Քաղաքական 11:49 28/12/2017 Հայաստան
«Հայ-ամերիկյան հարաբերությունները խարսխված են ընդհանուր արժեքների ու փոխադարձ հարգանքի վրա»: Նոր տարուն ընդառաջ ամփոփելով հայ-ամերիկյան հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը՝ նշում են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցները:
Տեսանյութում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը և դեսպանատան աշխատակիցներն ամփոփում են վերջին 25 տարիների ձեռքբերումներն ու հայերենով իրենց տոնական մաղթանքը հղում Հայաստանի ժողովրդին:
«Վերջին 25 տարիների ընթացքում մենք տրամադրել ենք ավելի քան մեկ մլրդ ԱՄՆ դոլար աջակցություն էներգետիկ և սոցիալական ոլորտների բարեփոխումների, բիզնես միջավայրի զարգացման, անկախ լրատվամիջոցների ու քաղաքացիական ակտիվության խթանման համար»,-նշում են նրանք:
Դեսպանատան տնտեսական ու կոմերցիոն հարցերով պատասխանատու Ռաֆայել Սամբուն նշում է, որ վերջին երկու տարիներին դեսպանատունն օգնել է ապահովել 600 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում, ինչի արդյունքում աշխատատեղեր են ստեղծվել:
«Հիմնվելով հայ-ամերիկյան 25-ամյա բարեկամության վրա՝ ես անհամբեր սպասում եմ, թե ապագայում մենք ուր պիտի հասնենք միասին»,-նշում է դեսպան Միլզը:

U.S. ambassador looking to shared future with Armenia
The U.S.-Armenian relations rest upon shared values and mutual respect, the staff of the US Embassy in Yerevan said reflecting on the 25th anniversary of U.S.-Armenian diplomatic relations ahead of the New Year.
In a released video, U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills, Jr. together with the Embassy staff are summing up the achievements of the past 25 years and sending their New Year greetings to the people of Armenia in the Armenian language.
“In the past 25 years we have provided over US $1 billion in support for energy and social reforms, for improving the business environment and promoting the independent media and civic engagement,” the employees said.
Rafael Sambu, Economic and Commercial officer at the US Embassy in Armenia, said that in the past two years the Embassy helped to ensure US $600 million in investments due to which new jobs were created in the country.
“Based on the 25-year-old U.S.-Armenian friendship, I am looking forward to what we can achieve together in the future,” Mr. Mills said.