Քաղաքական 12:28 23/02/2018 Տարածաշրջան
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը արձագանքել է Նիդերլանդների խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության մասին 2 բանաձևերի ընդունմանը: Այս մասին գրում է «Էրմենիհաբեր»-ը:
«Մենք խստորեն դատապարտում ենք Նիդերլանդների խորհրդարանի՝ 1915 թվականի դեպքերը որպես ցեղասպանություն ճանաչելու մասին որոշումները: Եվրոպայի կենտրոնում՝ Սերեբրենիցայում իրագործված ցեղասպանության վրա աչք փակող երկրի կողմից ընդունված այս անհիմն  որոշումները կապ չունեն ոչ պատմության, ոչ էլ արդարության հետ:
Այս որոշումները ոչ մի իրավական ուժ չունեն։  Եվրոպայի մարդու իրավունքների դատարանի որոշումները  ցույց են տալիս այս հարցում մեր իրավացիությունը»,- ասվում է Թուրքիայի արտգործնախարարության հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք, որ Նիդերլանդների խորհրդարանի ստորին պալատը քվեների մեծամասնությամբ (142 կողմ, դեմ՝3) ընդունել է Օսմանյան Թուրքիայում 1915 թվականի հայերի զանգվածային սպանդը որպես ցեղասպանություն ճանաչելու երկու օրինագիծ:
Ըստ առաջինի՝ Հոլանդիան վերահաստատել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու 2004 թվականի որոշումը, ըստ երկրորդի, ​այս տարվա ապրիլի 24-ին, ապա հինգ տարին մեկ Երևան է գործուղվելու Նիդերլանդների կառավարության ներկայացուցիչն, ով մասնակցելու է Հայոց Եղեռնի զոհերի ոգեկոչման արարողություններին:

Politics 13:13 23/02/2018 Region
The Turkish Foreign Ministry “strongly” condemned the decisions of the House of Representatives of the Netherlands recognizing the “events of 1915 as genocide”, saying in a statement that the decision was “not legally binding or valid”.
“The established jurisprudence in European law and the decisions of the European Court of Human Rights affirm our rightfulness,” the ministry said.
To remind, the lower house of the Dutch parliament overwhelmingly passed two motions recognizing as "genocide" the 1915 massacre of Armenians in the Ottoman Empire.
The motions were adopted with 142 votes in favour and 3 against.
The first motion reaffirms the decision of the Netherlands to recognize the Armenian Genocide back in 2004. According to the second motion, a government representative will be sent to Yerevan, Armenia's capital, on April 24 of this year for the commemorations of Genocide victims and every five years afterward.
The Armenian Foreign Ministry welcomed the Dutch lawmakers' decision to reaffirm recognition of the Armenian Genocide.
“We highly appreciate the debates held today in the Parliament of friendly Netherlands and the decisions adopted as the result, which unequivocally reaffirm the recognition of the Armenian Genocide back in 2004.
With this step, the Parliament of the Netherlands once again reconfirmed its commitment to universal human values and the noble cause of prevention of genocides and crimes against humanity,” Foreign Minister Edward Nalbandian said in a statement.