Հասարակություն 12:00 28/12/2017 Հայաստան
Հաստատվեց «Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի մասին» ԵԽ կոնվենցիան
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն տվեց «Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիային:
ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը նշեց, որ կոնվենցիան ուժի մեջ է մտել 2014 թվականից և բացի ԵԽ երկու անդամներից՝ բոլոր երկրները ստորագրել են այն: «Մանրամասն չեմ ուզում խոսելքանի որ որոշ ժամանակ առաջ մենք խոսում էինք ընտանեկան բռնության կանխարգելման և զոհերի  պաշտպանության մասին օրենքի նախագծի շուրջ: Սկզբունքորեն բուն դրույթներն այդ օրենքի վերցված են այս կոնվենցիայից», - ընդգծեց նախարարը:
Նա նաև նշեց, որ կոնվենցիոն որոշակի դրույթների հետ կապված Հայաստանն առաջարկում է վերապահում կատարել ու մի շարք դրույթներ ՀՀ-ում չեն տարածվելու. «Դա պայմանավորված է մեր երկրի իրավական համակարգի առանձնահատկություններով»:

Право 12:27 28/12/2017 Армения
Правительство Армении одобрило Конвенцию Совета Европы о предупреждении и борьбе с насилием в отношении женщин
Правительство Армении в ходе сегодняшнего заседания одобрило Конвенцию Совета Европы о предупреждении и борьбе с насилием в отношении женщин и насилием в семье («Стамбульская конвенция»).
Министр юстиции Армении Давид Арутюнян отметил, что Конвенция Совета Европы вступила в силу с 2014 года, ее подписали все страны-члены СЕ, за исключением 2 государств.
«Не хочу подробно на этом останавливаться, поскольку некоторое время назад мы говорили о проекте о предупреждении семейного насилия, защите лиц, подвергшихся семейному насилию.  Принципиально положения данного закона взяты из указанной конвенции», – добавил он.
При этом министр указал: в связи с рядом положений Конвенции Армения предлагает внести оговорки, ряд положений на республику распространяться не будут. «Это обусловлено особенностями правовой системы страны», – сказал он.