Քաղաքական 15:34 03/02/2018 Արցախ
Փետրվարի 2-4-ը աշխատանքային այցով Արցախում է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների նախագահների և խմբակցությունների ղեկավարների պատվիրակությունը:
ԱՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ այցի ծրագրի շրջանակում փետրվարի 3-ի վաղ առավոտյան ՀՀ ԱԺ պատգամավորները ԱՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանի ուղեկցությամբ այցելել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր և ծաղիկներ խոնարհել զոհված ազատամարտիկների շիրիմներին:
Այնուհետև ԱԺ նիստերի մեծ դահլիճում տեղի է ունեցել երկու հանրապետությունների խորհրդարանականների ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը Արցախի խորհրդարանի համար առանցքային է համարել Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի հետ տարեցտարի կատարելագործվող հարաբերությունները, հանձնաժողովային պարբերական հանդիպումներն ու համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստերը: Այդ համատեքստում ԱԺ նախագահը ներկայացրել է 2017թ-ին երկու խորհրդարանների շփումները, որոնք հիմնականում ուղղված են եղել տարբեր երկրների խորհրդարանների հետ ակտիվ աշխատանքների կազմակերպման նպատակին՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի էության պարզաբանմանը ու Արցախի միջազգային ճանաչմանը:
«Վստահ եմ, որ սկսված 2018 թվականին ևս շարունակելու ենք գործել նույն եռանդով՝ օգտագործելով մեր հաջողված փորձը՝ խորհրդարանական դիվանագիտության հնարավորություններն ընդլայնելու համար»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
ՀՀԿ խմբակցության  ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը ընդգծել է, որ այսուհետ ևս պետք է աշխատեն երկու հանրապետությունների խորհրդարանների միջև կապերի ակտիվացման և ոլորտային հարցերի քննարկման ուղղությամբ: Այնուհետև ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը ներկայացրել է Ղարաբաղյան շարժման 30 ամյակի կապակցությամբ, միջխորհրդարանական բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանին ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով պարգևատրելու մասին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի կարգադրությունը:
Ելույթներով հանդես են եկել ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահները և խմբակցությունների ներկայացուցիչները, ովքեր ներկայացրել են մի շարք ոլորտային հարցերի շուրջ Հայաստանի խորհրդարանում ընթացող քննարկումների մասին տեղեկատվություն, որոնց մի մասը օրվա երկրորդ կեսին նախատեսում են քննարկել ԱՀ գործընկերների հետ համապատասխան հանձնաժողովներում:
Աշխատանքային այցի առաջին օրը ՀՀ պատգամավորներն այցելել են Ստեփանակերտի «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն:
Այցի ծրագրով նախատեսված են նաև պատվիրակության անդամների հանդիպումները Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի, պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանի և պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանի հետ:

Politics 17:31 03/02/2018 NKR
Delegation of the Chairpersons of the Standing Committees and factions of the National Assembly of the Republic of Armenia are in Artsakh on a working visit.
In the morning of February 3, within the framework of the visit, MPs accompanied by the Vice President of the Artsakh National Assembly Vahram Balayan, visited the Stepanakert memorial and put flowers to the tombs of the perished soldiers. Then a meeting of the parliamentarians of the two republics in an enlarged format was held in the Big Hall of the National Assembly.
Welcoming those present, NA President Ashot Ghoulyan attached importance to the improvement of the relations of the Artsakh Parliament with the Parliament of the Republic of Armenia, regular meetings of the commission and the sittings of the Inter-Parliamentary Committee. In that context the NA President introduced the contacts of the two parliaments in 2017, which were mainly aimed at organizing active work with parliaments of different countries, presentation of the essence of the Karabakh conflict and international recognition of Artsakh.
"I am confident that in 2018, we will continue to act with the same enthusiasm, using our successful experience to expand parliamentary diplomacy capabilities," said Ashot Ghoulyan.
Expressing gratitude for the reception, Head of the RPA faction Vahram Baghdasaryan emphasized that they should also work for the activation of the ties between the parliaments of the two republics and the discussion of sectoral issues. Then the RPA faction leader presented the RA NA President Ara Babloyan's decree on awarding the Head of the National Assembly of the Republic of Artsakh, Ashot Ghoulyan, with a medal of honor on the occasion of the 30th anniversary of the Karabakh Movement for a significant contribution to the strengthening of inter-parliamentary friendly ties.
Chairmen of the RA NA Standing Committees and factions' representatives made speeches presented a number of sectoral issues information on discussions in the Armenian Parliament, some of which are scheduled to be discussed in the second half of the day in the relevant committees with the RA partners.
On the first day of the working visit, the MPs visited the Tumo Center for Creative Technologies in Stepanakert.
The delegation also plans to meet with Artsakh Republic President Bako Sahakyan, State Minister Araik Harutunyan and Defense Minister Levon Mnatsakanyan.