Տնտեսություն 17:23 15/02/2018 Հայաստան
Դուք ֆանտաստիկ հնարավորություն ունեք՝ կառավարելու մեծ համակարգեր.վարչապետը՝ YES Armenia-ի մասնակիցներին
«Աշխարհն այսօր ունի լուրջ խնդիրներ, որոնք կանգնած են պետական կառավարիչների և ընդհանրապես կառավարման համակարգերի առջև: Ձեր մուտքով պետական կառավարման համակարգ ակնկալում եմ որոշակի թարմացում: Նախ և առաջ կառավարման համակարգն ազատ, խիզախ, համարձակ մտածող, էներգիայով լի և կարծրատիպերից դուրս մտածող մարդկանց կարիք ունի»,- այս մասին նշել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ այսօր YES Armenia ծրագրի երիտասարդ փորձագետներին, ովքեր ներգրավված են պետական նախարարությունների և այլ պետական գերատեսչությունների տարբեր նախագծերում:
Կառավարության ղհասարակայնությայ հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ վարչապետը հույս է հայտնել, որ ծրագրի ավարտից հետո շատերը կցանկանան շարունակել գործունեությունը պետական համակարգում:
«Դուք ֆանտաստիկ հնարավորություն ունեք՝ կառավարելու մեծ համակարգեր: Կարծում եմ՝ մասշտաբային գործ կառավարելը, դրան մասնակցելը մեծ ամբիցիա է: Եթե դրան էլ գումարենք այն, որ դուք մասնակցում եք ձեր երկրի կառավարմանը, ապա դա հիանալի մոտիվացիա է, ավելի մեծ մոտիվացիա հնարավոր չէ պատկերացնել»,- շեշտել է վարչապետը:
Անդրադառնալով կառավարության գործունեությանը՝ վարչապետը նշել է, որ «մեր այսօրվա թիմը գրադիենտով պատկերացնում է, թե երկիրն ինչպես պետք է զարգացնել, ուր տանել և այդ ծրագիրն այժմ «միս ու արյուն» ստանալու փուլում է»:
Հանդիպման ընթացքում երիտասարդ փորձագետները վարչապետին են ներկայացրել պետական կառավարման համակարգի վերաբերյալ իրենց դիտարկումները, առաջարկությունները, այն խնդիրները, որոնք նրանք նկատել են: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել գյուղատնտեսության, կրթության, գիտության, էներգետիկայի և այլ ոլորտների կառավարմանը:
Փորձագետներից մեկի խնդրանքով անդրադառնալով գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացմանը, Կարեն Կարապետյանը նշել է. «Մակրո առումով մենք այսօր գոհ ենք այն վեկտրից, որ նախարարությունը գծում է: Եվ այժմ եթե անասնապահության ոլորտում էլ իրականացնենք այն ծրագրերը՝ ինչ գյուղտեխնիկայի լիզինգային ծրագրում, հակակարկտային ցանցերի, կաթիլային համակարգերի, ինտենսիվ այգիների ներդրման ուղղությամբ, վստահ եմ, որ ունենալու ենք զարգացման մեծ ալիք, քանի որ ունենք շուկա»:
Եվրամիության գործընկերների և Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի համատեղ Yes Armenia ծրագրով պետական կառավարման ոլորտ է ներգրավվել 20 հայ երիտասարդ, տաղանդաշատ մասնագետներ՝ Հայաստանից և Սփյուռքից, ովքեր անցել են բարդ ընտրական գործընթացով և ընտրվել ավելի քան 300 դիմորդների միջից:

У вас есть фантастические возможности: премьер Армении К.Карапетян принял молодых экспертов программы YES Armenia
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня, 15 февраля, принял молодых экспертов программы YES Armenia, которые вовлечены в различные программы министерств и других госведомств. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
По словам главы правительства, системы управления в современном мире сталкиваются с множеством вызовов. «С вашим приходом в систему государственного управления ожидаю определенного обновления. Прежде всего, система управления нуждается в мыслящих свободно, смело и нестереотипно, энергичных людях», – сказал премьер Карапетян.
Карен Карапетян выразил надежду, что после завершения программы многие ее участники пожелают продолжить свою деятельность в государственной системе.
«У вас есть фантастические возможности – управлять большие системы. Считаю, управление масштабными проектами, участие в них связаны с большими амбициями. А если прибавить к этому еще и то, что вы участвуете в управлении вашей страной, то это прекрасная мотивация. Лучшей мотивации и представить невозможно», – подчеркнул премьер.
Обратившись к деятельности правительства Армении, премьер отметил: «У нашей сегодняшней команды сформировалось градиентное видение путей развития страны, и данная программа на данный момент находится в стадии воплощения в жизнь».
В ходе встречи молодые эксперты представили Карену Карапетяну свои наблюдения, предложения касательно системы госуправления и проблемы, которые они заметили. В частности, стороны коснулись управления в сферах сельского хозяйства, образования и науки, энергетики и других областях.
По просьбе одного из экспертов К. Карапетян обратился также к развитию сферы сельского хозяйства Армении. «Глобально мы довольны тем курсом, который сегодня проводит министерство. И на данный момент, если и в сфере животноводства мы будем осуществлять те же программы, что и в направлении лизинга сельхозтехники, внедрения противоградовых сетей, системы капельного орошения, основания интенсивных садов, уверен, что добьемся большого развития, поскольку у нас есть рынок», – отметил он.
Отметим, что при сотрудничестве Центра стратегических инициатив и партнеров из Евросоюза по программе YES Armenia в сферу государственного управления были вовлечены порядка 20 представителей молодежи, талантливых специалистов как из Армении, так и Диаспоры, которые прошли довольно сложный отбор и были выбраны из 300 претендентов.