Մինչև չբարձրացնենք դատավորների պատասխանատվության հարցը, մեր ակնկալած որակի արդարադատություն չենք ունենա. Կոստանյան
«Իմ խորին համոզմամբ՝ ամբողջ դատարանակազմությունը, որ սահմանվում է Դատական օրենսգրքով, արդեն բավարարում է բոլոր այն չափանիշներին և ակնկալիքներին, այն առումով, որ եթե մենք դատական օրենսգիրքը կիրառենք, մենք առնվազն հիմք կդնենք արդար, օբյեկտիվ և անաչառ դատարան ունենալու մեր բոլորի ակնկալիքներին»,- ԱԺ-ում Դատական օրնսգքրի մասին հարցի քննարկման ժամանակ իր ելույթում հայտարարեց Պետական-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձանաժողովի անդամ, ՀՀԿ-ական պատգամավոր Գևորգ Կոստանյանը։
Պատգամավորն առանձնակի ընդգծեց համակարգում պատասխանատվության տարրը։
«Պետական կառավարման մեջ անպատասխանատու որևէ սուբյեկտի պաշտոնավարումը վտանգավոր է։ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում 14 տարի Հայաստանի ներկայացուցիչ լինելու ժամանակահատվածում ես եկել եմ այն միանշանակ եզրկացության, որ քանի դեռ մենք չբարձրացնենք դատավորների պատասխանատվության հարցը, մեր ակնկալած որակի արդարադատություն չենք ունենա։ Առավոտից երեկո սեմինարներ անենք դատավորների համար, գիշեր-ցերեկ կոնֆերանսներ անենք, վերապատրաստենք, չգիտեմ՝ ինչեր անենք, արդյունք չի տալիս։ Շատ կարևոր է, որ մենք բարձրացնենք դատավորների պատասխանատվության հարցը»,- ասաց Կոստանյանը։
Նրա խոսքով՝ Դատական օրենսգրքի նախագծով տրված կարգավորումներն ամբողջությամբ ապահովում են այդ երաշխիքները։
«ՄԻԵԴ վճիռների հիման վրա, երբ ճանաչվում է խախտման փաստը, դատավորը ենթարկվելու է պատասխանատվության։ ՄԻԵԴ վճիռը կարող է հիմք հանդիսանալ դատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու համար»,- նշեց Կոստանյանը։
Զեկուցողին հարց ուղղեց ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զեյնալյանը, նշելով, որ ՄԻԵԴ հասնելու համար քաղաքացին պետք է սպառած լինի հայաստանյան երեք դատական ատյանները՝ առաջին ատյան, Վերաքննիչ դատարան, Վճռաբեկ դատարան. «Ո՞ր դատավորն է ենթակա պատասխանատվության կոնվենցիայի դրույթը խախտելու համար»։
Պատգամավորը պատասխանեց, որ բոլոր ատյանների դատավորներն էլ, ովքեր ներգրավված են եղել այդ գործում, ենթակա են պատասխանատվության. «Եվ առաջին ատյանի, և Վերաքննիչ, և Վճռաբեկ դատարանների դատավորներին պետք է պատասխանատվության ենթարկել։ Այո, hամամասնորեն և համաչափորեն իրենց կատարած խախտման համամասնությամբ»։
- Դատական համակարգը պետք է մաքրվի այն դատավորներից, որոնք իրենց թույլ են տալիս օրենքի կոպիտ խախտում. Դ. Հարությունյան
- Դավիթ Հարությունյան. Առաջին ընթերցմամբ ընդունված Դատական օրենսգրքում 12 կարևոր փոփոխություն է կատարվել

Право 18:39 06/02/2018 Армения
Экс-генпрокурор Армении Г. Костанян: Мы должны ужесточить и расширить институт ответственности судей
Судебная система Армении уже соответствует всем необходимым критериям и стандартам: новый Судебный кодекс станет хорошей базой для обеспечения справедливого, беспристрастного и объективного правосудия. Об этом заявил сегодня депутат Национального Собрания РА от фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА), экс-генпрокурор Геворк Костанян в ходе обсуждения на внеочередном заседании парламента вопроса о Судебном кодексе.
Депутат отметил положение об ответственности в судебной системе. «Пребывание в должности какого-либо безответственного субъекта в системе государственного управления – просто опасно. Будучи представителем Армении в Европейском суде по правам человека на протяжении 14 лет, я пришел к однозначному выводу: пока мы не решим вопрос о привлечении к ответственности судей, то не получим качественную судебную систему. Несмотря на то, что мы чуть ли не каждый день проводили переподготовку, организовывали семинары, от этого все равно результата не будет, если нет ответственности. Мы должны ужесточить и расширить институт ответственности», – отметил Г. Костанян.
По словам Г. Костаняна, регулировки по новому законопроекту Судебного кодекса РА полностью обеспечивают данные гарантии.
В свою очередь депутат от оппозиционной фракции «Елк» Артак Зейналян адресовал вопрос основному докладчику, отметив, что до обращения в ЕСПЧ человек проходит суды 3 инстанций: первая инстанция, вторая (апелляционная) инстанция, суд кассационной инстанции. «Какой судья будет подвергнут ответственности за нарушение положения конвенции об ответственности?» – спросил депутат.
Г. Костанян ответил: «Необходимо привлекать к ответственности судей всех инстанций».
Напомним, 31 января при обсуждении в Постоянной комиссии Национального Собрания по государственно-правовым вопросам и защите прав человека конституционного законопроекта «Судебный кодекс Республики Армения» депутат от оппозиционной парламентской фракции «Елк» («Выход») Артак Зейналян предложил отказаться от применения мер дисциплинарной ответственности в отношении судей. Кроме того, экспертами была озвучена критика, согласно которой регулировка о дисциплинарном наказании судей является покушением на их неприкосновенность и принцип независимости.
Депутат от фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА), бывший генпрокурор Геворг Костанян в своем выступлении прокомментировал предложение Артака Зейналяна. Геворг Костанян отметил, что предложение полностью отказаться от возбуждения дисциплинарного производства противоречит нормам международного права, и он принципиально с этим не согласен. «В Судебном кодексе четко зафиксированы два основания для привлечения лица к дисциплинарной ответственности. Решением Комитета министров от 2004г., а затем и его обновленным вариантом от 2010г. были утверждены предложения, регулирующие в странах СЕ основания и механизмы привлечения к дисциплинарной ответственности судей без нарушения принципа их независимости. В случае принятия Вашего предложения у нас будут судьи безо всякой ответственности. А субъекты без ответственности – зло для любого государства», – сказал Костанян.