Հասարակություն 11:40 30/01/2018 Հայաստան
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ևս 20.000 ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհ է տրամադրել Մատենադարանին՝ զբոսավարների և երիտասարդ գիտաշխատողների մասնագիտական զարգացմանն ուղղելու նպատակով:
IDeA հիմնադրամից հայտնում են, որ Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտը տրամադրված  դրամաշնորհով կազմակերպում է մասնագիտական զարգացմանն ուղղված դասախոսություններ զբոսավարների և երիտասարդ գիտնականների համար՝ նպաստելու հայկական ժառանգության ներկայացմանը, պահպանմանը և սերունդներին փոխանցմանը:
«Մասնագիտական զարգացումը և գիտելիքների խորացումը Մատենադարանի առաջնահերթ և կարևորագույն խնդիրներից մեկն է: Այս ծրագիրը կնպաստի երիտասարդ զբոսավարների և գիտաշխատողների մասնագիտական աճին և հմտությոնների զարգացմանը», - ասել է Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահան Տեր-Ղևոնդյանը:
Նրա խոսքով,  «Մատենադարանի և «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության միջև համագործակցությունը հաջողությամբ նպաստում է մարդկության թողած ժառանգության մի կարևոր հատվածի պահպանմանը:
Մատենադարանում կկազմակերպվեն ավելի քան 50 դասախոսություններ: Դասախոսություններն ընդգրկում  են ինչպես հումանիտար և բանասիրական, այնպես էլ Մատենադարանի անմիջական գործունեությանն առնչվող գիտակարգեր՝ միջնադարագիտություն, ձեռագրագիտություն, աղբյուրագիտություն, մատենագիտություն, ձեռագրերի, արխիվային նյութերի վերականգնում և պահպանում: Դասախոսությունները կանցկացվեն 2018թ. հունվար-ապրիլ և նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին, որոնց կարող են մասնակցել ինչպես Մատենադարանի գիտաշխատողները և զբոսավարները, այնպես էլ բոլոր հետաքրքրված անձինք:
«Մատենադարանը հայերի մարդասիրական ժառանգությունն ուսումնասիրելու և արևմտյան քաղաքակրթության զարգացման ամենակարևոր կենտրոններից է: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն ուրախությամբ շարունակում է այս կարևոր համագործակցությունը, որը նպաստելու է այդ ժառանգության՝ աշխարհում առավել լավ ներկայացմանը և տարածմանը: Աջակցելով երիտասարդ գիտաշխատողների մասնագիտական զարգացմանը՝ մենք նաև ներդրում ենք կատարում մշակութային հարստության սերունդներին փոխանցման գործում», - ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
Դրամաշնորհը տրամադրվում է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հիշողության պահպանման Armenian Memory Act նախագծի շրջանակում, որն ուղղված է հայկական ժառանգության մասին փաստող արխիվների և փաստաթղթերի պահպանմանն ու գործածմանը: 2015թ. ինստիտուտը, ստանալով դրամաշնորհը, ձեռք է բերել ձեռագրերի թվայնացման հատուկ սարքավորում՝ դրանք դարձնելով առավել հասանելի հետազոտողների ու հանրության համար:
Մինչ օրս թվայնացվել են  617 ձեռագրեր և 4327 արխիվային փաստաթղթեր: 2016թ. դրամաշնորհի միջոցով էլ ֆինանսավորվել է Մատենադարանի տասը զբոսավարների վերապատրաստման դասընթացը Գերմանիայում:

Society 11:56 30/01/2018 Armenia
Aurora Humanitarian Initiative has made a grant of US $20,000 to the Matenadaran, the national repository of ancient manuscripts. The Matenadaran will use the funds to organize professional development opportunities for young scholars and guides, IDeA Foundation told Panorama.am.
“Professional development and providing in-depth knowledge is one of the Matenadaran’s most important missions,” said Matenadaran Acting Director Vahan Ter-Ghevondyan. “This grant will make it possible for our guides and young researchers to develop their professional skills. The continuing partnership between the Matenadaran and the Aurora Humanitarian Initiative is contributing to the preservation of a cultural heritage that belongs to all of humanity,” he added.
The Matenadaran will organize more than 50 lectures on general topics in the humanities, as well as specific subjects related to the Matenadaran collection, including Medieval Studies, Manuscript Studies, Historical primary sources, Bibliography formation, colophons, restoration and preservation of manuscripts and archival documents. The lectures will be offered from January to April and November to December 2018. Although intended for guides and researchers working in the Matendaran, they are open to all others interested in the topics.
Established in 1959, the Matenadaran is a repository of ancient manuscripts, as well as a research institute and museum in Yerevan, Armenia. It is one of the world's richest depositories of medieval manuscripts and books which span a broad range of subjects, including history, philosophy, medicine, literature, art history and cosmology, in many languages. The Matenadaran preserves more than 22,000 manuscripts and 1,000,000 individual archival documents. Since 1997, it is part of the UNESCO Memory of the World Register.
“The Matenadaran is one of the most important centers of study of Armenia’s cultural heritage and place in human knowledge and the development of western civilization.  The Aurora Humanitarian Initiative is pleased to continue this important partnership which is aimed at enhancing the presentation and promotion of Armenia’s global heritage. By supporting the professional development of young researchers, we are investing in the transmission of this cultural heritage to future generations,” said Ruben Vardanyan, Co-founder of the Aurora Humanitarian Initiative.
This is the third grant to the Matenadaran, as part of the Aurora Humanitarian Initiative Armenian Memory Act, committed to enhancing the preservation and use of archives and documentation of the Armenian experience. In 2015, the Matenadaran received a grant to purchase a special scanner to digitize manuscripts making them more accessible for researchers and the wider public.
617 manuscripts and 4327 archival documents have been digitalized to date. In 2016, the grant funded the training of ten Matenadaran guides in Germany.