Քաղաքական 13:44 13/01/2018 Տարածաշրջան
Իրանագետ. ԱՄՆ-ն միջուկային համաձայնությունից հետո առաջին անգամ պատժամիջոց է սահմանել Իրանի բարձրաստիճան պաշտոնյայի նկատմամբ
Միացյալ Նահանգները միջուկային համաձայնությունից հետո առաջին անգամ պատժամիջոց է սահմանել Իրանի բարձրաստիճան պաշտոնյայի նկատմամաբ: Իրանագետ Արմեն Իսրյալեյանը ֆեյսբուքյան իր էջում մանրամասնում է, որ պատժամիջոց սահմանվել է  Իրանի դատական իշխանության ղեկավար Սադեղ Լարիջանիի նկատմամբ:
Իրանի խորհրդարանի նախագահի եղբոր հետ միասին երեկ ր ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունն ԻԻՀ 14 պաշտոնյայի և կազմակերպության նկատմամբ ևս պատժամիջոցներ է սահմանել: Նրանց թվում են ԻՀՊԿ կիբեռպաշտպանության կազմակերպությունը, Իրանի ինքնաթիռաշինական արդյունաբերության մի շարք կազմակերպություններ և այլ անձինք ու ընկերություններ:

Politics 13:47 13/01/2018 Region
The United States imposed sanctions on a high-ranking Iranian official for the first time since reaching a nuclear deal with Iran, Armen Israyelyan, an Armenian expert on Iran, said in a Facebook post.
The analyst detailed that the U.S. Treasury Department sanctioned a total of 14 Iranian officials and companies on Friday, including the head of Iran’s judiciary, Ayatollah Sadeq Larijani. The sanctions also targeted brother of the speaker of Iran's parliament, Ali Larijani,
Other sanctioned entities included the Islamic Revolutionary Guard Corps Electronic Warfare and Cyber Defense Organization (IRGC EWCD Organization), a series of organizations of the Iranian aircraft industry, as well as other individuals and entities.