Քաղաքական 12:05 25/01/2018 Հայաստան
Եվրոպայի խորհդում նախօրեին տեղի ունեցած իրադարձությունները հիշեցնում են սպորտային լեզվով ասած տեխնիկական նոկաուտ, երբ մրացվարը կամ ռինգի բժիշկը որոշում է, որ սպորտսմեններից մեկը ստացված վնասվածքների կամ մի քանի ծանր հարավածներից հետո ի վիճակի չէ շարունակել պայքարը։ Կարող ենք պնդել, որ Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում Ադրբեջանը տեխնիկական նոկաուտի է ենթարկվել և դուրս է մնացել երկրում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության հաստատման մրցապայքարից։
2001թ. հունվարին Հայաստանը և Ադրբեջանը միասին դարձան եվրոպական այս հեղինակավոր կառույցի անդամ, և անցած ամբողջ տարիների ընթացքում Եվրոպայի խորհուրդը՝ մասնավորապես ԵԽ խորհդարանական վեհաժողովը, դարձան հայ-ադրբեջանական մրցապայքարի հերթական թատերաբեմը։ Եվ ի՞նչ եղավ այդ 17 տարիների ընթացքում։
Նախորդ օրը ԵԽ կատարած այցելության շրջանակում Նախագահ Սարգսյանը ամփոփեց Հայաստանի անցած ուղին և ԵԽԽՎ ամբիոնից հայտարարեց, որ «մենք կատարել ենք Եվրոպայի խորհրդի առջև ստանձնած՝ Հայաստանի ժողովրդավարացման հիմնական հանձնառությունները»։ Նախագահ Սարգսյանի հետ հանիդպումներում ԵԽ ղեկավարները շռայլորեն գովասանքներ էին հնչեցնում Հայաստանի վերաբերյալ և մատնանշում ձեռք բերված առաջընթացը։
Իսկ նույն ժամանակ Ադրբեջանը ստանում էր եվրոպական գործընկերների խիստ քննադատության հերթական չափաբաժինը՝ հարևան երկրից առևանգված լրագրողին ազատազրկելու համար։ Զուգահեռաբար ԵԽ նախարարների կոմիտեում լրջորեն քննարկվում է կազմակերպությունում Ադրբեջանի անդամակցության դադարեցման հնարավորությունը՝ ՄԻԵԴ վճռի չկատարման և ժողովրդավարական հետընթացի հիմքով։
Չթվա, թե hայաստանյան ժողովրդավարությունը անթերի վիճակում է և այլևս անելիք չկա։ Ընդհակառակը, դեռ բավական ճանապարհ ունենք անցնելու հասուն ժողովրդավարական ինստիտուտներ ունենալու և դրանց արդյունավետ գործունեությունն ապահովելու ուղղությամբ։ Խնդիրը դինամիկան է, առաջընթացի տեմպերը և  զարգացման տեսլականը։
Թեև ժողովրդավարական զարգացման առումով Ադրբեջանը Հայաստանի համար երբեք էլ չափանիշ չի եղել, բայց հանգամանքների բերումով, մասնավորապես ԼՂ հակամարտության հետ կապված, այս երկու պետությունները ԵԽ-ում դրվում էին մի զամբյուղի մեջ։ Այսօր կարող ենք փաստել, որ իրողությունն այլևս փոխվել է․ Ադրբեջանը հետ է մնացել տարածաշրջանի երկրներից, ավելին, դուրս է մնացել ժողովրդավարական շրջանակներից։
Ադրբեջանն ընկալվում է որպես ավտորիտար, կլանային կառավարմամբ երկիր, որն իր ռազմատենչ ու ագրեսիվ քաղաքականությամբ, մարդու իրավունքների շարունակական ոտնահարմամբ, կեղտոտ լոբբիստական գործունեությամբ վտանգում է ամբողջ ԵԽ իրավական համակարգը։ Այս մասին բաց տեքստով խոսեց նաև Հայաստանի Նախագահը ԵԽԽՎ-ում ունեցած իր ելույթում։ Խոսելով ԼՂ հակամարտության մասին՝ նախագահը լսարանին ի ցույց դրեց սեփական իրավունքների համար պայքարող Արցախի ժողովրդի և բռնապետական Ադրբեջանի անհամատեղությունը։
Հայաստանի նախագահը խոսեց նաև Եվրոպայի խորհրդի կարևորության, դրա բարեփոխումների և նոր լիցք հաղորդելու մասին՝ արտահայտելով Հայաստանի աջակցությունը Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների ղեկավարների 4-րդ գագաթնաժողովը գումարելու գաղափարին։ ԵԽ-ում առկա ներքին ճգնաժամի ֆոնի վրա նման սատարող հայտարարությունները կենսական նշանակություն ունեն կառույցի արդյունավետ գործունեությունն ապահովելու համար։
Մյուս կարևոր շեշտադրումը, որ ԵԽԽՎ-ում կատարեց նախագահ Սարգսյանը, այն էր, որ Հայաստանն ապացուցեց, որ ի զորու է համատեղելու տարբեր ինտեգրացիոն կառույցներում իր ներգրավումը և նույնիսկ դառնալու համագործակցության օրինակելի մոդել։ Հստակ պատասխան տրվեց նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների հեռանկարին առնչվող հարցին։
Եվ այդ ամենի ֆոնին լուսանցքում հայտնված Ադրբեջանի պատվիրակությանն այլ բան չէր մնում քան դիմել ցածր քարոզչական հնարքի։ Բայց դա էլ չօգնեց։ Տեխնիկական նոկաուտից առաջ վերջին հարվածը թերևս Ադրբեջանը ստացավ, երբ ԵԽԽՎ-ում այդ երկրի պատվիրակության ղեկավարի հնչեցրած հարցին ի պատասխան արժանացավ Նախագահ Սարգսյանի կտրուկ հակադարձմանը կապված ադրբեջանական պրոպագանդայի ամենատարածված թեզերից երկուսին՝ Խոջալուի դեպքերին և Հայաստանի կողմից ՄԱԿ-ի ԱԽ 1993թ․-ի բանաձևերի չկատարմանը։
Այսպիսով՝ հուսանք, որ Ադրբեջանն այլևս չի կարողանա Հայաստանին խանգարել ժողովրդվարացման գործընթացին, և մեր համար զարգացման չափանիշ կլինեն ժողովրդավարության տեսակետից ավելի «ծանրաքաշ» երկրները։

Politics 14:36 25/01/2018 Armenia
The events that took place on Wednesday at the Council of Europe (CoE) are reminiscent of a technical knockout (TKO), when a boxer is deemed by the referee (and sometimes the ringside physician) to be unable to defend himself properly after sustaining a serious injury. We can state that Azerbaijan faced to a technical knockout within the CoE and was dropped out of the fight for democracy, human rights and the rule of law in the country.
In January 2001, Armenia and Azerbaijan joined this prestigious European institution, with the Council of Europe, Namely the Parliamentary Assembly of the Council of Europe becameing another platform for Armenian-Azerbaijani competition. What developments did those 17 years saw?
In his speech addressed to the PACE January session on Tuesday, President Sargsyan summed up Armenia’s path announcing that “Armenia has fulfilled the main commitments of democratization assumed before the CoE”. At the meetings with the Armenian President, the CoE leadership lavishly praised Armenia pointing out the progress achieved by the country.
Azerbaijan at the same time was again slammed by its European partners for jailing the Azeri reporter kidnapped from the neighbouring state (referring to Afgan Mukhtarli). In parallel to this, the CoE Committee of Ministers is seriously considering the possibility of terminating Azerbaijan’s membership to the structure amid the county’s failure to implement the ECHR judgement and registered decline in democracy.
This does not mean that Armenia’s democracy is in a perfect state, and there is nothing left to do. On the contrary, we still have to overcome a long path to establish mature democratic institutions and ensure their efficient functioning. The matter is the dynamics, the pace of progress and the development vison.
Azerbaijan is perceived as a an authoritarian, clan-ruled country, which poses a risk to the entire CoE legal system with its aggressive and bellicose policies, continuous violations of human rights, as well as its dirty lobbying activities. The President of Armenia also touched upon this issue during his speech delivered at the PACE session. Reflecting on the Nagorno-Karabakh conflict, the President made it clear to the audience the incompatibility of the Artsakh people struggling for their rights and tyrannical Azerbaijan.
President Sargsyan also touched upon the important role of the Council of Europe, voicing Armenia’s support for the idea of convening a 4th Summit of Heads of State and Government of the Council of Europe.  Such a statement is vital for the institution’s efficient activities on the backdrop of the crisis inside the CoE.
The next important fact highlighted by President Sargsyan at the PACE was that Armenia proved her ability to combine engagement in different integration structures and even to serve as a role model of cooperation. The question over the prospects of the Armenia-Turkey Protocols also received a clear answer.
And given all this, the Azerbaijani delegation had nothing else to do but to take a propaganda trick. But it was also of no use. The final blow Azerbaijan received before the technical knockout was perhaps when it faced President Sargsyan's sharp reversal in response to the question addressed by the head of the country’s delegation to the PACE regarding two of the most popular theses of the Azerbaijani propaganda – the Khojaly events and Armenia’s failure to comply with the resolutions adopted by the UNSC in 1993.
So, let's hope that Azerbaijan will no longer be able to hamper Armenia's democratization process, and countries with more solid basis in democracy will serve as role models for us.