Հասարակություն 17:44 31/01/2018 Հայաստան
Երևանի  «Ինտերօրթո» պրոթեզավորման գերմանական կենտրոնը հունվարից  չի գործում: Պատճառը՝ կենտրոնը  2018 թվականին  պրոթեզավորման հետ կապված ծառայությունների մատուցման մրցույթում  չի հաղթել:
Կենտրոնի  օրթոպեդ-ինժեներ Մկրտիչ Գինոսյանը Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում  նշեց, որ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հայտարարած մրցույթը շահել է ավելի ցածր գին առաջարկած կազմակերպությունը՝ «Պրոթեզոօրթոպեդիկ» ՓԲԸ-ն:
«Մենք մասնակցել ենք այդ տենդերին, բայց մրցույթում դրված է անհեթեթ մի սկզբունք՝  ով էժան առաջարկի, նա էլ կհաղթի: Ոչ մեկ չի նայում կենտրոնի մատուցած ծառայություններին, որակին, մասնագետներին:  Հիմա օրենքով նրանք  են հաղթող  ճանաչվել: Այդտեղ պետք է իրականացվի  ազդրի պրոթեզավորումը, պրոթեզների վերանորոգումը: Մեզ թույլատրել են անել միայն սրունքային պրոթեզներ, բայց դրանց պահանջարկը քիչ է, և կենտրոնը  չի կարող այդ գումարներով  գոյատևել: Անհնար է նման ձեռնարկությունն այդ չնչին գումարներով պահել»,- ասաց Մկրտիչ Գինոսյանը:
Մասնագետը նշեց, որ  «Ինտերօրթո»-ն միայն պետպատվերով է աշխատում, վճարովի ծառայություններ չունի, դրա համար էլ ֆինանսական խնդիրների առաջ է կանգնել. «Արդյունքում, ղեկավարությունը  որոշում կայացրեց  կենտրոնը փակել, արդեն երկու շաբաթ է առանց աշխատանքի  տանը նստած ենք: Ընդհանուր առմամբ կենտրոնում աշխատում է 28 մարդ, որից 10-ը՝ միջազգային մակարդակի մասնագետ»:
Մկրտիչ Գինոսյանն անհեթեթ է համարում նաև այն, որ պրոթեզների վերանորոգումը պետք է կատարվի այլ ընկերությունում. «Աբսուրդ է,  իմ պատրաստած պրոթեզը ինչպես պետք է իրենք վերանորոգեն, ինչ նյութերով, կարո՞ղ են արդյոք, թե ոչ: Սրանք հարցեր են, որոնք պատասխանների կարիք ունեն: Սա խելքին մոտիկ չէ, նման քայլ անելուց առաջ պետք էր լսել հաշմանդամների կարծիքները: Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից մի անգամ ինձ կամ մյուս մասնագետներին չհարցրեցին՝ ճիշտ է դա, թե ոչ»:
Մկրտիչ Գինոսյանն իր գործունեությունը սկսել է դեռ 1991 թվականից՝ արցախյան շարժումից սկսած: Պրոթեզավորման խնդիր ունեցող առաջին վիրավորները 1992 թվականին են եղել: Օրթոպեդը շատերին է ոտքի կանգնեցրել, նրա օգնությամբ ապրիլյան պատերազմի ժամանակ վերջույթները կորցրած  20 տարեկան զինվորներն այսօր ոչ միայն քայլում են, այլև լիարժեք կյանքի են վերադարձել:
«Թե արցախյան պատերազմի ժամանակ, թե ապրիլյան պատերազմի ժամանակ վիրավորված տղաներին, որոնք մեզ մոտ էին պրոթեզավորվել, այլևս մենք չենք կարող սպասարկել:  Հիմա ես մտահոգ եմ  թե այդ տղաների,  թե մեր մասնագետների համար»:
Նրա խոսքերով՝ տղաներից շատերի պրոթեզներն արդեն պետք է փոխվեն, բայց նրանք անհանգստացել են, երբ իմացել են, որ կենտրոնը փակ է և պրոթեզները պետք է այլ կենտրոնում փոխեն:
Մկրտիչ Գինոսյանը նշեց, որ կենտրոնի հիվանդները, այդ թվում՝ զինհաշմանդները, նամակով դիմել են ՀՀ վարչապետին և Պաշտպանության նախարարին: Փետրվարի 1-ին էլ նրանք պատրաստվում են հավաքվել կառավարության շենքի մոտ, որպեսզի  ստանան իրենց նամակի պատասխանը:

Мкртич Гиносян: Центр протезирования «Интерорто» закрылся из-за абсурдного принципа отбора на тендере Минтруда Армении
Немецкий центр протезирования «Интерорто» в Ереване не выиграл объявленного Министерством труда и социальных вопросов Армении тендера ввиду абсурдного принципа, по которому ведомство отбирает победителей: в конкурсе побеждает тот, кто предлагает самые дешевые услуги, и именно поэтому было выбрано ЗАО «Протезоортопедик». Об этом в интервью Panorama.am рассказал Мкртич Гиносян – ортопед-инженер Центра протезирования «Интерорто», который не действует с января этого года.
Доктор подчеркнул, что никто не обращает внимания на качество предлагаемых услуг, квалификацию специалистов.
М. Гиносян отметил, что «Интерорто» действует исключительно по госзаказу и не предоставляет платных услуг и именно поэтому столкнулось с серьезными финансовыми проблемами.
«В итоге руководство центра вынесло решение о его закрытии, мы уже две недели сидим без работы дома. В целом в центре работает 28 человек, из которых десять – специалисты международного уровня», – сказал врач.
Мкртич Гиносян назвал абсурдом и то, что ремонт протезов должен осуществляться в другой компании. «Это абсурд. Как они смогут ремонтировать протез, который изготовил я? Какими материалами? Смогут или нет? Это вопросы, требующие ответа. Это неразумно, перед этим шагом нужно было ознакомиться с мнением людей с инвалидностью. Между тем, в министерстве труда и социальных вопросов ни разу ни у меня, ни у других специалистов не спросили, правильно ли принимать такое решение», – сказал он.
Мкртич Гиносян начал свою деятельность с 1991 года – в период Арцахского движения. Первые раненые, нуждавшиеся в протезировании, были уже в 1992 году. Врач-ортопед многих поставил на ноги, с его помощью потерявшие конечности в ходе Апрельской войны в зоне карабахского конфликта 20-летние военнослужащие сегодня не только ходят, но и полноценно вернулись к жизни.
«Мы впредь не сможем оказывать медицинские услуги прошедшим протезирование у нас ребятам – участникам Арцахской и Апрельской войн. Сейчас я волнуюсь как за них, так и за специалистов», – отметил Гиносян.
По его словам, у многих из ребят протезы уже нуждаются в замене, и новость о том, что центр закрыт и протезы нужно заказывать в другом месте, вызвала обеспокоенность.
Мкртич Гиносян указал, что пациенты центра, в том числе и военнослужащие с инвалидностью обратились с письмом к премьер-министру и министру обороны РА. А 1 февраля они намерены собраться у здания правительства, чтобы получить ответ на свое письмо.