Հասարակություն 16:08 09/01/2018 Հայաստան
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Բաքվի գրասենյակի ներկայացուցիչները հանդիպել են Բաքվում պահվող հայերի հետ: Panorama.am-ի հետ զրույցում ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի մամուլի հարցերով պատասխանատու Զառա Ամատունին տեղեկացրեց, որ հանդիպումները տեղի են ունեցել դեկտեմբերի 21-ին և 28-ին:
Հանդիպումների նպատակն էր վերահսկել նրանց պահման պայմանները և առողջական վիճակը, ինչպես նաև՝ օգնել նրանց՝ պահել կապն ընտանիքի հետ:
«Հանդիպումը տեղի է ունեցել՝ համաձայն մեր հանձնագրի, ընթացակարգերի, ինչպես մենք անում ենք: Մենք դա անում ենք պարբերաբար, այցելում ենք այդ անձանց, բայց այլ մանրամասներ չենք կարող հաղորդել»,- ասաց նա:
Ադրբեջանում ներկայում գերության մեջ են պահվում Արսեն Բաղդասարյանն ու Զավեն Կարապետյանը: Նրանց Բաքվում դիվերսանտ են հռչակել:

Общество 17:27 09/01/2018 Регион
Представители бакинского офиса Международного Комитета Красного Креста (МККК) встретились с находящимися в Азербайджане гражданами Армении. Об этом сообщила Panorama.am ответственная за коммуникационные программы МККК в Армении Зара Аматуни.
По ее словам, встречи представителей МККК с гражданами Армении состоялись в Баку 21 и 28 декабря 2017г. с целью ознакомления с условиями содержания и состоянием их здоровья, а также для того, чтобы помочь им поддержать связь с родственниками. Встречи состоялись в соответствии с мандатом МККК и установленным регламентом.
Другие подробности З. Аматуни уточнять не стала, напомнив лишь, что встречи проводятся периодически.
Напомним, в настоящее время в Азербайджане содержатся Арсен Багдасарян и Завен Карапетян, которых в Баку назвали «диверсантами».