Տնտեսություն 11:24 22/02/2018 Հայաստան
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանի առաջին հանձնարարականը վերաբերում էր հարկային ստվերի ռիսկերին և ոլորտային այլ խնդիրներին:
Վարչապետը հայտնեց, որ 2017 թվականին պետական բյուջեի եկամուտները 2016 թվականի համեմատությամբ աճել են շուրջ 125 մլրդ դրամով։ Չնայած նշված ցուցանիշին, ըստ Կ.Կարապետյանի, պետք է արձանագրել, որ դեռևս առկա են խնդիրներ հարկային ստվերի ռիսկերի նվազեցման, օրենսդրական ոչ հստակ կարգավորումների հետևանքով՝ հարկերի վճարումից խուսափելու կամ արհեստական նվազեցնելու, ինչպես նաև հարկային արտոնությունների հստակության և նպատակային օգտագործման հարցերում։
«Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից վերջերս կազմակերպվել են թվով 18 ոլորտների ավելի քան 500 հարկ վճարողների հետ հանդիպումներ և կատարվել են ուսումնասիրություններ։ Արդյունքում արձանագրված խնդիրների լուծումները այդ թվում հարկային ստվերի վերաբերյալ՝ գտնվում են նաև մի շարք այլ գործադիր մարմինների իրավասությունների տիրույթում»,- ասաց վարչապետը:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարեց Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահին 7-օրյա ժամկետում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում արձանագրված խնդիրները ըստ ոլորտների փոխանցել հանրապետական գործադիր մարմինների ղեկավարներին ներկայացնելով դրանց հնարավոր լուծման առաջարկություններ։
Կառավարության աշխատակազմի ղեկավարին էլ հանձնարարեց 10-օրյա ժամկետում մշակել և ներկայացնել միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ ստեղծելու վերաբերյալ որոշման նախագիծ, հստակ սահմանելով, որ համապատասխան խումբը սեղմ ժամկետներում Կառավարության աշխատակազմ կներկայացնի՝ օրինապահ հարկ վճարողների նկատմամբ վարչարարության մեղմացման, արտոնությունների կիրառման հստակեցման, հարկային ստվերի ռիսկերի նվազեցման, դրան նպաստող մեխանիզմների վերացման և ոչ հստակ կարգավորումների շտկման,ինչպես նաև վերհանված ոլորտային ու համակարգային խնդիրների լուծումների վերաբերյալ առաջարկություններ։
«Բոլոր լուծումները, որոնք այդ աշխատանքային խումբը ներկայացնելու  է՝ համար առաջին պայմանը օրինապահ հարկ վճարողների կյանքը հեշտացնելն է»,- ընդգծեց վարչապետը:

Экономика 12:08 22/02/2018
Первое поручение премьер-министра Армении Карена Карапетяна в ходе сегодняшнего заседания правительства касалось сокращения налоговых рисков и других проблем сферы.
По его словам, в 2017 году доходы государственного бюджета, по сравнению с 2016 годом, выросли порядка на 125 млрд драмов. Несмотря на данный показатель, как отметил К.Карапетян, нужно констатировать, что все еще имеются проблемы в вопросах сокращения налоговых рисков, уклонению от налоговых выплат либо их искусственному сокращению вследствие нечетких регулировок, а также целевого использования налоговых льгот.
«Комитет государственных доходов недавно организовал встречи с 500 налогоплательщиками в 18 сферах, были проведены исследования. Решение выявленных проблем находится в компетенции и ряда других исполнительных органов», – сказал премьер.
Карен Карапетян поручил главе КГД в 7-дневный срок вывяленные проблемы и предложения по их возможному решению  по сферам представить руководителям республиканских исполнительных органов.
Руководителю аппарата правительства поручено в 10-дневный срок разработать и представить проект решения о создании межведомственной рабочей группы. Соответствующая группа в сжатые сроки в аппарат правительства представит предложения касательно смягчения администрирования для законопослушных налогоплательщиков, уточнения применения льгот, сокращения налоговых рисков, устранения способствующих этому механизмов, а также решения выявленных системных проблем.
«Задача номер один всех решений, которые представит данная рабочая группа, – облегчение жизни законопослушных налогоплательщиков», – сказал премьер.