Հասարակություն 11:40 10/02/2018 Հայաստան
Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Ջրականում (Ջաբրայիլ) զոհված զինծառայող, տանկիստ, Նորիկ Գասպարյանն այսօր կդառնար 22 տարեկան:
Նորայրը Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքից էր: 2007թ-ին ընդունվել էր Կապանի մշակույթի կենտրոնի «Պարի աստղեր» շոու ստուդիան, տարիներ անց դարձել էր պարի խմբի պարուսույց:  Ընդունվել էր Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի Պարարվեստի բաժին: Նորայրը հետմահու պարգևատրվել է  «Պարի վաստակավորի» կոչմամբ:
Հարցազրույցներից մեկում Նորայրի մայրը՝ Նունե Աթաջանյանը պատմել էր, որ իրենց ընտանիքն ապրել է Ռուսաստանի Դաշնությունում, սակայն որդին պնդել է, որ իրենք վերադառնան Հայաստան և իր կրթությունը  շարունակի հայրենիքում: «Նորիկն իր բոլոր նպատակների իրականացումը կապում էր  հայրենիքի հետ»,- ասել էր մայրը:
Ապրիլյան պատերազմի հերոսը բանակ էր զորակոչվել 2014թ-ին, ծառայում էր տանկային գումարտակում: 2 ամսից պետք է զորացրվեր: Նորայրը 2016 թվականի հունվարի 1-ին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր, որ իր համար այդ տարին ամենասպասվածն էր, քանի որ նա պետք է զորացրվեր. «Վերջապես եկավ իմ կյանքի, երևի թե, ամենասպասված թվականը՝ 2016 թվականը: Թե ինչու սպասված, որովհետև այս տարի իմ ու շատ զինվորների «ուվալնյատի» տարին է: Թող այս տարի լինի հաջողություններով լի տարի, թող բոլոր մարդիկ լինեն երջանիկ, թող կատարվեն բոլորիդ երազանքները, սիրեք իրար և եղեք սիրված: Իսկ իմ հարազատներին ասեմ՝ ես ձեզ շատ-շատ եմ սիրում ու շուտով կլինեմ ձեր կողքին: Ու վերջում՝ մեկ-մեկ էլ պատասխանեք զանգերիս»:
Ապրիլի 2-ին  գիշերը 04:30-ի կողմերը Նորայրը զանգահարել է եղբորը ու ասել.  «Պատերազմ ա, վիճակը լավ չի, մամային, պապային չասես, պետք լինի գլուխս էլ կտամ ձեր համար»,- պատմել է եղբայրը՝ Միշա Գասպարյանը։
Տանկիստ Նորայրը զոհվել է մարտի դաշտում՝ թշնամու կողմից արձակված անօդաչու թռչող սարքի հարվածից:  Նրա հետ նույն տանկում եղել են Հայկ Գրիգորյանը և Վահե Զաքարյանը:

Общество 13:48 10/02/2018 Армения
Погибшему в ходе Апрельской войны 2016 года в Джракане (Джабраиле) армянскому военнослужащему, танкисту Норайру Гаспаряну сегодня, 10 февраля, исполнилось бы 22 года.
Герой апрельской войны Норайр Гаспарян был родом из города Капан Сюникской области Армении. В 2007 году он поступил в Центр культуры Капана в студию танцев, где через несколько лет стал хореографом танцевальной группы. Н. Гаспарян поступил в Армянский государственный педагогический университет (АГПУ) на отделение хореографии. Норайр посмертно награжден званием «Заслуженный танцор».
В одном из интервью, мама Норайра Гаспаряна – Нуне Атаджанян – рассказала, что их семья долгое время проживала в России, однако Норайр мечтал вернуться в Армению, чтобы продолжить учебу на Родине.
«Норик связывал исполнение всех своих планов и желаний с Арменией, со своей Родиной», – рассказывает мать Норайра Гаспаряна.
Н. Гаспарян был призван в армию в 2014 году, служил в танковом батальоне. Ему оставалось служить всего 2 месяца. 1 января 2016 года Норайр на своей странице в социальной сети Facebook написал, что для него наступил самый долгожданный год, поскольку он должен был демобилизоваться.
«Наконец, наступил, пожалуй, самый долгожданный год – 2016-й. Почему долгожданный? Поскольку в этом году я и многие другие военные будут демобилизованы. Пусть 2016 год будет наполнен успехами, пусть все люди будут счастливы, пусть исполнятся все ваши желания. Любите друг друга и будьте любимы. А своим родным я бы хотел сказать: очень вас люблю и совсем скоро буду рядом с вами», – написал он.
Ранним утром 3 апреля, в 04:30, Норайр позвонил брату и сказал: «Война. Ситуация сложная. Не говори маме и папе. Надо будет – жизнь за вас отдам», – рассказал брат Норайра – Миша Гаспарян.
Танкист Норайр погиб на поле боя вследствие удара азербайджанского беспилотника. Вместе с ним в танке находились  Айк Григорян и Ваге Закарян.