Տնտեսություն 16:23 13/02/2018 Հայաստան
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով վերականգնվող  էներգետիկայի ոլորտում իրականացված բարեփոխումներին՝ նշեց, որ  2017 թվականին այստեղ լուրջ հաջողություններ են գրանցել:
Նրա խոսքով՝  Հայաստանում արդեն իսկ առկա է «Հայկական էլեկտրական ցանցեր» ընկերությանը  միացված  252  արևային կայան` 2.5 մեգավատ հզորության, ևս 30-ը շուտով կմիանան ցանցին: Բացի այդ, նախորդ տարի գործարկվել են 3 արևային համակարգային կայաններ, որոնք միացել են ցանցին և վաճառում են իրենց կողմից արտադրված էներգիան «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր»-ին։ Այս տարի, ըստ նրա, նախատեսվում է գործարկվել նմանատիպ ևս 8 կայան:
Հայկ Հարությունյանը նշեց, որ 1-2 ամիս հետ կներկայացնեն նաև «Մասրիկ 1» արևային ֆոտովոլտային կայանի կառուցման միջազգային մրցույթի արդյունքները: Մրցույթի պայմաններից մեկն այն է, որ պետք է առաջարկեն  ցածր և մրցունակ սակագին արևային ֆոտովոլտային կայանների համար: «Մրցույթին մասնակցել է 60-ից ավելի կազմակերպություն,  նախաորակավորման փուլն անցել է 10  ընկերություն: Բոլորն էլ միջազգային ընկերություններ են, մասնավորապես,  Կորեայից, Հնդկաստանից, ԵՄ-ից, ԱՄՆ-ից»,- ասաց փոխնախարարը՝ հավելելով, որ մրցույթի մասնակիցների թվում հայկական ընկերություններ չկան, քանի որ նախաորակավորման պայմանները շատ խիստ են եղել` կապված նմանատիպ ծրագրերի փորձի, ընկերության ֆինանսական վիճակի հետ և այլն:
Հայկ Հարությունյանը հայտնեց, որ Հայաստանում ավելանում է նաև արևային ջրատաքացուցիչներից օգտվողների թիվը:
Նրա խոսքով՝  նախորդ տարի լայնածավալ աշխատանք են իրականացրել  չգազիֆիկացված համայնքներում: Մասնավորապես, Լեռնամերձ համայնքն ամբողջությամբ հելիոֆիկացվել է, տեղադրվել են արևային վահանակներ բոլոր տների տանիքներին:
«Այդ ծրագրի դրական արդյունքներից ելնելով` մշակեցինք նոր ծրագիր չգազիֆիկացված համայնքների համար: Տարվա ընթացքում 310 հավելյալ տեղադրումներ կատարվեցին հատուկ ծրագրի շրջանակներում, 300-ից ավելի էլ տեղադրումներ եղան  տարբեր վարկային ծրագրերով: Մեր գնահատականներով՝  ներկայումս հանրապետությունում 2 հազար ֆիզիկական և իրավաբանական անձ օգտվում է արևային ջրատաքացուցիչներից և 252-ը` արևային ֆոտովոլտային կայաններից: Երբ նայում ենք դինամիկան, տեսնում ենք, որ 2014 թվականից ի վեր արևային ջրատաքացուցիչների թիվն ամեն տարի կրկնապատկվում է»,- ընդգծեց Հայկ Հարությունյանը:

Economy 18:58 13/02/2018 Armenia
2017 was successful in Armenia's renewable energy sector, Deputy Minister of energy infrastructure and natural resources Hayk Harutyunyan told a press conference on Tuesday. In his words, 252 solar plants with 2.5 MW capacity are connected to Electric Networks of Armenia, another 30 are planned to be connected.
In the minister's words, last year three solar plants were launched that sell the generated power to the Electric Network of Armenia. Another 8 similar plants are planned to be launched this year.
Harutyunyan informed that in two months he results of the tender announced for choosing a builder of a photo voltage solar power plant Masrik 1 will be announced. The main requirement for the second stage of the competition is the electricity produce tariff. The winner will be the organization or consortium that will offer the lowest price. "Around 60 companies took part in the competition with 10 of them meeting the pre-qualification requirements in the initial stage. All of them are international companies and consortiums from Korea, India, EU, U.S," the deputy minister noted.
Harutyunyan next informed that the number of users of solar heating systems is gradually increasing in Armenia. In Lernamerdz community, in particular, solar roof-top solar installations with photovoltaic panels have been constructed on all houses.
"According to our estimates, around 2,000 physical and legal entities use solar heating systems and 252 make use of photovoltaic stations. The dynamics indicate that the number of the users of solar heating system has doubled since 2014," Harutyunyan said.