Հասարակություն 13:46 28/12/2017 Հայաստան
Գրողների միության շենքում ընթացող համագումարում Ժուռնալիստների միության նախագահ ընտրվեց  «168 Ժամ» թերթի գլխավոր խմբագիր, «Արմենիա» հեռուստաընկերության «Ռ-Էվոլյուցիա» հաղորդաշարի հեղինակ և վարող Սաթիկ Սեյրանյանը: Նրա թեկնածությանը կողմ քվեարկեց 57, դեմ՝ 1 մարդ:
Բացի Սեյրանյանից ևս մեկ թեկնածու կար, ինքանառաջդրվել էր ԵՊՀ ասպիրանտ, Ժուռնալիստների միության անդամ Հարություն Ծատրյանը, ով իր ներկայացմամբ աշխատում է Հանրային հեռուստաընկերությունում:
Քվեարկության արդյունքները հրապարակվելուց հետո միության նորընտիր նախագահը ներկայացրեց իր ծրագրային դրույթները, թե ինչպես է պատկերացնում միության հետագա գործունեությունն ու ապագան:
Ժուռնալիստների միության ապագա գործունեության իր տեսլականը ներկայացրեց նաև նախագահի թեկնածու ինքնաառաջադրված, ԵՊՀ դասախոս-ասպիրանտ Հարություն Ծատրյանը:
Նա նշեց, որ երեք տարի առաջ անդամագրվելով Ժուռնալիստների միությանը՝ ինքը չէր պատկերացնում, որ այս կառույցում չի կարող ինքնակրթվել:
Հարություն Ծատրյանն ընդգծեց, որ ինքը ծրագրային դրույթներ չի կարող առաջադրել, քանի որ այդպիսիք չունի, առաջադրվելէ  ինքնաբուխ՝ համագումարի ընթացքում:
«Իրականում կանոնակարգը թույլ չի տալիս, որ ես Ժուռնալիստների միության նախագահի թեկնածու լինեմ, որովհետև ունեմ միության՝ ընդամենը երեք տարվա անդամություն»,- ասաց ինքնաառաջադրված թեկնածուն՝ հավելելով, որ Ժուռնալիստների միության ապագան տեսնում է միջազգային թրեյնինգների, լրագրողական քննարկումների շրջանակներևում:
Առաջադրվելու իրավունք չունենալու, սակայն ինքնառաջադրման մասին բարձրաձայնելու երիտասարդի արարքը դահլիճում նստածներից ոմանք կազուս որակեցին:
Այս պահին ընթանում է վարչության կազմի ընտրությունը:
Հիշեցնենք, որ Ս. Սեյրանյանին իրենց աջակցությունն էին հայտնել լրագրության ոլորտի 45 ներկայացուցիչներ:
«Ժուռնալիստների միությունն այլ լրագրողական կազմակերպությունների հետ պետք է լինի այն հարթակը, որտեղ պետք է լուծվեն խնդիրներ, և առաջին հերթին՝ պետք է պաշտպանվեն լրագրողների իրավունքները և շահերը»,-տարածած հայտարարության մեջ նշել էին նրանք:

Общество 13:59 28/12/2017 Армения
На проходящем сегодня в здании Союза писателей съезде Союза журналистов Армении председателем структуры избрана главный редактор газеты «168 жам», автор и ведущая программы «Р-Эволюция» на телеканале «Армения» Сатик Сейранян.
Ее кандидатуру поддержали 57 человек, «против» проголосовал 1 человек.
Кроме С.Сейранян за пост главы Союза журналистов Армении боролся еще один кандидат – аспирант ЕГУ, член Союза Арутюн Цатрян.
После обнародования итогов голосования С.Сейранян представила свою программу касательно дальнейшей деятельности и будущего Союза журналистов Армении.
На данный момент проходят выборы членов правления Союза.
Ранее свою поддержку С.Сейранян выразили 45 представителей СМИ. «Союз журналистов Армении вместе с другими журналистскими структурами должен стать платформой, где должны решаться проблемы и, в первую очередь, защищаться права и интересы журналистов», – отметили они в совместном заявлении.
Стоит отметить, что съезд Союза журналистов Армении проходит в довольно напряженной обстановке. Некоторые из представителей Союза журналистов, в частности, Лаврентий Мирзоян указали, что съезд проходит незаконно, поскольку никто из представителей союза не был надлежащим образом уведомлен о проведении данного мероприятия.
Л. Мирзоян отметил, что съезд необходимо перенести и созвать вновь только после заседания правления союза журналистов.
Другие представители союза, в частности, бывшая журналистка, действующий депутат Национального Собрания Армении от фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА) Маргарит Есаян отметила, что необходимо забыть о разногласиях и провести съезд союза журналистов сегодня.