Քաղաքական 12:28 23/02/2018 Տարածաշրջան
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը արձագանքել է Նիդերլանդների խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության մասին 2 բանաձևերի ընդունմանը: Այս մասին գրում է «Էրմենիհաբեր»-ը:
«Մենք խստորեն դատապարտում ենք Նիդերլանդների խորհրդարանի՝ 1915 թվականի դեպքերը որպես ցեղասպանություն ճանաչելու մասին որոշումները: Եվրոպայի կենտրոնում՝ Սերեբրենիցայում իրագործված ցեղասպանության վրա աչք փակող երկրի կողմից ընդունված այս անհիմն  որոշումները կապ չունեն ոչ պատմության, ոչ էլ արդարության հետ:
Այս որոշումները ոչ մի իրավական ուժ չունեն։  Եվրոպայի մարդու իրավունքների դատարանի որոշումները  ցույց են տալիս այս հարցում մեր իրավացիությունը»,- ասվում է Թուրքիայի արտգործնախարարության հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք, որ Նիդերլանդների խորհրդարանի ստորին պալատը քվեների մեծամասնությամբ (142 կողմ, դեմ՝3) ընդունել է Օսմանյան Թուրքիայում 1915 թվականի հայերի զանգվածային սպանդը որպես ցեղասպանություն ճանաչելու երկու օրինագիծ:
Ըստ առաջինի՝ Հոլանդիան վերահաստատել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու 2004 թվականի որոշումը, ըստ երկրորդի, ​այս տարվա ապրիլի 24-ին, ապա հինգ տարին մեկ Երևան է գործուղվելու Նիդերլանդների կառավարության ներկայացուցիչն, ով մասնակցելու է Հայոց Եղեռնի զոհերի ոգեկոչման արարողություններին:

Политика 12:57 23/02/2018 В мире
Министерство иностранных дел Турции выступило с заявлением после принятия Палатой представителей Нидерландов резолюций по Геноциду армян в Османской империи 1915 года. Об этом пишет ermenihaber.am.
«Мы решительно осуждаем  решение нижней палаты парламента Нидерландов признать события 1915 года геноцидом. Позиция Турции по событиям 1915 года опирается на исторические факты и нормы международного права», – говорится в заявлении.
«Эти решения не имеют юридической силы и действия», – отмечается в заявлении МИД Турции.
Отметим, нижняя палата парламента Нидерландов – Палата представителей (Tweede Kamer) – 22 февраля большинством голосов приняла 2 резолюции по Геноциду армян. Инициативы представил на рассмотрение Нижней палаты  парламента депутат от партии «Христианский союз» (ChristenUnie) Джоэль Фордевинд (Joel Voordewind). Одна из резолюций в более конкретных формулировках подтверждает решение парламента о признании Геноцида армян от 2004 года. Вторая резолюция призывает министра или госсекретаря посетить Армению в апреле и принять участие в мероприятиях, посвященных памяти жертв Геноцида армян. Депутаты нижней палаты утвердили инициативы практически единодушно: 142 голоса против трех.