Առողջություն 14:07 06/01/2018 Հայաստան
Ամանորին տարատեսակ ուտելիքներով օրգանիզմը ծանրաբեռնելուց հետո պետք է անցնել թեթև սննդակարգի: Սննդագիտության դոկտոր Դավիթ Պիպոյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նկատեց, որպեսզի օրգանիզմը սթրեսի չենթարկվի, կարևոր է ճիշտ ու հավասարաչափ սնուցումը:
«Օրգանիզմին չի կարելի թողնել` 5-6 օր որակրամոլությամբ զբաղվել, հետո սոված պահել»,-ասաց նա:
Բեռանթափումը պետք է սկսել հնարավորինս շուտ` չերկարացնելու համար ճարպակալման պրոցեսը: Բացի այդ, որքան երկար է լավ սնվելու ընթացքը, այնքան երկար պետք է լինի բեռնաթափումը:
«Գոնե հունվարի 4-ից, 5-ից, 6-ից պետք է սկսել: Կամ կարելի է հունվարի 2-ից հետո մեկ օր դադար տալ, անել բեռնաթափման օր, ապա նորից շարունակել»,-ասում է նա` հիշեցնելով, որ  հայաստանցիների շրջանում լավ սնվելը սկսվում է դեկտեմբերի 25-ից, երբ մեկնարկում են կորպորատիվները:
Բեռնաթափման առաջին կարևոր խնդիրը ածխաջրեր պարունակող` մասնավորապես ալրային հենքով սնունդի սահմանափակումն է: Պիպոյանը նկատում է, որ հայաստանցիները հետտոնական օրերին սեղանները հավաքելուց հետո սեղանին պահում են չարազեղենը, կոնֆետները, թխվածքները:
«Մենք շատ ժամանակ առանց գիտակցելու, որ այդ մթերքները մեծ կալորիականություն ունեն, ռեֆլեքսորեն ուտում ենք: Չարազեղենը շատ օգտակոր է, սակայն այն բարձր կալորիականություն ունի, հատկապես երբ այն զուգորդում ենք չամիչի հետ: Հիշեցնեմ, չամիչը շատ շաքար է պարունակում»,-բացատրում է նա:
Դրանց փոխարեն պետք է շատ օգտագործել կանաչեղեն, կանաչիներից պատրաստված ու ցածր կալորիականություն ունեցող աղցաններ` օրինակ, ավելուկով, հազարով: Նա նկատել է, որ երևանյան  ռեստորաններում էլ արդեն նման մշակույթ կա:
«Դրանք պարունակում են չլուծվող թաղանթանյութ, իսկ դա բացի այն, որ աղիների համար ունի շատ կարևոր նշանակություն, նաև քիչ կալորիաներ է պարունակում»,-ասում է սննդագետը:
Նա խորհուրդ է տալիս, քնելուց 5-6 ժամ առաջ չսնվել, իսկ երեկոյան ժամերին տոքսիկացիոն երևույթներից խուսափելու համար ուտել հայկական ավանդական սպասը, ինչպես նաև կեֆիր:

Общество 15:47 06/01/2018 Армения
Салат из авелука, традиционный армянский спас: эксперт рассказал о том, как правильно питаться после праздников
Новогодние праздники предполагают не только веселье и радость, но и большой стол, от многообразия блюд которого нам трудно отказаться. Как помочь организму восстановиться после праздников и какой режим соблюдать, рассказал в беседе с корреспондентом Panorama.am руководитель департамента оценки риска пищевых цепей Центра эколого-ноосферных исследований Национальной академии наук (НАН) Армении Давид Пипоян.
По словам эксперта, чтобы помочь организму избежать стресса в постпраздничные дни, необходимо грамотно составить рацион  питания.
«Нельзя на протяжении 5-6 дней заниматься чревоугодием, а после резко садиться на диету или голодать», - отметил он.
Разгрузочные дни нужно начать как можно скорее, чтобы не столкнуться с процессом ожирения. Кроме того, чем дольше длится процесс плотного питания, тем дольше необходимо продлить процесс разгрузки.
«Нужно начать разгрузочные дни хотя бы с 4, 5 или 6 января. Или можно после 2 января провести разгрузочный день и после продолжить», - подчеркнул эксперт.
Д. Пипоян указал, что в Армении начинают плотно питаться уже с 25 декабря, когда обычно в этот период начинаются новогодние корпоративные мероприятия.
Пипоян отмечает, что в Армении, как правило, в постпраздничные дни со столов не убирают конфеты, выпечку, орехи.
«Мы часто, не задумываясь о том, что данные продукты являются высококалорийными, постоянно потребляем их. Орехи – очень полезны, однако они обладают высокой калорийностью, тем более при добавлении изюма. Напомню о повышенном содержании сахара в изюме», – пояснил эксперт.
По его словам, вместо этого необходимо больше потреблять в пищу зелень, салаты из зелени и других продуктов, обладающих низкой калорийностью, например, салаты из авелука (конского щавеля), из листьев салата. Как указал Пипоян, в ереванских ресторанах уже можно заметить подобную культуру.
«Такие салаты содержат  нерастворимую клетчатку. Это, помимо пользы для кишечной системы, содержит меньше калорий», – указал специалист.
Давид Пипоян отметил: последний прием пищи должен происходить за 5-6 часов до сна. А на вечер он рекомендует традиционный армянский кисломолочный суп – спас, а также кефир.
Для проведения же разгрузочных дней, которые позволяют подстегнуть скорость обменных процессов, специалист рекомендует киви, цитрусы.