ ավելի քան 14 տոկոս: «Ուրախացնող է, որ դա տեղի է ունենում արտահանման բարձր ցուցանիշների ազդեցությամբ»,- ասաց փոխնախարարը՝ հավելելով, որ արտահանումն աճել է ավելի քան 23 տոկոսով:
Հաջորդ լավ լուրն, ըստ Տիգրան Խաչատրյանի, այն է, որ շինարարության ոլորտում 10 ամիսներին արձանագրված բացասական թվերից հետո արձանագրվել է թեկուզ փոքր, բայց աճ։

Politics 17:02 21/12/2017 Armenia
The economic activity index (EAI) in Armenia in January-November 2017 made up 7.3 %, deputy minister of Economic Development and Investment Tigran Khachatryan told reporters on Thursday at a briefing.
In Khachatryan’s words, the leading sectors in the economy remain industry, services and trade. Namely, in the indicated period the industrial production volume rose by 12 %, while services and the trade rose by 14%.  Khachatryan added the growth is registered influenced by high export volumes, that has amounted for 23% over the indicated period.
The official next pointed to another financially positive trend with construction volumes seeing slight increase, after the recorded long decline. He added the year will conclude with economic index activity  over 7%.