Հասարակություն 13:55 14/02/2018 Հայաստան
«Վերջին քառորդ դարում հայ-ռուսական հարաբերությունները կայուն զարգանում են՝ հասնելով դաշնակցայինի, որը բավարարում է մեր ժողովուրդների կենսական շահերը և ձգտումները»,-այս մասին հայտարարել է ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը՝ ելույթ ունենալով Մոսկվայում  «Միասին» ցուցահանդեսի բացմանը:
ԱԺ հանրային կապերի վարչության փոխանցմամբ, Պետական դումայում բացված ցուցահանդեսը նվիրված է  Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին ու Հայ Առաքելական Եկեղեցու Նոր Նախիջևանի և Ռուսաստանի հայոց թեմի 300-ամյակին:
Ցուցահանդեսի խորագիրը Բաբլոյանը խորհրդանշական է համարել, իսկ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինին շնորհակալություն է հայտնել ցուցահանդեսի անցկացմանն աջակցելու համար:
«Անցյալ տարի Հայաստանը և Ռուսաստանը նշեցին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը՝ նոր շրջափուլ մեր ժողովուրդների փառավոր պատմության մեջ: 300 տարի առաջ հիմնադրվել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմը՝ հոգևոր կենտրոնը Ռուսաստանի հայերի, որոնք հավատարմորեն ծառայում են իրենց նոր հայրենիքին՝ պահպանելով իրենց ազգային ինքնությունը»,-նշել է ԱԺ նախագահը:
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջպետական հարաբերությունների անկյունաքարն է Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագիրը, որի քսանամյակը  նշել ենհոբելյանական 2017 թվականին:
Ըստ աղբյուրի, «Միասին» ցուցահանդեսում ընդգրկված են այնպիսի ընկերություններ, որոնք ներկայացնում են Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներ՝ տեղեկատվական ու նորարարական տեխնոլոգիաները, գյուղատնտեսությունը և գինեգործությունը, սննդարդյունաբերությունը, զբոսաշրջությունը և այլք: Ներկայացված են թե ընկերություններ, որոնք լավ հայտնի են ռուսաստանյան սպառողին, թե այնպիսիք, որոնք դեռ նոր պետք է իրենց ապրանքներն ու ծառայությունները ներկայացնեն ռուսական շուկայում:
«Ցուցահանդեսի անցկացումը թույլ կտա հարստացնել մեր երկկողմ համագործակցությունը, բացահայտել նոր հեռանկարներ՝ փոխադարձաբար միավորելով մեր տնտեսական, գիտատեխնիկական և մշակութային ներուժը: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ներդրումն են ունեցել այս հետաքրքիր ցուցահանդեսի կազմակերպմանը: Բարի գալուստ ցուցահանդես, հուսով եմ՝ բոլորդ հետաքրքրված կլինեք»,-ասել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Նշենք, որ խորհրդարանական պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Հերմինե Նաղդալյանը, Արտաշես Գեղամյանը և ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը: Միջոցառմանը ներկա է եղել նաև ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը:

Society 16:07 14/02/2018 Armenia
Speaker of the Armenian National Assembly Ara Babloyan, who is in Moscow, Russia on a working visit, on Wednesday took part in the opening of the exhibition titled “Together” in the State Duma.
The exhibition is dedicated to the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Russia and the 300th anniversary of Russia and New Nakhijevan Diocese of the Armenian Apostolic Church, the parliament’s press office told Panorama.am.
“Last year Armenia and Russia celebrated the 25th anniversary of diplomatic relations – a new turning phase in our peoples’ glorious history. 300 years ago Russia and New Nakhijevan Diocese of the Armenian Apostolic Church was founded, which is the spiritual centre of the Armenians of Russia, who faithfully serve to their new Motherland, preserving their national identity,” the top Armenia official said in his remarks delivered at the event.
“In the last quarter of the century the Armenian-Russian relations are steadily developing, reaching the allied [level], which meets our peoples’ vital interests and aspirations,” he said.
Mr Babloyan stressed the treaty on Friendship, Cooperation and Mutual Aid serves as the cornerstone of the Russian-Armenian inter-state relations, adding its 20th anniversary was marked in 2017.
According to the source, the exhibition “Together” features companies representing different spheres of Armenia’s economy – information and innovative technologies, agriculture, wine-making, food industry, tourism and the others. Companies, which are well-known to the Russian consumer, as well as those that are to present their goods and services in the Russian market are also presented.
“The exhibition will allow us to enrich our bilateral cooperation and reveal new perspectives, uniting our economic, scientific-technical and cultural potential. I would like to thank all of them who had their contribution to the organization of this interesting exhibition. Welcome exhibition, I hope all of you will be interested in it,” the parliament chief said.
To note, the Armenian parliamentary delegation includes MPs Hermine Naghdalyan and Artashes Geghamyan, as well as the National Assembly Chief of Staff-Secretary General Ara Saghatelyan.