Օրվա մամուլ 09:59 09/02/2018 Հայաստան
«Ժամանակ»-ի մեկնաբանությամբ՝ «Անվտանգության խորհրդի կազմավորման և գործունեության մասին օրենքի փաստացի  ընդունմամբ տեղի ունեցավ հերթական հակասահմանադրական ակտը:
Չնայած Սահմանադրությամբ սահմանված չէ առաջին փոխվարչապետի պաշտոն, սակայն այս օրենքով սահմանվում է, որ Անվտանգության խորհրդին անդամակցում է նաև առաջին փոխվարչապետը:
«Շատերը կարծում են, որ այս հակասահմանադրական քայլը կատարվում է գործող վարչապետ Կարեն Կարապետյանի համար,  և այդ պաշտոնը նախատեսված է նրա համար: Բայց եթե Կարեն կարապետյանը նշանակվի փոխվարչապետ,  դա լինի Սահմանադրության երկրորդ  խախտումը,  քանի որ նա  վերջին չորս տարում չի բնակվել  Հայաստանում,  ինչպես պահանջում է Սահմանադրությունը կառավարության բոլոր անդամների համար»,- գրում է թերթը:

Пресса дня 11:26 09/02/2018 Армения
Газета «Жаманак» пишет, что фактическое принятие закона «О формировании и деятельности Совета безопасности» стало очередным антиконституционным актом.
Хотя Конституцией РА должность первого вице-премьер не установлена, однако этот закон устанавливает, что в состав Совета безопасности входит также первый вице-премьер.
«Многие считают, что этот антиконституционный шаг совершается для действующего премьер-министра Карена Карапетяна, и эта должность предназначена для него. Но если Карапетян будет назначен вице-премьером, это станет нарушение Конституции во второй раз, поскольку последние четыре года он не проживал в Армении, как требует того Конституция от всех членов правительства»,- отмечает издание.