Ներքին տեղահանվածները Արցախի Հանրապետությունում
Ադրբեջանից եկած հայ փախստականների խնդիրը մշտապես հանրային քննարկումների օրակարգում է: Խնդրի լուծման ուղղությամբ պետական մակարդակով ևս քայլեր են ձեռնարկվում՝ թե Հայաստանում, թե Արցախում:
Փախստականներն ու ներքին տեղահանվածներն Արցախում հայտնվեցին Ղարաբաղյան հակամարտության սրմանը զուգահեռ՝ Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) հայկական բնակչության ինքնորոշման իրավունքը ուժով ճնշելու Ադրբեջանի փորձերի հետևանքով։
Ադրբեջանական ԽՍՀ-ում հայ բնակչության զանգվածային սպանությունների, ջարդերի ու էթնիկական զտումների պատճառով շուրջ 450 հազար հայեր տեղահանվեցին և արտաքսվեցին Ադրբեջանից։ «ԼՂՀ Փախստականների Միություն» հասարակական կազմակերպության տվյալներով՝ 1988-1991 թթ.-ին ավելի քան 100 հազար հայ Ադրբեջանից արտաքսվեց Լեռնային Ղարաբաղ։ Նրանց զգալի մասը մինչ օրս շարունակում է բնակվել Լեռնային Ղարաբաղում։
Հակամարտության հետագա շիկացումն ու պատերազմի վերաճումը զարկ տվեցին փախստականների ու տեղահավածների նոր ալիքի։ 1991 թ-ի ապրիլից օգոստոս ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանական իշխանությունները ներքին ջոկատների ու Սովետական Միության զինված ուժերի աջակցությամբ իրականացրին «Կոլցո» լայնածավալ ռազմական գործողությունը, ինչի հետևանքով Արցախի շուրջ երկու տասնյակ գյուղեր ամայացան ու ավերվեցին, իսկ տասը հազար մարդ բռնի տեղահանվեց։
Եվս 66 հազար հայեր փախստականներ ու ներքին տեղահանվածներ դարձան 1992 թ.-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նկատմամբ սանձազերծված լայնամասշտաբ ագրեսիայի հետևանքով, Շահումյան շրջանի, Մարտակերտի շրջանի զգալի հատվածների, Մարտունիի ու Ասկերանի շրջանների հատվածային գրավմամբ:
1993-1994 թթ. -ին Ասկերանի շրջանի գյուղերի ու Մարտակերտի շրջանի զգալի տարածքների ազատագրումից հետո տեղահանվածների զգալի մասը վերադարձավ իր բնակության վայր։
Այսօր ավելի քան 30 հազար փախստական ու ներքին տեղահանված է ապրում Լեռնային Ղարաբաղում՝ կազմելով բնակչության շուրջ 20 տոկոսը։ Դրանք հիմնականում Ադրբեջանից տեղահանված կամ Լեռնային Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանի կողմից օկուպացիայի տակ գտնվող տարածքների բնակչությունն են, որոնք ենթարկվել են էթնիկական զտումների։
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանություններն արել են հնարավորը՝ երկրում նրանց ինտեգրումը կազմակերպելու նպատակով (բնակելի տներ, սոցիալական օգնության տրամադրում)։
2003 թ.-ին ընդունվեց ԼՂՀ Փախստականների մասին օրենքը, որով այդ մարդկանց փախստականի կարգավիճակ տրվեց, ինչպես նաև որոշակի իրավունքներ ու արտոնություններ սահմանվեցին նրանց համար, այդ թվում՝ ծառայությունների ու օգնության տեսքով։
2006 թ. «Փախստականներ և Միջազգային իրավունք» քաղաքացիական հասարակական ցանցը հարցումներ էր անցկացրել Ադրբեջանից գաղթած և ներկայումս Հայաստանում, Լեռնային Ղարաբաղում, Ռուսաստանում, Միացյալ Նահանգներում, Ավստրալիայում, Շվեդիայում, Ուկրաինայում, Ղազախստանում և Ուզբեկստանում ապրող հայ փախստականների շրջանում, որոնց արդյունքներով պարզվել էր, որ նրանց կորցրած նյութական վնասը մեկ անձի հաշվով կազմում էր 112 հազար ամերիկյան դոլար։
2016 թ.-ի ապրիլի սկզբին Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության թեժացումը շուրջ 14 500 անձանց տեղահանման պատճառ հանդիսացավ (ԼՂՀ բնակչության 9 տոկոսը), որոնցից շուրջ 2 հազարը, հիմնականում կանայք, երեխաներ ու տարեցներ, ապաստան գտան Հայաստանում: Մինչ 2016 թ-ի ավարտը նրանց մեծ մասը կարողացավ վերադառնալ նախկին բնակության վայր, սակայն 573 մարդ (172 ընտանիք) հիմնականում հակամարտությունից առավել տուժած Թալիշ գյուղից մնացին տեղահանվածի կարգավիճակում։
Միջազգային կազմակերպությունների ու դոնորական կառույցների կողմից պատշաճ ֆինանսական աջակցության բացակայության պայմաններում, բացառությամբ ԿԽՄԿ-ի, ԼՂՀ կառավարությունը իրավիճակին փորձում է լուծում տալ իր սահմանափակ ֆինանսական միջոցների հաշվին։
2016 թ.-ի ապրիլյան պատերազմից հետո Արցախի Հանրապետության Քաղաքաշինությոան նախարարությունը շուրջ 4,640,000 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ շինարարական ծրագրեր է իրականացնում Մարտակերտում, Մատաղիսում, Թալիշ և Ալաշան գյուղերում։
Նշված ֆինանսական միջոցները ուղղվել են Մարտակերտի 37 և Մատաղիսի 26 բնակելի տների վերանորոգմանը, Մատաղիսում ու Թալիշում դպրոցների ու մանկապարտեզների վերանորոգման աշխատանքներին, Թալիշում վարչական շենքի, Ալաշանում 21 քոթեջների ու հանրակացարանների շինարարությանը։
ԼՂՀ աշխատանքի, սոցիալական հարցերի ու վերաբնակեցման հարցերով նախարարությունը տարաբնույթ աջակցություն է տրամադրել (սնունդ, հիգիենայի պարագաներ, կահույք, տնահին սպասք) Մարտակերտի շրջանի Թալիշ, Մատաղիս ու Տոնաշեն գյուղերից տեղահանված և Ստեփանակերտում, Շուշիում ու Ալաշանում ապաստան գտած անձանց։ Բացի այդ, նախարարությունը Թալիշ գյուղի 34 բնակիչների միանվագ դրամական օգնություն ցուցաբերեց 110 ԱՄՆ դոլարի չափով։ Ընդհանուր առմամբ, օգնության գումարը կազմել է 25 հազար ԱՄՆ դոլար։ Լրացուցիչ 8 հազար դոլար տրամադրվել է անասուն ձեռք բերելու համար։
Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեն միակ միջազգային կազմակերպությունն է, որը Արցախի տեղահանված անձանց աջակցություն է ցուցաբերում, մինչդեռ ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով հանձնակատարի գրասենյակը աջակցություն է տրամադրում միայն այն տեղահանվածներին, ովքեր ապաստան են գտել Հայաստանի տարածքում։
ԿԽՄԿ- ն իր գործունությունը Լեռնային Ղարաբաղում սկսել է 1992 թ-ից՝ իրականացնելով բազմաթիվ մարդասիրական նախաձեռնություններ ու աջակցելով հասարակության առավել խոցելի խմբերին, ներառյալ փախստականներին ու տեղահանվածներին։
2016 թ.-ի ապրիլյան պատերազմից հետո Ստեփանակերտի ԿԽՄԿ գրասենյակը համագործակցություն ծավալեց տեղական իշխանությունների հետ և առավել տուժած գյուղերից (Թալիշ, Տոնաշեն, Մատաղիս) տեղահանված ընտանիքների ամենաառաջնային կարիքները հոգաց։ Մասնավորապես, ԿԽՄԿ գրասենյակը երկու ամիս շարունակ գումար (մեկ մարդու շնչով ամսական շուրջ 80 ԱՄՆ դոլարի չափով) տրամադրեց այն անձանց, ովքեր չունեին կանոնավոր եկամուտ ու աշխատավարձ տեղահանված ընտանիքների սննդի ու կենսական այլ պահանջները բավարարելու նպատակով։
ԿԽՄԿ - ի կողմից հատկացվող սահմանափակ ֆինանսավորման, ինչպես նաև հայկական սփյուռքի ու 1998 թ.-ից ԱՄՆ կոնգրեսի հատկացումների շնորհիվ որոշ կարիքներ բավարարվել են։ Սակայն ավելի շատ աջակցություն է անհրաժեշտ Լեռնային Ղարաբաղում փախստականների ու ներքին տեղահանվածների հիմնական կարիքները հոգալու համար։
Ցավոք, Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են խոչընդոտել ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի և այլ մասնագիտացած կազմակերպությունների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածք, ընդդիմանում են ցանկացած միջազգային աջակցության, որ ուղղված է Արցախի տեղահանված բնակչությանը, և այդպիսով խախտում են նրանց հիմնարար իրավունքները։ Արդյունքում, այդ մարդիկ ենթարկվում են կոլեկտիվ պատժի զուտ այն փաստի պատճառով, որ ապրում են չճանաչված պետությունում։

16:14 21/02/2018 Armenia
The issue of Armenian refugees who arrived in Armenia from Azerbaijan from 1988 to 1993 still remains a topic for public discussions. Both Armenia and Artsakh take steps at the state level to address the matter.
Refugees and internally displaced persons (IDPs) began to appear in Artsakh along with the intensification of the conflict, which emerged as a result of the attempts of the Azerbaijani authorities to suppress the right to self-determination of the Armenian population of Artsakh (Nagorno Karabakh) with the use of force.
As a result of mass murder, massacres and ethnic cleansing of the Armenian population of the former Azerbaijan SSR, more than 450 thousand Armenians were forced to flee from Azerbaijan. According to the "NKR Union of Refugees" non-governmental organization, more than 100 thousand Armenians from Azerbaijan fled to Nagorno Karabakh from 1988 to 1991. A significant number of them continue to live in Nagorno Karabakh to this day.
Further escalation of the conflict and its transition into a military phase led to another wave of refugees and IDPs. From April to August 1991, the Azerbaijani authorities, with the support of the internal troops and the armed forces of the Soviet Union, launched a massive military and police operation "Koltso" (Ring). As a result, more than two dozen villages of Artsakh were devastated and destroyed; nearly ten thousand people were displaced.
Another 66,000 Armenians became refugees and internally displaced persons after the large-scale aggression launched by Azerbaijan against the Nagorno Karabakh Republic in 1992, and the occupation of the Shahumyan region, a large part of the Martakert region and parts of the Askeran and Martuni regions. From 1993 to 1994, after the liberation of the villages of the Askeran region and a significant part of the Martakert region, almost half of them were able to return to their places of residence.
Today, more than 30,000 refugees and IDPs (20 percent of the population) live in Nagorno Karabakh. They are either part of the displaced Armenian population of Azerbaijan, or originate from the territories of Nagorno Karabakh, subjected to ethnic cleansing and currently occupied by Azerbaijan. The authorities of the Nagorno Karabakh Republic have done everything possible to ensure their smooth integration (assistance in obtaining housing, providing a wide range of social benefits, etc.).
In 2003, the NKR Law "On Refugees" was adopted, which granted them refugee status and enabled them to access certain rights and privileges, as well as services and assistance.
In 2006, the "Refugees and International Law" Civil Society Network conducted a survey among Armenian refugees from Azerbaijan living in Nagorno Karabakh, Armenia, Russia, the United States, Australia, Sweden, Ukraine, Kazakhstan and Uzbekistan, according to which direct losses of property exceeded 112,000 US dollars per person. Since then, there have been other surveys or no needs assessments of IDPs and refugees in the Republic of Artsakh due to lack of adequate funding.
The escalation of the Azerbaijani-Karabakh conflict in early April 2016 led to the displacement of more than 14,500 people (9 percent of the population), of which 2,000, mostly women, children and elderly people, fled to Armenia. Most of them were able to return, and by the end of 2016, a total of 573 persons (172 families), mainly from the conflict affected village of Talish, remained displaced.
In the absence of proper financial support from international organizations and donors, except ICRC the NKR government has to address this issue within its limited financial resources.
After the April war in 2016, the Ministry of Urban Development of the Republic of Artsakh has been implementing a reconstruction program with a total cost of about 4,640,000 US dollars. The program covers the town of Martakert and the villages of Mataghis, Talish and Alashan of the Martakert region. The above-mentioned financial resources have been directed to the reconstruction of 37 houses in the town of Martakert and 26 houses in Mataghis, restoration of schools and kindergartens in Mataghis and Talish, the construction of administrative buildings in Talish, as well as installation of 21 cottages and construction of dormitories in Alashan.
The NKR Ministry of labour, social affairs and resettlement provided various assistance (food, hygiene products, bedding, household appliances, furniture, etc.) to the IDPs from Talish, Mataghis and Tonashen villages of the Martakert region, who found shelter in Stepanakert, Shushi and Alashan. The Ministry provided a one-time cash assistance of about 110 US dollars to each of 34 residents from the village of Talish. In total, the assistance program amounted to about 25,000 US dollars. An additional 8,000 US dollars was allocated for the purchase of cattle.
The only international organization that supports IDPs in Artsakh is the International Committee of the Red Cross (ICRC), while the UNHCR provided assistance only to those who fled to Armenia.
The ICRC has been working in Nagorno Karabakh since 1992. The organization has carried out a variety of humanitarian projects aimed at assisting the most vulnerable groups of society, including refugees and IDPs.
After the April war in 2016, the ICRC Office in Stepanakert cooperated with the authorities to assess and respond to the situation of displaced families in the most affected villages (Talish, Tonashen and Mataghis) to meet urgent needs. The ICRC Office provided approximately 80 US dollars per person per month to people did not have regular sufficient salary to stabilize food consumption and living conditions for the displaced population of the above-mentioned villages for a period of two months.
The limited humanitarian aid provided by the ICRC, as well as the ongoing assistance of the Armenian Diaspora and the United States congressional allocations since 1998 have helped to address some of those needs. However, more assistance is needed to fully meet the basic humanitarian needs of refugees and IDPs in Nagorno Karabakh.
Regrettably, the Azerbaijani authorities continue to hamper the humanitarian access of the UNHCR and other specialized agencies to the territory of the Nagorno Karabakh Republic and oppose any international assistance to the displaced population of Artsakh, thus violating their fundamental rights. As a result, those people are subjected to collective punishment for the simple reason of living in an unrecognized country.