Իրավունք 16:12 13/02/2018 Հայաստան
ՀԿ-ն դատախազությանը կոչ է անում ավագանու նիստում տեղի ունեցածի վերաբերյալ թափանցիկ քննություն իրականացնել
«Ընդդեմ իրավական կամայականության» հասարակական կազմակերպությունը դատապարտում Երևանի  է ավագանու անդամ «Երկիր Ծիրանի» կուսակցության ներկայացուցիչ  Մարինա Խաչատրյանի նկատմամբ կիրառված ֆիզիկական բռնությունը: Հայտարարության մեջ նշվում է, որ փետրվարի 13-ի նիստի ժամանակ  Հանրապետական խմբակցության ներկայացուցիչների կողմից  բռնի ուժի է կիրառվել «Երկիր Ծիրանի» ներկայացուցչի նկատմամբ:
««Երկիր Ծիրանի»-ի անդամները դահլիճ են բերել Նուբարաշեն թաղամասում շաբաթներ շարունակ փողոց արտահոսող և թաղամասում գարշահոտություն տարածող  կոյուղաջրով լի շիշը ու փորձել այն հանձնել  քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին։
Հանրապետական խմբակցության ավագանու անդամների և  «Երկիր Ծիրանի» խմբակցության անդամների միջև հրմշտոց է սկսվել։ Հանրապետականները նիստերի դահլիճից բռնությամբ  դուրս են  հանել  ընդդիմադիր խմբակցության անդամներին։
«Ազատություն» լրատվամիջոցի կողմից հրապարակված տեսաձայնագրության մեջ երևում է, թե ինչպես է Հանրապետականի ավագանու անդամը երկու անգամ ապտակում «Երկիր Ծիրանի»-ից Մարինա Խաչատրյանին և քաշում վերջինիս մազերը։
Բռնություն է կիրառվել նաև լրագրողների նկատմամբ։ Քաղաքապետարանի հասարակայնության հետ կապերի վարչության աշխատակիցներն ու քաղաքապետի օգնականները խոչընդոտել են լրագրողների աշխատանքը։
Հիշեցնենք, որ ծեծը  կամ այլ բռնի գործողություններ կատարելը պատժվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 118-րդ հոդվածով, ինչպես նաև պատժվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածով  լրագրողի մասնագիտական օրինական գործողությունները խոչընդոտելը:
«Ընդդեմ իրավական կամայականության» հասարակական կազմակերպությունը դատապարտում է Երևանի ավագանու նիստի ժամանակ տեղի ունեցած բռնի գործողությունները, ինչպես նաև լրագրողների աշխատանքի խոչընդոտում։
«Ընդդեմ Իրավական կամայականության» հասարակական կազմակերպությունը կոչ է անում ՀՀ գլխավոր դատախազությանը իրականացնել անաչառ և թափանցիկ քննություն և քրեական պատասխանատվության  ենթարկել հանցագործություն կատարած ավագանու անդամներին:
Կազմակերպությունը իր պատրաստակամությունն է հայտնում տրամադրել իրավական և հոգեբանական աջակցություն Մարինա Խաչատրյանին»,-ասված է տարածած հայտարարության մեջ:

Право 16:47 13/02/2018 Армения
Организация «Против правого произвола» призывает генпрокуратуру Армении наказать членов Совета старейшин Еревана
Общественная организация «Против правого произвола» осуждает «применение физического насилия» в отношении члена Совета старейшин Еревана от оппозиционной фракции «Еркир цирани» Марины Хачатрян на сегодняшнем заседании муниципального органа.
Напомним, на проходящем сегодня под председательством мэра Еревана Тарона Маргаряна заседании Совета старейшин столицы возникла потасовка, сопровождающаяся криками и руганью. Дело в том, что члены Совета старейшин Еревана от оппозиционной фракции «Еркир цирани» («Страна абрикоса») принесли на заседание стеклянные баночки с мутной жидкостью – сточными водными  из ереванского административного района Нубарашен.  По их словам, жители ежедневно вынуждены вдыхать это зловоние. Затем член Совета старейшин Еревана от оппозиционной фракции «Еркир цирани» Марина Хачатрян направилась к мэру Тарону Маргаряну, чтобы вручить ему одну из банок. Ее попытались остановить служба безопасности и члены Совета старейшин от фракции Республиканской партии Армении, во время потасовки Марина Хачатрян вылила жидкость на пол, заявив, что «это подарок из Нубарашена». В ходе потасовки М. Хачатрян получила удары по лицу. Заседание Совета старейшин было прервано.
«Из видеозаписи, опубликованной  радио „Азатутюн” (Свобода) видно, как член Совета старейшин от фракции правящей Республиканской партии Армении дважды дает пощечину М.Хачатрян и тянет ее за волосы», – говорится в заявлении организации.
Указывается также, что сотрудники Управления информации и по связям с общественностью мэрии Еревана и помощники мэра воспрепятствовали работе сотрудников СМИ.
«Общественная организация „Против правового произвола” осуждает насильственные действия во время заседания Совета старейшин Еревана, а также воспрепятствование работе журналистов.
Общественная организация „Против правового произвола” призывает Генеральную прокуратуру провести беспристрастное и прозрачное расследование и привлечь к уголовной ответственности совершивших преступление членов Совета Старейшин.
Организация выражает свою готовность предоставить юридическую и психологическую помощь Марине Хачатрян», – указывается в заявлении.