Տնտեսություն 17:53 17/01/2018 Հայաստան
Խորհրդարանում այսօր կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արարատ Միրզոյանը ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանից հետաքրքրվեց, թե ո՞ր հարցում է պետք շտկում անել, որոշակի նահանջ անել, որ թանկացումներն այդպես սուր չչոքեն քաղաքացիների բկին։
«Ես այդ հարցին պատասխանել եմ, հարազատներս, հարգելիներս, հարգելի գործընկերներ, 2,6 տոկոս գնաճ, որ դուք ասում եք չոքել է մեր դռանը, ո՞ր գինն է չոքել մեր դռանը։ Մենք կիրառել ենք այն օրենքը, որն ընդունվել է 2016 թվականի հոկտեմբերին, այդ օրենքի մեջ գրված էր այն, ինչ որ պետք է լիներ, և սեպտեմբերին շատ մեծ ունակություն պետք չէր ունենալ՝ դա կանխատեսելու համար։  Պարզ է չէ, որ հարկային բեռն ավելացնելը հաճելի բան չի, բայց մենք ունենք պատրավորություններ արտաքին վարկերի, ունենք տնտեսությունը զարգացնելու խնդիր, ունենք լրացուցիչ միջոցների անհրաժեշտություն։ Մենք քննարկել ենք այն տարբերակները, որոնք մինիմալ բեռ են ստեղծում մեր քաղաքացու բիզնեսի համար, եթե այստեղ չանեինք, մեկ այլ տեղ պիտի անեինք, որպեսզի այն մուտքերն ունենայինք, որն այսօր թույլ է տալիս այսօր մեզ սպասարկել մեր պարտավորությունները»,- պատասխանեց վարչապետը։
Վարչապետի խոսքով՝ բեռն ավելանում է երեք ուղղությամբ. «Ավելանում է գյուղացում մոտ, իսկ դրա լուծումը տալու ենք։ Գազը վերականգնել է այն գինը, որին որ մենք սովոր ենք եղել, և տրանսպորտային ընկերությունները և բոլոր մնացածն աշխատել են այդ սականգներով, սա նորություն չի եղել։ Իսկ բենզինն ունի ալտերնատիվ հնարավորթյուն, չի ուզում բենզին օգտագործի, թող գազ օգտագործի»։
Պատգամավորն արձագանքեց. «Թանկացել է միսը, կարագը, կարտոֆիլը, որ մեզ խորհուրդ էին տալիս ուտել, վառելիքը,  և ակնհայտորեն վառելիքը շղթայական նոր ապրանքների թանկացման է բերելու։ Դուք ասում եք սուբսիդավորել, հետաքրքիր է՝ այդ որտեղի՞ց պետք է անել։ Բայց մարդկանց ո՞նց ասենք, որ պետք է ուտեն ավելի քիչ կարագ, ճաշի մեջ յուղ չգցեն և այլն»։
Վարչապետի խոսքով՝ այն ինչ որ շուկայում է կատարվում, դա շուկայի արձագանքն է։
«Կարագի հետ ինչ-որ կատարվում է, մնացած տեղերում կատարվում է, ո՞նց են դրա դեմ պայքարում, տնտեսական աճ ապահովելով, որպեսզի վաղը մյուս օրը կարողանան կոմպենսացնեն։ Սա է բանաձևը։ Պետությունը գին կարգավորելու իրավունք չունի, այլ խնդիր է, որ ինքը պետք է արձագանքի։ Հիմա կարագն ամբողջ աշխարհում թանկացել է, Հայաստանը այդ կարագի թանկացման դեմ ի՞նչ պետք է անի»։

Экономика 19:39 17/01/2018 Армения
Премьер Армении Карен Карапетян о подорожании топлива: Не хотят использовать бензин, пускай заправляют газ
Сегодня в ходе правительственного часа в Национальном Собрании Армении обсуждалась тема повышения цен на продукты первой необходимости, в частности, масла и картофеля, а также вопрос подорожания топлива.
Депутат от оппозиционной фракции «Елк» («Выход») Арарат Мирзоян поинтересовался у премьер-министра Армении Карена Карапетяна относительно того, как именно нужно бороться и противостоять процессу роста цен в стране.
«Я уже отвечал на данный вопрос. Родные мои, уважаемые, достопочтенные коллеги, когда вы говорите, мол, рост цен в 2,6% припер нас к стенке, а каком таком росте вы заявляете?! Мы применили закон, принятый еще в октябре 2016г., в нем было прописано то, что должно было случиться, и в сентябре уже не нужно было быть семи пядей во лбу для того, чтобы сделать соответствующие прогнозы. Понятно же, что увеличение налогового бремени – это не столь приятный процесс. У Армении есть обязательства по внешним долгам, необходимость в развитии экономики и в дополнительных средствах. Мы уже обсудили все те варианты, которые создают минимальную нагрузку для бизнеса граждан. И если бы мы этого не сделали в этой сфере, пришлось бы это сделать в другой, чтобы обеспечить поступления, которые позволяют нам выполнять свои обязательства», –  ответил К. Карапетян.
По словам премьера, бремя увеличивается по трем направлениям. «Налоговое бремя растет в сфере сельского хозяйства, но мы намерены решить это. Что касается тарифов на газ, то мы вернули цену, к которой привыкли, и все транспортные компании и все остальные работали уже по этим тарифам, это не новость».
К. Карапетян обратился также к тарифам на бензин: «Существует альтернатива и бензину. Не хотят использовать бензин, пускай заправляют газ».
Депутат в свою очередь отметил: «Подорожало мясо, масло, картофель, который так советовали нам есть, топливо, и очевидно, что топливо приведет к повышению цен на ряд других товаров. Вот вы говорите о субсидировании, интересно, откуда будут взяты средства».
По словам премьера, происходящие на рынке процессы являются исключительно отражением мировых процессов.
«Если масло подорожало, значит это везде так. Как бороться против этого? Да только благодаря обеспечению экономического роста, чтобы в будущем суметь компенсировать. Таков формат. Государство не имеет права регулировать цены, другое дело, что власти должны реагировать на данные процессы. Сейчас масло подорожало во всем мире. И что же должна сделать Армения против роста цен на масло?» – отметил К. Карапетян.