Դժվարանցանելի են Վարդենյաց լեռնանցքը, Սոթք-Քարվաճառ և Արթիկ-Ալագյազ ավտոճանապարհները
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը տեղեկացնում է, որ հունվարի 3-ին ժամը 17:00-ի դրությամբ ՀՀ տարածքում կան դժվարանցանելի ավտոճանապարհներ:
Դժվարանցանելի են Վարդենյաց լեռնանցքը, Սոթք-Քարվաճառ և Արթիկ-Ալագյազ ավտոճանապարհները:
Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից ստացված տեղեկատվության համաձայն Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար, բացի բեռնատարներից:
Կազմակերպված է ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի Հանրապետության գլխավոր վարչության օպերատիվ շտաբի և օպերատիվ խմբերի համագործակցությունը տեղական ինքնակառավարման մարմինների և այլ օպերատիվ ծառայությունների հետ՝ տեղում մարդկանց կենսագործունեության պայմաններն ապահովելու համար:
Վերին Լարս անցակետի տարածքում տեղակայված է 1 ջեռուցման կետ, կազմակերպվում է մոր և մանկան համար նախատեսված սենյակի աշխատանքը:
Ձեռնարկվում են բնակչության իրազեկման միջոցառումներ, այդ թվում՝ ռադիոհաղորդակցության միջոցով:
ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի ՃԿԿ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն ռուսական կողմում կա կուտակված 124 տրասպորտային միջոց (65 բեռնատար և 59 մարդատար):

Society 19:18 03/01/2018 Armenia
Some roadways are hardly passable in the territory of Armenia as of 5:00pm January 3, the Ministry of Emergency Situations reported.
According to the source, Vardenyats pass, Sotk-Karvachar and Artik-Alagyaz highways are difficult to pass, with the drivers strictly recommended to use exclusively winter tires when driving in the regions.
The Emergency Situations Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia reports that Stepantsminda-Lars highway is open for all types of vehicles, except trucks.
Cooperation of the operative headquarters of the general department of the Russian Ministry of Emergency Situations in the Republic of Northern Ossetia and operative groups is organized together with local governmental bodies and other operative services to ensure the people's vital activities on the spot.
There is a heating point on the Upper Lars checkpoint, and a room for mother and baby care is being prepared.
Public awareness events are organized including events through radio broadcasting.
According to the information received from the Russian Emergency Ministry's Crisis Management Center in North Ossetia, a total of 124 vehicles are accumulated on the Russian side (65 trucks and 59 cars).