Հասարակություն 17:49 25/12/2017 Հայաստան
Պետական սահմանային վերահսկողության շրջանակներում հայտնաբերվել է խախտման ավելի քան 140 դեպք: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տվյալներ է ներկայացրել ԳՆ սննդամթերքի անվտագության պետական ծառայության պետ Իշխան Կարապետյանը:
Խախտումները վերաբերել են բեռի անվտանգությունը հավաստող կեղծ փաստաթղթերին, լաբորատոր փորձաքննության արդյունքներին կամ փաստաթղթային անհամապատասխանություններին, այդ թվում՝ պետական գրանցման վկայականների և ԵԱՏՄ համապատասխանության հայտարարագրի բացակայություն, ԵԱՏՄ անդամ երկրների և երրորդ երկրների միասնական ռեեստրում չգրանցված կազմակերպություններից ներկրման փորձեր:
Կարապետյանը նշել է, որ ներդրվել է «Մեկ կանգառ, մեկ պատուհան» համակարգը, Երևանում և Գյումրիում բացվել են սպասարկման նոր կենտրոններ, որակապես փոխվել են ծառայությունների մատուցման որակն ու ընթացակարգը: Սահմանային վերահսկողության ընթացքում գրանցվել է 43.791 հայտ:
«Արդյունքում, լաբորատոր փորձաքննության անհամապատասխանության հիմքով, ոչնչացվել և օգտահանվել է շուրջ 60.000 կգ սննդամթերք, մասնավորապես՝ հավի աղացած միս, չոր կաթնային սիճուկ, կերակրի աղ և այլն, ընդունվել է շուրջ 120 ներմուծումը կասեցնելու որոշում»,-ասել է նա:

Общество 18:27 25/12/2017 Армения
Глава Госслужбы безопасности продуктов питания Армении: В результате выявленных нарушений уничтожено 60000 кг продовольствия
В рамках государственного приграничного контроля выявлено свыше 140 нарушений. Такие данные сегодня на пресс-конференции представил начальник Государственной службы безопасности продуктов питания министерства сельского хозяйства Республики Армения Ишхан Карапетян.
Вывяленные нарушения касались фальшивых документов касательно безопасности груза, результатов лабораторных экспертиз или несоответствий в документации, в частности отсутствия Декларации о соответствии продукции техническим регламентам ЕАЭС, попыток импорта из компаний, незарегистрированных в едином реестре стран ЕАЭС.
Карапетян сообщил, что внедрена система «Одна остановка, одно окно», в Ереване и Гюмри открыты новые центры обслуживания, повысилось качество оказания услуг.
«В результате на основании несоответствия лабораторной экспертизы уничтожено 60000 кг пищевой продукции, в частности  куриный фарш, сухая молочная сыворотка, поваренная соль и др.. Принято около 120 решений о запрете на ввоз», – отметил глава госслужбы.