2017 թվականն Արցախի համար համեմատաբար հանգիստ տարի էր. Դավիթ Բաբայան
2017 թվականն Արցախի համար կարելի է բնութագրել որպես համեմատաբար հանգիստ տարի՝ հատկապես հաշվի առնելով 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի անդառնալի կորուստները։ Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասաց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը։
«Պատերազմի հետևանքները մենք զգացինք ողջ 2017 թվականի ընթացքում։ Զոհեր ունեցանք նաև այս տարի։ Իհարկե, մարդկային կորուստները չենք կարող որևէ կերպ փոխհատուցել, բայց ընդհանուր առմամբ, անցնող տարին համամետաբար հանդարտ էր, քան 2016-ը, 2015-ը և 2014-ը»,- փաստեց մեր զրուցակիցը։
Անդրադառնալով 2017-ի ձեռքբերումներին՝ Դավիթ Բաբայանն առանձնացրեց քաղաքականության, տնտեսության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում գրանցած մի շարք հաջողություններ։ Որպես առանձնահատուկ ձեռքբերում՝ Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղարը մատնանշեց Վարդենիս-Մարտակերտ մայրուղու պաշտոնական բացումը։
«Ամենակարևոր ձեռքբերումներից էր նաև ԱՄՆ Միչիգան նահանգի կողմից Արցախը ճանաչելու փաստը, ինչպես նաև Ֆրանսիայի մի շարք քաղաքների հետ քույր-քաղաքներ ճանաչվելու համաձայնագրերի կնքումը։
Իհարկե, մեծ աշխատանքներ են կատարվել հատկապես պաշտպանության, անվտանգության ոլորտներում, ամրացրել ենք մեր սահմանները, և հենց դա է պատճառը, որ ի տարբերություն նախորդ տարիների՝ այս տարի համեմատաբար քիչ կորուստներ ունեցանք։
Անցնող տարվա ընթացքում ավելացավ Արցախ այցելող զբոսաշրջիկների թիվը, ինչը ցույց տվեց, որ մարդիկ իրենց անվտանգ են զգում մեզ մոտ։ Այս ամենն, իհարկե, չի նշանակում, որ մենք խնդիրներ չունենք։ Խնդիրներ առկա են, սակայն դրանք լուծելի են»,- նշեց Դավիթ Բաբայանը՝ հավելելով, որ 2017-ը նշանավորվեց նաև սահմանադրական հանրաքվեով։
Ինչ վերաբերում է Արցախյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին՝ մեր զրուցակիցը նկատեց՝ խաղաղության և կայունության պահպանումն արդեն իսկ նշանակում է, որ ընդհանուր առմամբ հաջողված տարի է եղել։
«Բանակցություններն ու հանդիպումները շարունակվել են, ինչը շատ կարևոր է։ Պահպանվել է բանակցային գործընթացի շարունակականությունը։ Ճիշտ է, Ադրբեջանն ըստ ամենայնի խուսափում է կոնկրետ քայլեր կատարելուց՝ չնայած միշտ հայտարարում է սուբստանտիվ բանակցությունների կարևորության մասին։ Բայց սուբստանտիվ բանակցությունների ամենահեշտ իրականացումը 2016 թվականի Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի համաձայնությունների կատարումն է։ Սակայն նույնիսկ այստեղ պաշտոնական Բաքուն ամեն ինչ անում է, որպեսզի սայլը տեղից չշարժվի։ Սա, իհարկե, չի նշանակում, որ մենք չպետք է շարունակենք կարգավորման գործընթացը»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը։
Ամփոփելով՝ Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղարը նկատեց, որ 2018-ը շատ կարևոր տարի է լինելու։
«Հատկապես հակառակորդի կողմից շահարկումների համար նպաստավոր տարի է լինելու։ 2018-ին պետք է նշենք Հայաստանի առաջին Հանարպետության 100-ամյակը, Արցախյան հիմնախնդրի ծագման 100-ամյակը, որովհետև 100 տարի առաջ ձևավորվեց Ադրբեջան արհեստածին երկիրը՝ իր հետ ծնելով նաև Արցախյան հիմնախնդիրը։ Ադրբեջանում հիշելու են այս ամենը։ Եթե գումարենք Ադրբեջանում գալիք տարի կայանալիք նախագահական ընտրությունները, Հեյդար Ալիևի ծննդյան 95-ամյակը, այս ամենը շահարկումների լայն դաշտ է բացելու»,- շեշտեց մեր զրուցակիցը։

Politics 17:24 26/12/2017 NKR
2017 can be described as a relatively calm year for Artsakh (Nagorno-Karabakh) against the backdrop of the irreparable losses the country suffered during the 2016 April war, a spokesman for the Artsakh president said on Tuesday.
“We felt the effects of the war throughout 2017. We suffered fatalities this year as well. The human losses can certainly no way be repaired, but overall this year was relatively calm compared to 2016, 2015 or 2014,” David Babayan said in an interview with Panorama.am.
Touching upon the achievements of the country in 2017, the official highlighted a number of successes in politics, economy, culture and sports. Mr. Babayan pointed out the official opening of Vardenis-Martakert highway as a crucial achievement of this year.
“One of the most important achievements was the recognition of Artsakh by Michigan State, as well as the signing of agreements to form a sister city relationship with a number of French cities,” he said.
David Babayan highlighted the works carried out in the defense sphere, especially the border strengthening measures, due to which the number of fatalities reduced this year.
“Artsakh also welcomed greater number of tourists this year, which came to show people feel themselves safe in our country. However all this does not mean we have no issues. There are problems, but they can be settled,” David Babayan noted, adding 2017 was also marked with the constitutional referendum in Artsakh.
In regard to the Nagorno-Karabakh conflict settlement, the official stressed the maintenance of peace and stability already signal that the year was generally successful.
“The talks and meetings have continued, which is very important. The continuity of the negotiation process has been maintained. It is true, Azerbaijan, apparently, avoids taking concrete steps regardless of its constant announcements on substantive talks. However, the easiest way to hold substantive talks is to implement the 2016 Vienna and St. Petersburg agreements. But even here the official Baku does its best to keep the things from moving forward. This, however, does not mean we should not continue the peace talks,” he added.
Summing up, the spokesperson said 2018 will be a very important year.
“It will be especially a favorable year for the adversary to make speculations. In 2018, we are to mark the 100th anniversary of the First Republic of Armenia, as well as the 100th anniversary of the Artsakh issue, since it was 100 years ago that artificial country Azerbaijan was established emerging with itself the Nagorno-Karabakh issue. All this will be remembered in Azerbaijan. If we also consider the presidential elections scheduled for Azerbaijan next year and Heydar Aliyev's 95th birth anniversary all this will open up a wide field for speculations,” he noted.