Իրավունք 14:09 05/02/2018 Հայաստան
«Ներումը համամարդկային, մարդկային հասկացություն է: Այս հարցի վերաբերյալ մենք հիշատակել ենք ՍԴ դիրքորոշումը, որ ներման ինստիտուտը հանցագործություն կատարած անձի նկատմամբ, մարդու արժանապատվությունը հարգելու, մարդասիրության, արդարության  սկզբունքների անմիջական գործողությունն է»,-այս մասին հայտարարեց արդարադատության փոխնախարար Սուրեն Քրմոյանը՝ արձագանքելով «Ելք» խմբակցության պատագամավոր Արտակ Զեյնալյանի հարցերին:
Նշենք, որ ԱԺ Պետական-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովում այսօր քննարկվում է  «Ներման մասին» օրինագիծը: Հիմնական զեկուցողը փոխնախարարն է:
Զեյնալյանը հետաքրքրվում էր, թե օրենքը ինչպես է սահմանում «ներում» հասկացությունը, արդյոք այն հումանիստական է, թե՞ խրախուսական: Նա հիշեցրեց, որ խրախուսական է վաղաժամ պայմանական ազատումը:
Քրմոյանի խոսքով, օրենքում ներում հասկացությունը չեն սահմանել, քանի որ անհրաժեշտությունը չեն տեսել, սակայն մեջբերել են ՍԴ դիրքորոշումը:
«Մենք տվել ենք ներման շնորհման հասկացությունը, ոչ թե ներման հասկացությունը»,-ընդգծեց ԱՆ փոխնախարարը:
Նա մանրամասնեց, որ ներման կարող է արժանանալ յուրաքանչյուր անձ՝ անկախ պատժատեսակից:
Զեյնալյանը հարցեր հնչեցրեց նաև բողոքարկման մասին, Քրմոյանն ասաց՝ մեկ անգամ էլ կանցնեն օրինագծի վրայով: Պատգամավորը կարծիք հայտնեց, որ օրենքում պետք է հստակ լինի, որ ներումը մարդասիրական քայլ է, և օրենքը պետք է բխի այս գաղափարախոսությունից:
«Մարդն իրավունք ունի և ներելու, և ներվելու, ընդ որում առանց դիմումի: Սա մարդկային հարաբերություններ են, և կարծում եմ, որ հնարավորություն լինի նախագահը հայեցողաբար կարողա ներում շնորհել առանց խնդրագրի, միայն միջնորդության հիման վրա»,-ասաց Զեյնալյանը:
Հանձնաժողովի նախագահ Հրայր Թովմասյանը չհամաձայնվեց Զեյնալյանի հետ, քանի որ խոսքը վերաբերում է սուբյեկտիվ իրավունքի մասին խնդրագիր ներկայացնելուն:
Թովմասյանը նաև ասաց, նախագծում չի տեսնում հստակեցում, թե որ դեպքերում կարելի է ներում շնորհել:
«Դուք սահմանել եք դիմումի քննարկման նախապայմանները, ոչ դեպքերը: Այս օրինագծում չկան: Այս պահին չեմ էլ ցանկանա քննարկման առարկա դարձնել, քանի որ էս պահին ինքս էլ կդժվարանաման սահմանումներ տամ: Սակայն ակնկալում եմ կառավարությունից, որ առաջինից երկրորդ ընթերցման դեպքում դիրքորոշում ներկայացնի»,-ասաց Թովմասյանը:

Право 18:04 05/02/2018 Армения
Помилование, амнистия – это общечеловеческие понятия, и по данному вопросу в законопроекте «Об амнистии» прописана позиция Конституционного суда Армении, в частности, что институт амнистии в отношении лица, совершившего преступление, является прямым актом уважения человеческого достоинства, гуманизма и справедливости. Об этом заявил заместитель министра юстиции Армении Сурен Кромян.
Отметим, сегодня, 5 февраля, в Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по государственно-правовым вопросам и правам человека проходит обсуждение законопроекта «Об амнистии». Основной докладчик – замминистра юстиции РА Сурен Крмоян.
Депутат от оппозиционной парламентской фракции «Елк» («Выход») Эдмон Марукян поинтересовался у основного докладчика, как именно в законе трактуется понятие «амнистия», основано ли оно на принципе гуманизма или поощрения. Парламентарий напомнил, что поощрением считается условно-досрочное освобождение.
По словам С. Крмояна, в законе не устанавливается понятие «амнистия», поскольку в этом нет необходимости, однако в законе прописана позиция Конституционного суда по данному вопросу.
«Мы дали определение понятия об объявлении амнистии, а не само понятие “амнистия”», – подчеркнул замминистра.
С. Крмоян отметил, что амнистия может быть объявлена любому человека, вне зависимости от избранной меры наказания.
Депутат А. Зейналян спросил также о понятии «апелляция», на что С. Крмоян ответил, что они повторно просмотрят законопроект и изучат вопросы, связанные с данным определением. Парламентарий отметил, что в законе четко должно быть прописано, что амнистия – это акт гуманизма и закон должен исходить именно из данной концепции.
«Человек имеет право, как быть прощенным, так и прощать. Причем, даже без заявления. Это человеческие отношения, и, считаю, что президент Армении может согласиться на объявление амнистии без заявления, исключительно на основе посредничества», – отметил он.
В свою очередь председатель Постоянной комиссии Грайр Товмасян не согласился с А. Зейналяном, поскольку речь идет о предоставлении прошения по субъективному праву.
Г. Товмасян также отметил, что в законопроекте не видит точных механизмов, по которым может быть объявлена амнистия.
«В законопроекте четко установили предварительные условия для рассмотрения заявки, а не конкретные случаи. Они отсутствуют в данном законопроекте. Я бы не хотел делать их предметом обсуждения, поскольку на данный момент затруднюсь давать определения. Однако ожидаю от правительства, что в случае первого или второго чтения будет представлена позиция», – отметил Г. Товмасян.