Հասարակություն 13:55 14/02/2018 Հայաստան
«Վերջին քառորդ դարում հայ-ռուսական հարաբերությունները կայուն զարգանում են՝ հասնելով դաշնակցայինի, որը բավարարում է մեր ժողովուրդների կենսական շահերը և ձգտումները»,-այս մասին հայտարարել է ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը՝ ելույթ ունենալով Մոսկվայում  «Միասին» ցուցահանդեսի բացմանը:
ԱԺ հանրային կապերի վարչության փոխանցմամբ, Պետական դումայում բացված ցուցահանդեսը նվիրված է  Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին ու Հայ Առաքելական Եկեղեցու Նոր Նախիջևանի և Ռուսաստանի հայոց թեմի 300-ամյակին:
Ցուցահանդեսի խորագիրը Բաբլոյանը խորհրդանշական է համարել, իսկ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինին շնորհակալություն է հայտնել ցուցահանդեսի անցկացմանն աջակցելու համար:
«Անցյալ տարի Հայաստանը և Ռուսաստանը նշեցին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը՝ նոր շրջափուլ մեր ժողովուրդների փառավոր պատմության մեջ: 300 տարի առաջ հիմնադրվել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմը՝ հոգևոր կենտրոնը Ռուսաստանի հայերի, որոնք հավատարմորեն ծառայում են իրենց նոր հայրենիքին՝ պահպանելով իրենց ազգային ինքնությունը»,-նշել է ԱԺ նախագահը:
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջպետական հարաբերությունների անկյունաքարն է Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագիրը, որի քսանամյակը  նշել ենհոբելյանական 2017 թվականին:
Ըստ աղբյուրի, «Միասին» ցուցահանդեսում ընդգրկված են այնպիսի ընկերություններ, որոնք ներկայացնում են Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներ՝ տեղեկատվական ու նորարարական տեխնոլոգիաները, գյուղատնտեսությունը և գինեգործությունը, սննդարդյունաբերությունը, զբոսաշրջությունը և այլք: Ներկայացված են թե ընկերություններ, որոնք լավ հայտնի են ռուսաստանյան սպառողին, թե այնպիսիք, որոնք դեռ նոր պետք է իրենց ապրանքներն ու ծառայությունները ներկայացնեն ռուսական շուկայում:
«Ցուցահանդեսի անցկացումը թույլ կտա հարստացնել մեր երկկողմ համագործակցությունը, բացահայտել նոր հեռանկարներ՝ փոխադարձաբար միավորելով մեր տնտեսական, գիտատեխնիկական և մշակութային ներուժը: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ներդրումն են ունեցել այս հետաքրքիր ցուցահանդեսի կազմակերպմանը: Բարի գալուստ ցուցահանդես, հուսով եմ՝ բոլորդ հետաքրքրված կլինեք»,-ասել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Նշենք, որ խորհրդարանական պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Հերմինե Նաղդալյանը, Արտաշես Գեղամյանը և ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը: Միջոցառմանը ներկա է եղել նաև ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը:

Политика 14:22 14/02/2018 Армения
Спикер НС Армении А.Баблоян: Проведение выставки «Вместе» в Госдуме РФ обогатит двустороннее сотрудничество, выявит новые перспективы
Находящаяся с рабочим визитом в Москве делегация во главе с председателем Национального Собрания Армении Ара Баблояном 14 февраля приняла участие в открытии в Госдуме РФ выставки под девизом «Вместе» – к 25-летию установления дипломатических отношений между РА и РФ и 300-летию Ново-Нахичеванской и Российской епархии Армянской Апостольской Церкви.
Председатель НС Ара Баблоян выступил с речью, которую приводит пресс-служба парламента РА:
«Дорогие коллеги, дамы и господа,
приветствую вас на открытии выставки, которая носит очень символичное название –„Вместе”.
Позвольте поблагодарить председателя Государственной Думы Вячеслава Викторовича Володина за содействие проведению данной выставки.
Мы вместе веками. В прошлом году Армения и Россия отмечали 25-летие установления дипломатических отношений – новую главу славной истории наших народов. Более трехсот лет назад была основана Российская и Ново-Нахичеванская епархия Армянской Апостольской Церкви – духовный центр армян России, верой и правдой служащих своей новой Родине, сохранив при этом свою национальную идентичность.
За прошедший четвертьвековой период армяно-российские отношения неуклонно развивались, достигнув уровня союзнических, что отвечает жизненным интересам и чаяниям наших народов.
Краеугольным камнем межгосударственных отношений наших стран является Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи, двадцатилетие которого мы отметили опять же в юбилейном 2017 году.
Уважаемые друзья!
На выставке „Вместе” представлены компании, представляющие различные отрасли экономики Армении – такие как информационные и инновационные технологии, сельское хозяйство и виноделие, продукты питания, туризм и другие. Представлены как компании, хорошо знакомые российскому потребителю, так и те, которым только предстоит представить свои продукты и услуги на российском рынке.
Проведение выставки позволит обогатить наше двустороннее сотрудничество, выявить новые перспективы взаимовыгодного объединения наших экономических, научно-технических и культурных потенциалов.
Хотел бы поблагодарить всех тех, кто внес свою лепту в организацию этой интересной выставки.
Добро пожаловать на выставку, надеюсь, всем Вам будет интересно».
В составе парламентской делегации РА – депутаты НС Эрмине Нагдалян, Арташес Гегамян и руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Ара Сагателян. На мероприятии присутствовал также посол РА в РФ Вардан Тоганян.