Տնտեսություն 13:17 23/01/2018 Հայաստան
«Երկու տարի շարունակ գնաճային սպասումները նվազել են, սա շատ կարևոր է ցանկացած տնտեսության համար»,-գնաճի վերաբերյալ խորհրդարանական լսումների ժամանակ հայտարարեց ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
Նա մանրամասնեց՝ նվազեցվել են տոկոսադրույքները, ֆինանսական հատվածը ապադոլարիզացվել է, դրամային ավանդները աճել են 33.5 տոկոսով, արտարժույթով ավանդները՝ 10.1 տոկոս:
Բացի այդ, դրամային վարկերի առաջընթաց աճ է գրանցվել 28.8 տոկոսով, արտարժութային վարկերի՝ 10.6 տոկոսի դիմաց: «Դրամի նկատմամբ վստահությունը էապես բարձրացել է»,-ասաց Ա. Ջավադյանը:
Այժմ պայմանավորված ակցիզային հարկի ու մաքսատուրքերի դրույքաչափերի ավելացմամբ, մի քանի ապրաքատեսակների գների աճով, գնաճային սպասումներն ավելացել են:
«Սպասումներն ուժեցանում են որոշ փորձագետների, գործիչների, մամուլում պարբերաբար շրջանառվող, չհիմնավորված, սպեկուլյատիվ շահարկումները: Մենք այդ սպասումները միանշանակ գնահատում ենք գերագնահատված: Դրա հիմնավորումներից մեկն էլ այն է, որ չնայած գնաճային սպասումների ավելացմանը, ԿԲ-ն դեկտեմբերի վերջին անփոփոխ թողեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը»,-ասաց ԿԲ նախագահը:
Անդրադառնալով 2018-ի գնաճի վերաբերյալ ԿԲ գնահատականին, ասաց, տասնօրյա կտրվածքով օպերատիվ դիտարկումներ են իրականացնում:
«Դեկտեմբերի 20-ից մինչև հունվարի 20-ը, չնայած դիզվառելիքի ու սեղմված գազի գների աճին, 2018 թ. հունվարի գնաճը կլինի նախորդ տարիներին արձանագրվածի շրջանակներում»,-նշեց Ջավադյանը:

Экономика 15:48 23/01/2018 Армения
Глава Центробанка Армении А. Джавадян: Уровень доверия к драму повысился, а панику по росту цен сеют некоторые эксперты
В течение двух лет инфляционные ожидания в Армении снизились, а это весьма важно для экономики любой страны. Об этом заявил сегодня председатель Центрального Банка РА Артур Джавадян в ходе слушаний в Национальном Собрании Армении на тему «Причины роста цен на отдельные виды товаров и возможности по смягчению последствий этого».
А. Джавадян сообщил, что снизились налоговые ставки, произошла дедолларизация финансового сектора, рост вкладов в драмах составил 33.5 %, а валютных вкладов – 10.1%.
Кроме этого, по словам председателя ЦБ РА, повысился уровень доверия к национальной валюте – драму.
Как отметил А. Джавадян, на данный момент в связи с повышением таможенных пошлин и акцизных ставок инфляционные ожидания возросли.
«Подобные ожидания усиливаются из-за спекуляций некоторых экспертов и деятелей. Однозначно, мы считаем данные ожидания несколько переоцененными, поскольку, несмотря на увеличение инфляционных ожиданий, Центробанк Армении в конце декабря прошлого года оставил неизменным процентную ставку рефинансирования», – отметил председатель ЦБ РА.
Обратившись к оценке ЦБ Армении относительно процесса инфляции, А. Джавадян отметил, что будут проведены оперативные наблюдения за 10-дневный период.
«С 20 декабря по 20 января, несмотря на повышение цен на дизтопливо и сжатый газ, инфляция на январь 2018 года остается в рамках инфляции аналогичного периода 2017 года», – отметил он.